Stanowisko PSKite w sprawie projektów ochrony obszaru Natura 2000 Zatoka Pucka

0
577

Polskie Stowarzyszenie Kiteboardingu PSKite jest reprezentantem pasjonatów tego sportu w Polsce – zawodników, instruktorów i osób pływających rekreacyjnie. Stowarzyszenie skupia również szkoły kiteboardingowe prowadzące zawodowo kursy szkoleniowe.
Kiteboarding jest sportem ekologicznym – potrzebuje wiatru i wody.  Miłośnicy kiteboardingu wykazują pro ekologiczne postawy – dbają o środowisko, sprzątają  plaże i wodę, pilnują porządku na wodzie i asekurują siebie nawzajem, a także inne osoby uprawiające sporty wodne. Instruktorzy Szkół kitesurfingu pełnią w trakcie sezonu letniego funkcję ,,Społecznych Ratowników” co znacząco podnosi bezpieczeństwo wodniaków w rejonie Zatoki Puckiej.

Środowisko kiteboardingowe jest za pozostawieniem otwartego ruchu jednostek na Zatoce Puckiej.

Dbając o środowisko jesteśmy za wprowadzeniem ograniczenia prędkości jednostek motorowych w strefie 200m od brzegu z wyłączeniem akcji  asekuracyjnych i ratunkowych.

Poruszanie się po za tą strefą powinno być wolne dla jednostek o różnym napędzie: żaglem, silnikiem, siłą mięśni i latawcem.
Dodatkowo jesteśmy za rozszerzeniem tej strefy „ograniczonej prędkości dla jednostek motorowych” w okolicy Suchych Rew do 400m od brzegu.

Windsurfing od 20 lat, a kiteboarding od 10 lat mocno przyczynił się do rozwoju turystycznego i ekonomicznego  regionu,  nie wpływając negatywnie na środowisko. 

Mamy nadzieje, że Urząd Morski z którym środowisko osób związanych ze sportami wodnymi współpracuje od lat wprowadzi takie zapisy prawne które nie zniweczą  wspólnych osiągnięć ostatnich 20 lat. Chcielibyśmy również zwrócić uwagę, żeby w zapisach Urzędu Morskiego istniały zapisy dotyczące napędu latawcem.

Zarząd PSKite

http://pskite.pl

Komentarze