Sylwetki żeglarzy – Fedor Konyukhov

0
761

Na koniec świata i jeszcze dalej, czyli biogram niesamowitego człowieka

Fedor Philippovich Konyukhov  (Fiodor Filipowicz Koniuchow)  urodził się 12 grudnia 1951 roku we wsi Chkalovo na wybrzeżu Morza Azowskiego (część Morza Czarnego).  Jego ojciec wywodził się z rodziny rybaków pochodzącej z prowincji Archangielska, a matka pochodziła z Besarabii. Jego żoną jest Irina, mają trójkę dzieci: synów Oscara i Nicolay’a oraz córkę Tatianę. Doczekał się także wnucząt: Phillip’a, Ethan’a, Arkadija, Blake’a i wnuczki Poliny.

Od dzieciństwa Fedor Konyukhov chciał podróżować i odkrywać różnorodność świata. Jego pierwszą wyprawą było przepłynięcie Morza Azowskiego na rybackiej łodzi wiosłowej. Dokonał tego w wieku 15 lat. Mając lat 50 miał na koncie ponad 40 unikalnych wycieczek i wspinaczek. Swoją wizję świata utrwalił za pomocą obrazów i książek. Fiodor ukończył Odessa Navigation College i Leningrad Arctic College. Studiował w Seminarium Duchownym oraz w Arts College w Bobrujsku na Białorusi. 

W 1983 roku Konyukhov został przyjęty do Związku Artystów ZSRR (na tamtą chwilę był najmłodszym pośród zrzeszonych). Od 1996 r. był członkiem Sekcji Grafiki Moskiewskiego Związku Artystów, a od 2001 roku członkiem sekcji Rzeźby w Moskiewskim Związku Artystów. To laureat Złotego Medalu Rosyjskiej Akademii Sztuki, Honorowy Członek Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych, autor ponad 3000 obrazów. Brał udział w wielu wystawach rosyjskich i międzynarodowych. Jest też członkiem Związku Dziennikarzy Federacji Rosyjskiej, członkiem Związku Literatów Federacji Rosyjskiej i autorem dziewięciu książek. Od 1998 roku jest kierownikiem Pracowni Szkolenia w Ekstremalnych Warunkach we Współczesnej Akademii Humanistycznej w Moskwie.

Został odznaczony Orderem Przyjaźni Narodów ZSRR i nagrodą UNEP „Global 500” za zasługi dla ochrony środowiska. Jest posiadaczem nagrody UNESCO For Fair Play. Jego nazwisko zostało wpisane do encyklopedii „Kronika Ludzkości”. Fedor jest też członkiem Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Uhonorowany mieszkaniec miasta Nachodka (Primorsky Territory, Rosja), miasta Terni (Włochy) i miejscowości Bergin (Kałmucja, Rosja).

Fedor jest również kapitanem jachtu. Czterokrotnie opłynął glob, a Atlantyk pokonał 14 razy, w tym raz na łodzi wiosłowej. W 2002 r. poprosił Phil’a Morrison’a o zbudowanie szybkiego i lekkiego jachtu, którym pokona ocean. Tak powstał słynny projekt Uralaz . Na tej łodzi wiosłowej Fiodor przepłynął przez Ocean Atlantycki, wypływając z La Gomera i docierając na Barbados w zaledwie 46 dni. Ustanowił nowy rekord świata w solowej przeprawie przez Atlantyk. Konstrukcja łodzi była tak udana, że została użyta do budowy ponad 20 oceanicznych łodzi wiosłowych.

W dniu 12 grudnia 2012 roku, Fedor Konyukhov ogłosił nowy solowy projekt: przepłynięcie Oceanu Spokojnego, który rozpoczął 22 grudnia 2013 roku. Projektantem łodzi jest ponownie Phil Morrrison.

Do tej pory ok. 30 osobom udało się w pojedynkę przepłynąć Pacyfik od wschodu do zachodu. Jednak na dzień dzisiejszy, nie doszło do przepłynięcia w pojedynkę tego oceanu z Ameryki Południowej do kontynentu australijskiego.

Jednak przed wyruszeniem na ocean, Fedor podjął jeszcze jedno wyzwanie. W okresie od kwietnia do sierpnia 2013 r., Fiodor Konyukhov i Victor Simonow wyruszyli na wyjątkową wyprawę: chcieli pokonać Arktykę psim zaprzęgiem. Wyjątkowość tej wyprawy polegała na samej trasie. Fiodor i Victor wykorzystując psi zaprzęg mieli do pokonania odcinek od Bieguna Północnego w dół do południowego wybrzeża Grenlandii (Narssarssuaq). W trakcie wyprawy mieli do pokonania 4 000 km sztolni lodowej i pokrywy lodowej Grenlandii. To jedna z najdłuższych tras w Arktyce.

Konyukhov i Simonow wyruszyli z Bieguna Północnego 6 kwietnia 2013 roku pod patronatem Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego i rządu Republiki Karelii. Życie zweryfikowało plany. Morze Arktyczne nie zamarzło do końca, więc Rosjanie byli zmuszeni przerwać wyprawę w okolicach rubieży Kanady. Pokonali trasę w 46 dni, mając do dyspozycji zaprzęg 12 psów. Podróżnicy chcą wrócić do tej wyprawy w 2014 r. i tym razem dotrzeć do Grenlandii.

Konyukhov to pierwszy rosyjski alpinista, który zakończył wyzwanie 7 szczytów (trzeba wspiąć się na najwyższe szczyty każdego z siedmiu głównych kontynentów). 19 maja 2012 r. zdobył Mount Everest. Jego trasa wspinaczkowa prowadziła przez Przełęcz Północną (Tybet). Wyprawa była poświęcona 20. rocznicy pierwszej rosyjskiej wspinaczki na Mt. Everest przez Przełęcz Południową, która miała miejsce w maju 1992 roku. Fedor Konyukhov jest pierwszym kapłanem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, któremu udało się wejść na ten szczyt. Zabrał ze sobą ikonę św. Mikołaja.

Jest pierwszą i jak dotąd jedyną osobą na świecie, która zdobyła pięć skrajnych punktów planety:

– Biegun Północny geograficzny (3 razy),

– Biegun Południowy geograficzny,

– Biegun niedostępności na Oceanie Arktycznym (północny biegun niedostępności jest środkiem największego koła zakreślonego na Oceanie Arktycznym, w którego obrębie nie ma żadnego lądu), 

– Mount Everest (2 razy),

– Przylądek Horn.

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: http://www.konyukhov.ru

Komentarze