Termiczna/termoaktywna – jaką bieliznę preferujecie?

0
2254

Co roku przychodzi taki moment, gdy polar, czy zwykła bluza nie wystarczają do zapewnienia nam odpowiedniego komfortu cieplnego. Gdy jesień w pełni, warto pomyśleć nad rozwiązaniem, które sprawi, że nie będziemy marznąć na wachtach w trakcie jesiennych rejsów, podczas zimowych wypadów w góry, czy nawet spacerów. W zależności od rodzaju naszej aktywności oraz jej intensywności, warto pomyśleć nad odpowiednią bielizną – jaką?

Różnice między bielizną termiczną a termoaktywną

Zacznijmy od bielizny termicznej, która świetnie sprawdza się przy niewielkiej aktywności. Będzie idealnym rozwiązaniem na przykład podczas zimowych spacerów, gdy nasz wysiłek nie jest duży. Taka bielizna, czyli koszulka z krótkim lub długim rękawem oraz długie spodnie, zapewniają komfort termiczny, utrzymując wydzielone przez nas ciepło blisko skóry.

Bielizna termoaktywna natomiast, jest rozwiązaniem dla osób planujących znaczny wysiłek. Dzięki swoim właściwościom i wykonaniu z odpowiednich materiałów – głównie włókien sztucznych, bielizna termoaktywna po pierwsze utrzymuje wytworzone przez nas ciepło blisko skóry, ale także odprowadza wilgoć na zewnątrz, zapewniając wyjątkowy komfort użytkowania. Zastosowane sztuczne włókna do produkcji bielizny termoaktywnej nie nasiąkają wilgocią, co jest jedną z ważniejszych cech takiej bielizny.

Nie trudno wyobrazić sobie taką sytuację, kiedy na początku naszej wachty trzeba się zarefować, co często wiąże się z ogromnym wysiłkiem, tym bardziej w trudnych jesiennych warunkach. Gdy przed nami kilka godzin wachty, ważne jest aby mieć chociaż wewnętrzną warstwę ubrań suchych.

Jak nosić bieliznę termoaktywną?

Aby bielizna termiczna i termoaktywna spełniały swoje funkcje, muszą być jak najlepiej dopasowane do ciała. Warto wybrać taki rozmiar, jaki nosimy na co dzień – ani mniejszy ani większy. Wtedy również nasz komfort ruchów jest swobodny i nie ograniczony. Gdy dobrze dopasujemy rozmiar bielizny, nieraz można w niej poczuć się jak w drugiej skórze! 

Co daje bielizna termoaktywna i jak działa?

Dlaczego warto wybrać bieliznę termiczną lub termoaktywną zamiast zwykłej, bawełnianej bluzki czy legginsów? Bawełna nie utrzyma ciepła wytworzonego przez nasze ciało, a co ważniejsze – w przypadku wysiłku i dużej aktywności, może nasiąknąć wilgocią, co spowoduje bardzo nieprzyjemne uczucie zimnego okładu. Wilgotna/mokra odzież będzie przylegać do naszego ciała, dodatkowo wychładzając je. Chyba nikt nie chciałby takiego zmartwienia, gdy w perspektywie mamy kilka godzin żeglugi / jazdy na nartach / wędrówki itp. – lepiej zachować poczucie najwyższego komfortu termicznego. 

Jaką odzież wybrać – termiczną czy termoaktywną?

Jeżeli więc podczas niewielkiej aktywności (np. spacerów) macie kłopot z wiecznym poczuciem zimna – bielizna termiczna będzie dla Was dobrym rozwiązaniem.

Wybierając się na narty, jesienny rejs, wędrówkę po górach itp., gdzie będziecie cały czas w ruchu, często bardzo intensywnie pracując – na liście niezbędnych rzeczy do zabrania w podróż powinna znaleźć się bielizna termoaktywna.

W sklepie Maristo.pl znajdziecie bieliznę termoaktywną marki Compass czy Musto.

Komentarze