„Samotne rejsy. Triumfy i śmierć na oceanach”

0
739

Właśnie ukazało się trzecie wydanie najbardziej znanej książki Andrzeja Urbańczyka „Samotne rejsy”. Po raz pierwszy pozycja ta pojawia się na półkach księgarń w roku 1972. Wydana wtedy została nakładem 30.000 egzemplarzy, które rozeszły się w kilka dni. W pierwszym wydaniu znajdziemy relacje z 70 samotnych rejsów.

Po takim sukcesie autorowi nie pozostało nic innego jak uzupełnić książkę o następne 30 rejsów i wydać ją ponownie. Niestety tym razem z jakiś nie wyjaśnionych powodów książka znika z półek księgarń. Później Andrzej Urbańczyk próbował jeszcze raz wydać książkę w 1989 roku, ale ta próba również okazuje się nieudana. Dopiero w tym roku, we wrześniu na półkach księgarń pojawiło się trzecie wydanie książki: „Samotne rejsy. Triumfy i śmieć na oceanach”. Oczywiście jest ona rozbudowana do 240 rozdziałów opisujących, chronologicznie poukładane samotne wyprawy.

Książka ma bardzo starannie przemyślaną konstrukcję – podział na rozdziały, poświęcone poszczególnych rejsom. Rejsy te poukładane są w porządku chronologicznym, zgodnie z datą zakończenia żeglugi. Prawie każdy rozdział zawiera fotografię żeglarza lub jachtu, rysunek konstrukcyjny jachtu czy też mapkę rejsu. W sumie umieszczono w książce 300 fotografii, map i szkiców. Szkoda tylko, że książka jest czarno-biała, wydana jest na szarym papierze i w dodatku z bardzo małą czcionką. Mimo słabego papieru cena książki wynosi 60,00 zł – najprawdopodobniej przez piękną, twardą okładkę. Wracając do podziału książki, autor dzieli ją na dwa główne okresy. Pierwszy pionierski od 1876 kiedy to młody Duńczyk Alfred Johnson przepływa samotnie ocean Atlantycki na jachcie „Centennial” do roku 1968, w którym to Robin Knox-Johnston opłynął świat non stop. Okres drugi, zaczyna się od rejsu Robin Knox-Johnston do roku 2013, do regat Vendee Globe 2012/2013.

Bardzo spodobał mi się pomysł autora, aby wykonać planszę, prezentującą sylwetki wszystkich jachtów w jednakowej skali 1:300. Umożliwia to porównanie rzeczywistych rozmiarów jednostek.

Książkę tę powinien przeczytać każdy interesujący się żeglarstwem morskim.

Książka dostępna jest w Księgarni Morskiej.

Katarzyna Koj

Komentarze