Team BAKISTA na podium w Hamburgu!

0
729

Szczeciński Team Bakista w składzie: Maciej Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz, Patryk Zbroja zajął 3. miejsce w regatach Alster Match Race – Act 23, zaliczanych do rankingu Pucharu Świata ISAF w matchracingu (Grade 3).

Impreza odbyła się w Hamburgu na Jeziorze Alster. W zawodach brało udział 10 teamów z Niemiec, Holandii, Danii i Polski.
Polacy rozpoczęli rundę eliminacyjną ze zmiennym szczęściem. Dała o sobie znać 1,5-miesięczna przerwa w regatach meczowych oraz brak znajomości niewielkiej, ale specyficznego jachtu klasy J22, na których odbyły się regaty.

Problemy techniczne w rozgrywce przedstartowej w jednym wyścigu (urwany wózek grota i utrata kontroli nad przeciwnikiem w kluczowym momencie) oraz dwie kontrowersyjne kary w drugim, spowodowały dwie porażki w wyścigach z najgroźniejszymi na tym etapie – jak się okazało
– konkurentami, odpowiednio: Ch. Tangiem (DEN) i M. Gurgelem (GER). Po czterech wyścigach z bilansem 2:2 szczecinianie zajmowali dopiero 6 miejsce.

Kolejne mecze, to jednak już coraz lepsze zgranie i wyczucie jachtu, wygrane rozgrywki przedstartowe i praktycznie bezbłędna, zgodna z założeniami taktycznymi żegluga, a przede wszystkim bardzo dobra komunikacja. W konsekwencji – 5 pewnych zwycięstw. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wygrany wyścig z dobrze dysponowanymi w ostatnich miesiącach, „odwiecznymi” rywalami i faworytami gospodarzy: załogą F. Oehme (GER).

Szaleńcza pogoń zagwarantowała Polakom 3. miejsce po Round-Robin i pewne miejsce w półfinale. Kwalifikacje wygrał M. Gurgel, który jako przeciwnika do półfinału wybrał załogę F. Haufe. Załoga P. Zbroi miała w tej sytuacji zmierzyć się z Duńczykami (Ch. Tang). Apetyt na rewanż i wygraną całych regat był coraz większy 😉

Niestety, niedzielne popołudnie nie było w Hamburgu dla żeglarzy łaskawe. Wiatr osłabł do kompletnej flauty. 3 godziny oczekiwania na lądzie nie dały pozytywnego rezultatu i regaty zakończyły się wynikami z rundy eliminacyjnej.

Team Bakista, choć z lekkim niedosytem, kończy zatem kolejne regaty na podium 🙂

Oficjalną relację z regat można znaleźć na stronie organizatora Hamburger Segel Club: http://www.hamburger-segel-club.de/de/segeln/regattasegeln/alster-act-23.htm

Sponsorem załogi Patryka Zbroi jest Spółka HORYZONT.

fot. M. Wilczek

Źródło: http://www.zozz.com.pl

Komentarze