Rundka po Atlantyku

0
535

Próba przekroczenia północnego Atlantyku samotnie na 4,90 metrowym jachcie jest niewątpliwie wyzwaniem.

Rodzina Sedlacków, Norbert i Harald zajmują się na codzień produkcją włókien wulkanicznych Fipofix i w ramach udowodnienia wydajności i trwałości technologii produkowanej w swojej firmie postanowili zoorganizować wyprawę – pierwszą światową próbę przekroczenia Północnego Atlantyku na niespełna 5-metrowej żaglówce, samotnie, bez przerwy, bez pomocy z zewnątrz, ze wschodu na zachód, a następnie z zachodu na wschód przez straszną trasę północną.

W listopadzie jako pierwszy próbował Norbert Sedlacek, jednak zawiodła elektryka na jachcie i żeglarz musiał zrezygnować po zaledwie dwóch dniach na morzu. Rosnące zainteresowanie technologią spowodowało, że właściciel firmy musiał pozostać na lądzie a pałeczkę przejął jego syn Harald, który w niedzielę wyruszył z francuskiego Gijón.

Open16 FIPOFIX to jacht zbudowany w całości z włókien wulkanicznych, zgodnie z ideą firmy najlepszych włókien pod względem wytrzymałości i trwałości materiału. Przestrzeń życiowa na Fipofix wynosi 1,5 m2, więc poruszanie się na jachcie jest mocno ograniczone. Jacht ma także otwartą rufę, do której przyczepiony jest hydrogenerator Watt & Sea.

10 listopada 2013 , 13:00 > 13 listopada 2013 16:40

Les Sables d’ Olonne (F) > Gijón (ESP), około 250 nm

12 stycznia 2014 , 12:00
Gijón ( ESP) > St. Augustine (USA ) , około 4.400 nm

11 maja 2014 , 12:00
St. Augustine (USA ) > Les Sables d’ Olonne (F), około 3.800 nm

 

Fot. Copyright by Yacht Construction Consulting GmbH

Więcej o projekcie: http://www.open16.com/index.php/en  www.fipofix.com

Komentarze