The Transat – Actual już na mecie, IMOCA jutro

0
557

Dziś nad ranem, o godzinie 0345 czasu polskiego, Yves Le Blevec na trimaranie Actual dopłynął do mety w Nowym Jorku, tym samym zamykając podium i stawkę w klasie Ultime.

Francuz nie był w stanie nawiązać bliskiej walki z rywalami, Francoisem Gabartem i Thomasem Coville, ale, jak twierdzi, nie poddawał się, był zrelaksowany i dużo spokojniejszy. Czas Le Bleveca to 10 dni, 12 godzin 15 minut (2 dni, 3 godziny i 21 minut po zwycięzcy, Gabarcie). Średnia prędkość 16,91 węzła, całkowita trasa 4267 Mm.

Yves Le Blevec i jego Actual / fot. Th.Martinez / Sea&Co

Świetnie się bawiłem” – podsumował swój rejs 50-letni zawodnik, weteran wielokadłubowców. „Klasa Ultime bardzo różni się od Multi50, na jakiej ostatnio żeglowałem, ale to niesamowite, jak łatwo pokonuje się kolejne mile. W porównaniu z Multi 50 Ultime to super komfortowy jacht, suchy i bardzo przyjemny. Niemniej manewry są bardzo pracochłonne i wyczerpujące. W trakcie rejsu przechodziły nad nami dwa fronty i trzeba było szybko zmienić żagle – to był wielki wysiłek. (…) Zrobienie zwrotu przez rufę jest dużo łatwiejsze niż przez sztag, ale i tak trudne i wymagające fizycznie, trzeba cały czas bardzo uważać. Na szczęście udało mi się nic nie zepsuć”.

Le Blevec – w 10 dni przez Atlantyk. / Fot. Lloyd Images

Czekając na wiatr przy podejściu do Nowego Jorku miałem czas, żeby jeszcze raz odtworzyć sobie ten wyścig godzina po godzinie. Wtedy uświadomiłem sobie, że pokonałem Atlantyk w 10 dni! To było dla mnie wspaniałe doświadczenie – nie miałem okazji zbyt dużo żeglować na moim jachcie, więc sporo się uczyłem w optymalnych warunkach pogodowych – cały czas miałem wrażenie, że płynę raczej na Gwadelupę a nie do Nowego Jorku …

Następne jachty spodziewane na mecie to klasa IMOCA – dziś o godzinie 0900 rano lider, Armel Le Cleac’h (Banque Populaire) znajdował się w odległości 315 mil od mety. W Nowym Jorku spodziewany jest jutro rano. 69 mil za nim żegluje wciąż jak cień Vincent Riou (PRB), a 190 mil do lidera traci trzeci w kolejności J.P. Dick (St. Michel-Virbac).

Obszary zaznaczone na czerwono to strefy ochronne wielorybów. / The Transat

Również w sobotę do mety powinny dopłynąć pierwsze trimarany Multi50 – pierwszy Gilles Lamiré (French Tech Rennes St Malo) ma 427 mil do celu, 210 Mm za nim znajduje się Lalou Roucayrol (Arkema) a dalej Pierre Antoine (Olmix).

W Class40 prowadzi Isabelle Joschke (Generali Horizon Mixité), a bardzo blisko (9Mm) ściga ją Phil Sharp (Imerys) snapping at her heels just 21nm behind. Pierwsi zawodnicy tej klasy powinni dopłynąć w środę, 19 maja.

Isabelle Joschke – liderka Class40. /Fot. Isabelle Joschke, The Transat

Naprawdę nie można powiedzieć, że te regaty są nudne. Chociaż nie było spektakularnych wypadków, rywalizacja w każdej z klas jest naprawdę bardzo zacięta.

Milka Jung

https://milkajung.com 

Komentarze