Selma Expeditions

0
1383

Wyprawa jachtu żaglowego s/y SELMA EXPEDITIONS na Południową Georgię i Wyspy: Słoniową, Króla Jerzego i Deception oraz wokoło Przylądka Horn, 14.10 – 20.11. 2013, 3,400 Mil morskich (ponad 6,300 km.)

Unikalna relacja spisywana na żywo przesłana satelitarnie z portu Ushuaia w Argentynie przez Piotra Kuźniara, Krzysztofa Jasicę, i Tomasza Łopatę, www.selmaexpeditions.com

  

SELMA EXPEDITIONS

 

Rejs:  „Georgia Południowa i Wyspa Słoniowa 2013” Polska Żeglarska Wyprawa Śladami sir Ernesta Shackletona.

 

Jacht:                                    S/YSelma Expeditions, POL 8855,Gdańsk

Kapitan:                                Piotr Kuźniar

Załoga:                                  Krzysztof Jasica, Tomasz Łopata, Małgorzata Truchan-Graczyk,

Anna Gruszka, Dariusz Kwak, Paweł Kubiczek,

Michał Gawron, Piotr Lubaczewski, Krzysztof Konieczny, Przemysław Kruszyński, Didier Houy.

Motto i inspiracja:               „Wytrwałością zwyciężymy”.

Ekspedycja Antarktyczna sir Ernesta Shackletona 1914-1917.

Termin:                                 14.10 – 20.11 2013 (5 tygodni).

Dystans i czas żeglugi:          3396 mil, 424 godz. na żaglach, 167 godz. na silniku.

Trasa:                                    Ushuaia – Kanał Beagle – Południowa Georgia (King Edward Point, Grytviken, Stromness, Blue Whale Bay, Pince Olaf Harbour, Salisbury Plain, Prion Is, Hercules Bay, Cobblers

Cave,OceanHarbour, StAndreasBay,GoldenHarbour,

Cooper Bay ) – Wyspa Słoniowa – Wyspa Króla Jerzego (Zatoka Admiralicji – Polska Stacja Naukowa ARCTOWSKI) – Cieśnina Bransfielda – Wyspa Deception – Cieśnina Drake’a – Przylądek Horn – Kanał Beagle – Ushuaia.

Warunki:                              Żegluga przy wietrze od 8ºB: 319h, w tym: 8ºB:175h,

9ºB: 79h, 10ºB: 39h, 11ºB: 18h, 12ºB: 8h

Osiągnięcia:

  • Pionierska eksploracja Georgii Południowej, odwiedzenie 12. jej zatok, odwiedziny grobu sir Ernesta Shackletona oraz Franka Wilda.
  • Dopłynięcie jako pierwszy polski jacht do Wyspy Słoniowej i lądowanie na niej, dotarcie do Point Wild – miejsca zimowania ekspedycji Shackletona.
  • Skuteczna i bezpieczna żegluga w niezwykle trudnych warunkach żeglarskich.3400 milw sztormach „wyjących pięćdziesiątek” i „bezludnych sześćdziesiątek” przez Ocean Południowy w okresie wiosennym. 319 godzin żeglugi przy wiatrach od 8 do 12B.  Bardzo niskie temperatury powietrza i wody powodowały obmarzanie jachtu i konieczność odkuwania lodu z pokładu, masztu i lin. Dodatkowym utrudnieniem była konieczność żeglugi nocą, która w tych szerokościach (55ºS do 63,3ºS) i o tej porze roku trwa około 7. godzin, przy czym trasa rejsu wiodła w pobliżu granicy zimowego paku lodowego w rejonie najczęstszego występowania gór lodowych.
  • Dotarcie na polską stację naukową Arctowski i wyspę Deception.
  • Przekroczenie w drodze powrotnej południka Przylądka Horn.

 

Zakończona obecnie  – żeglarska wyprawa załogi s/y SELMA EXPEDITIONS na Georgię Południową i Wyspę Słoniową, jest drugim, po zimowym opłynięciu przylądka Horn w sierpniu br., etapem treningów,– realizowanym w ramach projektu „Polska – Antarktyda” przed planowaną za rok – „Ekspedycją Najdalej na Południe: Morze Rossa 2015”.

Bardzo ważnym celem wyprawy, który udało się zrealizować w 100% było sprawdzenie załogi i jachtu podczas żeglugi w najtrudniejszych warunkach pogodowych w odniesieniu do planowanej Ekspedycji na Morze Rossa w 2015 r.

  • Sprawdzono różne ustawienia wacht, organizację pracy na pokładzie i pod pokładem, szybkość i skuteczność radzenia sobie w testowych i prawdziwych sytuacjach awaryjnych.
  • Testowano także pracę sprzętu pokładowego w warunkach obmarzania oraz niskich temperatur, szczególnie pracę bloków, rolerów i kabestanów.
  • Testowaliśmy nowe ubrania sztormowe.
  • Obserwowano jak zmieniają się  ludzkie zachowania w pięciotygodniowym rejsie w ekstremalnych warunkach i jak należy kierować taką grupą ludzi, by łagodzić powstałe napięcia i utrzymywać wszystkich w dobrej kondycji.

Komentarze