Sydney Hobart: Tegoroczna edycja wystartuje już za 8 dni

0
287

W ciągu 68 lat regaty Rolex Sydney Hobart stały się nieodzowną częścią australijskiego sportu, o porównywalnej randze do wyścigów konnych Melbourne Cup czy turnieju krykieta między Australią a Anglią. To aktualnie coroczne wydarzenie w świecie żeglarstwa nie odbywało się regularnie, za to cieszy się wielką popularnością wśród mediów. Z biegiem lat Rolex Sydney Hobart i Cruising Yacht Club of Australia miały duży wpływ na międzynarodowe wyścigi jachtów, oraz na bezpieczeństwo na morzu, utrzymując najwyższe standardy konstrukcyjne budowy jachtu, olinowania i stabilności. Członkowie klubu brali udział w liczących się wyścigach, zwyciężając w Admiral’s Cup, Kenwood Cup, One Ton Cup, Fastnet Race i BOC Challenge – solowym wyścigu dookoła świata, nie wspominając już o America’s Cup.

Rolex Sydney Hobart 2009 został zapamiętany przez zawodników jako: „najbardziej frustrujący Hobart w historii”, głównie z powodu lekkiego wiatru, który towarzyszył flocie 100 jachtów. 66. edycja Rolex Sydney Hobart była najbardziej wymagająca fizycznie od 2004 roku, kiedy to 56 łodzi zostało pokonanych przez niesprzyjające warunki i zrezygnowało z dalszego udziału. Flota w 2010 roku wytrzymała uderzenia silnego wiatru wzdłuż wybrzeża. 87 jednostek rozpoczęło wyścig, ale tylko 69 przekroczyło linię mety – 18 jachtów zrezygnowało.

Wielki wyścig na południe, ponad 628 mil morskich, rozpocznie się w Sydney o 13:00 w drugi dzień świąt 26 grudnia – tradycyjnie już od 1945 roku.

Od spektakularnego startu w Sydney, flota będzie kierować się przez Morze Tasmańskie wzdłuż wybrzeża południowo-wschodniej Australii, a następnie w dół wschodniego wybrzeża Tasmanii. Przy wyspie flota skręca w prawo w górę rzeki Derwent do historycznego miasta portowego Hobart.

W tej edycji wezmą udział m.in. gracze rugby: Ollie Phillips, Phil Waugh i Mike Martin. Wystartują także Rodney Keenan, Steve Cotton, Chris Dickson na jachcie Giacomo i zwycięzca poprzedniej edycji Mark Richards na Wild Oats XI.

 

Źródło: http://www.rolexsydneyhobart.com

Komentarze