Sukces szczecińskiego żeglarstwa – Tomek Andraszew

0
462

To już oficjalne – Tomasz Andraszewicz najlepszym młodym trenerem żeglarstwa na świecie. W sobotę w duńskim Aalborg został uhonorowany tytułem Young Sail Trainer Of The Year. Szczecin został wyróżniony dzięki najliczniejszej reprezentacji na tegorocznych The Tall Ships Races.

Rozpiera nas duma i świętujemy sukces. Podczas dorocznej konferencji Sail Training International i gali, która odbyła się w duńskim Aalborg w minioną sobotę Tomasz osobiście odebrał nagrodę z rąk Robbiego Crowa, prezesa STI Youth.

– Nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i niewątpliwym zaszczytem. Mam nadzieję, że to wydarzenie okaże się istotnym punktem w mojej karierze – mówi Tomasz. – Dodatkowo bardzo się cieszę ze spotkania z doświadczonymi żeglarzami, które uświadomiło mi, jak wiele jeszcze przede mną – dodaje.

Szczecin został wyróżniony nagrodą STI Host Port Award. Nagrodę odebrał prezydent Krzysztof Soska, a wręczona została przez Douglasa Prothero, prezesa Sail Training International. Również Krzysztof Soska odebrał oficjalne podziękowania  dla Szczecina za cztery lata wsparcia TTSR jako presenting sponsor.

Tomek Andraszewicz jest najmłodszym kapitanem w Centrum Żeglarskim, od dwóch lat dowodzi jachtem klasy Delphia, piękną Urticą. Od tego czasu jest również trenerem żeglarstwa, posiada tytuł instruktora. Mimo młodego wieku – ma zaledwie 21 lat! – jest odpowiedzialnym kapitanem, oddanym trenerem, rozważnym i opanowanym, zdolnym przywódcą, budzącym respekt wśród członków załogi. Podczas tegorocznych The Tall Ships’ Races to właśnie jemu przypadł tytuł najmłodszego kapitana biorącego udział w regatach, a załodze Urtiki – również miano najmłodszej.

W tym roku Tomasz uczestniczył w regatach wielkich żaglowców po raz trzeci – w 2009 roku był członkiem załogi Daru Szczecina, w 2010 popłynął jako pierwszy oficer na Zrywie, w tym roku po raz pierwszy dowodził swoją załogą, co zostało docenione przez kapitułę dorocznej nagrody Sail Training International.

Ponadto Tomasz ma na swoim koncie wiele innych sukcesów – trzecie miejsce w klasie Open II w Regatach o Puchar Magnolii 2012 i pierwsze miejsce w tegorocznej edycji imprezy; we wrześniu 2013 w Regatach o Puchar Poloneza w wyścigu załóg dwuosobowych, startował na Urtice, na której wraz z towarzyszącym mu Wojciechem Zakrzewskim zajął drugie miejsce w klasie Delphia oraz piąte miejsce w klasie Open.

Centrum Żeglarskie skupia się na szkoleniu młodych żeglarzy – tym bardziej jesteśmy dumni z osiągnięcia Tomka. Swoim sukcesem dowiódł, jak istotne jest szkolenie młodych żeglarzy oraz, jak ogromną wartością jest żeglarstwo w Szczecinie.

Komentarze