s/y Crystal zamknęła okołoziemską pętlę

0
446

Michał Palczyński żeglujący na s/y Crystal dookoła świata 18 stycznia 2016 przekazał:

No i stało się! Z nieukrywaną dumą chciałem zakomunikować, że 18 stycznia 2016 o godzinie 04.00 czasu lokalnego na moim jachcie Crystal przeciąłem swój ślad z 28.11.2013 roku  i po przebyciu 46382 Mm od opuszczenia Lizbony zamknąłem pętlę dookoła świata! Dokładnie 781,5 dnia, lub innymi słowy 2 lata, 1 miesiąc, 21 dni i 12 godzin temu przepływałem tędy w drodze z Cabo Verde do brazylijskiego Recife.”

Rejs rozpoczął się we wrześniu 2013 roku i został podzielony na etapy na których do kapitana dołączały różne załogi. S/y Crystal wyruszyła z Lizbony w stronę Ameryki Południowej. W lutym 2014 roku dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn i żeglowała po chilijskich fiordach. Następnie w czasie żeglugi po Pacyfiku kotwiczyła w wielu atolach i przy brzegach wysp Mikronezji. Michał Palczyński odwiedził m.in. na Wyspy Wielkanocne, Pitcairn, Markizy, Wyspę Cooka, Tonga czy Fiji. Jesienią 2014 roku żeglowali wzdłuż Australii Wschodniej docierając do Nowej Zelandii na początku zeszłego roku. W maju 2015 roku Crystal powróciła do Australii Północnej i po pokonaniu Cieśniny Torresa wpłynęła na Ocean Indyjski. Z kolejnymi załogami odwiedziła egzotyczną Wyspę Bożego Narodzenia, Wyspy Kokosowe, Mauritius i Seszele skąd pożeglowała w stronę Madagaskaru i Przylądka Dobrej Nadziei gdzie znalazła się w grudniu 2015. Załoga Crystal nowy rok przywitała na wodach Atlantyku.

W najbliższych planach jest przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego i powrót do Ameryki Południowej skąd Michał Palczyński planuje ruszyć na Morze Karaibskie i dotrzeć do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Tam rozpocznie się ostatnia prosta czyli kolejny przeskok przez Atlantyk . Swoją wyprawę kapitan zadedykował Tomkowi Lewandowskiemu, który w latach 2008-2009 okrążył świat samotnie „w złą stronę”.

Crystal to dzielny jacht typu Triton 48, który został przystosowany do trudów tej wyprawy. Większość wyposażenia na jachcie jest zdublowane. Zbiorniki wody mieszczą 700l wody, a odsalarkę ma wydajności kolejnych 700l na dobę, zainstalowano panele słoneczne o mocy 650W oraz generator wiatrowy o mocy 500W. Na pokładzie znajdują się dwa niezależne systemy komunikacji satelitarnej – Inmarsat mini-c (z DSC) oraz dwa terminale BGAN dzięki czemu na jachcie odbierać można aktualne prognozy pogody i komunikować się z lądem telefonicznie lub mailowo. Ponadto na liście wyposażenia są m.in. pełne wyposażenie ratunkowe, ponton i 2 silniki przyczepne, 4 kotwice, 5 odbiorników GPS, AIS, NAVTEX, radio SBB.

Długość pętli dookoła świata, którą pokonała Crystal z Michałem na pokładzie to 42151 Mm (prawie dwa obwody Ziemi). Zajęło to 310 dób żeglugi. W tym czasie odwiedzili 24 kraje. Średnia prędkość w rejsie to 5,65 węzła.  „To była przede wszystkim przygoda życia, podczas której poznałem mnóstwo ciekawych ludzi zarówno na pokładzie Crystal jak i na spotykanych po drodze jachtach. Zobaczyłem przy tym, ile osób na świecie żyje w sposób mocno alternatywny i osobiście dość mocno rozsmakowałem się w takim życiu.” – napisał Michał w podsumowaniu pętli.

więcej o rejsie na stronie: http://www.skiff.pl/

Komentarze