RYA Yachtmaster Offshore

0
1553

Trochę na temat certyfikatów i wymagań dla żeglarzy, którzy przygotowuja się do egzaminów.
Jakie są podstawowe wymagania do przystąpienia do egzaminu na certyfikat RYA Yachtmaster Offshore?

Ugruntowane podstawy techniczne, w tym praca na żaglach, na silniku, na kabestanach, na cumach..

  • Ugruntowana wiedza teoretyczna, szczególnie nawigacji na pływach,
  • Rozumienie planowania pasażu na pływach, pod kątem pasażu profesjonalnego, pogoda, prawo drogi, stateczność, bezpieczeństwo..
  • Opływanie! Czucie jachtu, umiejętność manewrówki na pływach, ferry gliding, przewidywanie manewrów, rozumienie pradów i pływów, nie tylko ksiażkowe ale praktyczne!
  • Rozumienie zagadnień technicznych na jachcie, systemów, napędów, podstaw elektryki, elektroniki jachtowej, itd., jak również niezbędnych dla potencjalnego skipera narzędzi, taśmy, smarów, części zapasowych,
  • Bezpieczeństwo- szeroko pojęte zagadninia bezpieczeństwa na jachcie, w tym umiejętność sprawdzenia jachtu pod względem bezpieczeństwa oraz przeprowadzenia odpowiedniego szkolenia z bezpieczeństwa swoim załogom,
  • Rozumienie procedur prawnych i odpowiedzialności cywilnej na morzu,
  • Zarzadzanie załoga, zarzadzanie manewrami, opieka nad załogą, zarzadzanie procesami w trakcie trwania pasaży w celu umiejętnego i satysfakcjonujacego przeprowadzenia pasażu.
  • Umiejętności miękkie i charakter są tak samo ważne jak najlepsze umiejętności techniczne czy żeglarskie.

Bez względnie jednak podstawy pracy na decku i wiedza teoretyczna.
Proszę nie sugerować się wymaganiami stażowymi. Są one stosunkowo niewielkie. A dlaczego? Ponieważ najwięcej dają techniczne szkolenia zatokowe na pływach w postaci bardzo rozsądnie zaprojektowanych kursów RYA począwszy od RYA Start Yachting i Competent Crew oraz – stosunkowo krótkie, ale zaawansowane technicznie pasaże na pływach, gdzie skok pływów sięga nawet ponad 12 m., które nie są przesiedziane, ale dzięki ćwiczeniom samodzielnego skiperowania czynnie nawigowane.

Zastanawialiście się na pewno dlaczego pracodawcy na świecie preferuja ponad wszystkie uprawnienia, uprawnienia RYA? 
Z prostego powodu. Ujednolicone procedury na jachcie oznaczają zwiększenie bezpieczeństwa i możliwość porozumiewania 'bez słów’ bez kwestionowania manewrów i technik. Te procedury powstawały latami, wiekami bazując na doświadczeniu morskim krajów typowo morskich. One maja sens.

Agnieszka Shramm Newth

Szkoła żeglarstwa Sailpro 

www.sailpro.pl 

Komentarze