Tak mogłoby wglądać Muzeum Żeglarstwa

0
671

Podczas tegorocznej inauguracji roku akademickiego (27 września) wiceprezydent Gdyni, Marek Stępa, wręczył nagrody Prezydenta Gdyni autorom najlepszych prac dyplomowych dotyczących miasta stworzonych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Wyróżnienie otrzymała Joanna Szota za pracę „CMM Oddział Gdynia – Muzeum Żeglarstwa w Gdyni”.

 Na pracę dyplomową Joanny Szoty składa się koncepcja zagospodarowania fragmentu Mola Rybackiego (tzw. pirs Dalmoru) w Gdyni poprzez wybudowanie na nim Muzeum Żeglarstwa. Autorka, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, umieściła na końcu pirsu park i dwa budynki muzealne, które tworzą wspólną koncepcję a poprzez przestrzeń publiczną, osie widokowe i ciągi piesze, otwierają się na otaczający morski krajobraz miasta.

Samo muzeum będzie się składać z dwóch połączonych ze sobą brył mających cztery kondygnacje. Joanna Szota uwzględniła w nich parking podziemny, restaurację, kasy, szatnie, salę projekcyjną na 130 osób oraz przestrzeń ekspozycyjną. Zwłaszcza ta ostatnia przedstawia się interesująco – dzięki otworom w stropach będzie możliwość prezentowania tam zabytkowych jachtów, które będą widoczne z różnych poziomów. Także sale ekspozycyjne dają duże możliwości dzięki ścianom przesuwnym, które pomogą w modyfikacji przestrzeni. Ciekawym elementem jest też z pewnością taras widokowy na dachu.

Autorka przygotowując projekt bryły inspirowała się najlepszymi przykładami budynków użyteczności publicznej powstałych na styku lądu i wody. Zaliczają się do nich zarówno nowy gmach Narodowej Opery i Baletu w Oslo, Grand Canal Theatre w Dublinie czy nowy gmach Muzeum Morskiego w Osace. W celu lepszego zaprojektowania powierzchni wystawienniczych Joanna Szota kierowała się wytycznymi i sugestiami dyrektora Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr. Jerzego Litwina.

Praca młodej architekt, choć ciekawa, to na razie tylko pomysł. Starania o budowę Muzeum Żeglarstwa trwają od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Być może niebawem problem zostanie rozwiązany bowiem powstanie takiego obiektu na końcu pirsu Dalmoru (tak jak w pracy Joanny Szoty) planuje Centralne Muzeum Morskie.  

Źródło: http://www.pozz.org.pl/

Komentarze