Sezon żeglarski w Gdańsku otwarty!

0
543

23 maja nabrzeże Motławy przy Targu Rybnym zapełniło się jachtami, które przypłynęły do Gdańska, by wziąć udział w uroczystości inauguracji sezonu. W tym roku wydarzenie to zostało włączone w dwudniowe obchody Święta Miasta Gdańska. Kolejny rok na wodzie witał także Program Edukacji Morskiej w Gdańsku.

 

 

Sezon żeglarski zainaugurował Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Części oficjalnej towarzyszyły występy chórów, miasteczko żeglarskie i pokazy ratownictwa. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, bo rozpoczęcie kolejnego sezonu świętował również Program Edukacji Morskiej w Gdańsku. Jachty Programu już od ponad pięciu lat, od poniedziałku do piątku przemierzają trasę z Mariny Gdańsk na Zatokę Gdańską. Każdy gimnazjalista po ukończonym rejsie rozpoznaje żaglowce pływające pod gdańską banderą i jachty mijane na trasie. „ Myślę, że możemy śmiało powiedzieć, że dzięki takiemu doświadczeniu młodzi Gdańszczanie stają się ważną częścią środowiska żeglarskiego, a jachty Programu wpisały się na stałe w wodny krajobraz miasta” – podkreślał Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska do spraw morskich. 

 

 

Inaugurację sezonu tradycyjnie zamknęła parada jednostek po Motławie. Na czele szyku płynęła flagowa jednostka Gdańska – STS Generał Zaruski. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku. „Otwarcie sezonu jest ważnym punktem w kalendarzu Gdańska i bardzo się cieszę, że formuła połączenia święta żeglarzy i wszystkich miłośników miasta tak doskonale się sprawdziła” – mówi Leszek Paszkowski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

 

Nadchodzący sezon zapowiada się bardzo ciekawie, warto więc obserwować co będzie się działo w Gdańsku na wodzie i nie tylko!

 

 

 

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są – Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.

 

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku 2015 został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Komentarze