s/y „OLANDER” zakończył sezon nawigacyjny 2012

0
813

W niedzielę 25 listopada br. piękny oldtimer „OLANDER” zakończył sezon nawigacyjny 2012 r. Na przystani Camping Marina w Szczecinie, gdzie cumuje jacht, zebrali się żeglarze i miłośnicy starych żaglowców.  Banderę opuścił  kpt. Wojciech Kaczor i przekazał armatorowi Aleksandrze i Andrzejowi Kocewicz.

 

Tegoroczny sezon nawigacyjny był niezwykle bogaty. W kilkunastu rejsach po Bałtyku

s/y „OLANDER”, w ciągu 1.500 godzin pod żaglami, przepłynął 5.000 Mm. W tym okresie szkoliło się 250 osób.

 

Jacht zwyciężył również w międzynarodowych regatach ”4 Haikutter-Regatta”.  Pod dowództwem kpt. Włodzimierza Przysieckiego wystartował 8 sierpnia z portu Nysted w Danii i na metę w  porcie  Rostock przypłynął jako pierwszy po 3 godzinach i 17 minutach, pozostawiając za rufą jedenaście niemieckich i duńskich oldtimerów. Zwycięstwo polskiego żaglowca było dla żeglarzy zagranicznych wielkim zaskoczeniem,

a dla szczecińskich żeglarzy wielką radością i satysfakcją.

 

Warto przypomnieć bardzo ciekawą historię tego pięknego żaglowca.  Zbudowany został w Danii w 1931 r. jako drewniany kuter do łowienia ryb na Bałtyku i Morzu Północnym.  Kuter z Danii trafił do Niemiec w 1979 r. gdzie zmieniali się kolejni właściciele.  W swoim ostatnim rejsie pod niemiecka banderą dopłynął do Szczecina.

Po wyposażeniu jednostki w maszty został przerobiony na kecz gaflowy. Nadano mu nazwę „Holzholz” od nazwy firmy niemieckiego armatora.

W czasie błędnie przeprowadzonej operacji wydobycia jachtu na brzeg został on poważnie uszkodzony. Od roku 2004 leżał na brzegu w rejonie przystani SEJK Pogoń

podtopiony, rozszabrowany i częściowo spalony.

 

W roku 2008 pasjonaci żeglarstwa, małżeństwo Aleksandra i Andrzej Kocewicz wydobyli wrak i uratowali tym samym od pocięcia na drewno opałowe. Rozpoczął się  trudny i długi okres odbudowy. Wymieniono ponad 40 procent dębowego poszycia, sklejono połamane maszty, przywrócono tradycyjny wystrój i wyremontowano oryginalny silnik pochodzący z lat 70. Jacht otrzymał nowoczesne urządzenia elektroniki jachtowej marki Raymarine. Za rufą na podnośniku podwieszono ponton.

 

Nazwa „OLANDER” pochodzi od imion właścicieli jachtu ( Ola i Andrzej) i zarazem pomysłodawców całej akcji ratowania tej pięknej jednostki.  Wodowanie jachtu odbyło się w kwietniu 2010 roku, ale jeszcze rok trwały prace wyposażeniowe i takielarskie. Nadzór nad odbudową sprawował kpt. Włodzimierz Przysiecki.  Prowadził on również pierwszy rejs jachtu   latem 2011 r.

 

Obecnie jacht jest flagową jednostką JAMSEN – Jachtowa Akademia Morska – Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej, które powstało w roku 2008 a jego wiceprezesem jest kpt. Wojciech Kaczor równocześnie kapitan na s/y „OLANDER” w rejsach szkoleniowo-stażowych.

 

Opis s/y „OLANDER”:

 

– Typ                                       –  kecz gaflowy

– Rok budowy                        –  1931

– Stocznia                               –  Werft N.P. Jensens Skibs – Esbjerg Dania

– Kadłub                                 –  drewniany dębowy

– Długość kadłuba                 –  18,00  m.

– Długość całkowita               –  23,50  m.

– Szerokość                             –   4,80  m.

– Zanurzenie                           –   2,25  m.

– Powierzchnia ożaglowania  –   212  m2

– Silnik                                     –   100  kW

– Wyporność                           –      60  ton

– Liczba koi                             –        9

– Port macierzysty                  –  Szczecin

– Bandera                                 – polska

– Armator                                –  UW Service 

 

 kpt. Janusz Charkiewicz

Komentarze