Rolex Sydney Hobart – Prawdziwy test umiejętności i wytrzymałości

0
434

Jedno z najbardziej elitarnych wydarzeń w żeglarskim świecie obchodzi w tym roku 70-tą rocznicę. Od 1945 roku, czyli od samego początku, Rolex Sydney Hobart (RSH) Yacht Race stał się jednym z największych wydarzeń sportowych w Australii i międzynarodową ikoną.
Stał się również synonimem odwagi, dumy, wysiłku i wielkich osiągnięć, a jego wyjątkowe termin – między Bożym Narodzeniem, a Nowym Rokiem – pomógł w budowaniu legendy.

Start Rolex Sydney Hobart 2015, organizowanego przez Cruising Yacht Club of Australia (CYCA) oraz Royal Yacht Club of Tasmania, zaplanowano na 26 grudnia na godzinę 13.00. Rozpoczęcie wyścigu cieszy się ogromnym największym zainteresowaniem. Setki tysięcy osób oglądaja start nie tylko na żywo w porcie w Sydney, ale również śledzi w telewizji i internecie. Wszystko wskazuje na to, że kolejna, 71. edycja również będzie niezapomniana.

Międzynarodowa flota weźmie udział w wyścigu, którego trasa liczy 628 mil morskich i kończy się w zabytkowym mieście portowym Hobart (Tasmania). W Rolex Sydney Hobart liczy się nie tylko cel, ale i podróż. Trasa wiedzie wzdłuż wybrzeża Nowej Południowej Walii, Morze Tasmana i wschodni obszar Cieśniny Bassa, wzdłuż wschodniego wybrzeża Tasmanii i Zatokę Storm. Na ostatnim etapie zawodnicy płyną w górę rzeki Derwent prosto do Hobart. Warunki na morzu mogą być zróżnicowane, często bardzo trudne – nic nie można brać za pewnik.

Rolex jest sponsorem regat od 2002 r., a Rolex Sydney Hobart jest jedną z trzech imprez morskich, którym Rolex patronuje.(obok Rolex Fastnet i Rolex Middle Sea). CYCA – klub organizujący regaty, stał się wiodącym w Australii i obecnie liczy około 2700 członków.

obraz nr 1

Gdy Rani zjawił się w Hobart w dzień Nowego Roku, załoga nie miała pojęcia o swojej pozycji w stosunku do reszty floty. Illingworth był zdumiony, że jego jacht (jeden z najmniejszych startujących) zwyciężył ponieważ zakładał, że dotarli na metę na końcu. Załoga jako pierwsza odebrała prestiżowy Puchar Tattersalla, a jacht i kapitan przeszli do historii. Od pierwszego wyścigu wszystko uległo zmianie. Postęp technologiczny sprawił, że jachty są lżejsze i szybsze, prognozy pogody są łatwo dostępne, podobnie jak inne informacje wspomagające nawigację.

Podejmowanie wyzwań i przekraczanie granic definiuje Rolex Sydney Hobart, chociaż większość załóg nie ma wielkich szans na wygraną. To, co przyciąga tak wielu uczestników, to trasa licząca 628 mil morskich, niezapomniane chwile i poczucie satysfakcji na mecie. Wyścig postrzegany jest jako niełatwy ze względu na jedne z najtrudniejszych do przebycia wód na naszej planecie. W 1998 roku silna burza (swoim natężeniem przypominająca huragan), doprowadziła do zatonięcia w Cieśninie Bassa pięciu jachtów i śmierci sześciu żeglarzy. Bezpośrednio po katastrofie wprowadzono nowe środki bezpieczeństwa.

Przez wiele lat w wyścigu wzięli udział politycy, potentaci biznesowi, legendy sportu i elity żeglarskiego świata. Wybitnymi zdobywcami Puchar Tattersalla był brytyjski polityk Sir Edward Heath na s/y Morning Cloud w 1969 roku i potentat medialny Ted Turner na pokładzie American Eagle w roku 1972. Nikomu nie udało się obronić tytułu mistrza, poza braćmi Halvorsen na jachcie Freya, który triumfował trzy razy pod rząd. W ubiegłym roku najszybszym i pierwszym, który przekroczył linię mety jachtem, był australijski Wild Oats XI należący do Boba Oatleya. W 2012 r. jacht przeszedł do historii po tym, jak po raz drugi dotarł najszybciej do mety, przy okazji bijąc swój własny rekord czasowy i ustanawiając nowy –  1 dzień, 18 godzin, 23 minut i 12 sekund, jednocześnie zdobywając Puchar Tattersalla.

Na pierwszy jacht, który ukończy Rolex Sydney Hobart, czeka na mecie wspaniałe powitanie. Dla większości uczestników głównym celem pozostaje zwycięstwo ogólne w handicapie i zdobycie upragnionego Pucharu Tattersalla. Teoretycznie, każdy ma szansę na zwycięstwo, co pokazują ostatnie edycje: 43-stopowy jacht Wild Rose zwyciężył w 2014 r., 60-cio stopowy Loki w 2011 r. i 100-tu stopowy Wild Oats XI w roku 2012. Dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu i licznym zwycięstwom w wyścigu, Wild Oats XI jest teraz głównym pretendentem do miana najszybszego jachtu. Aczkolwiek, w ostatnich latach pojawili się silni konkurenci, jak choćby Perpetual Loayl i Comanche.

obraz nr 2

Sobota, 26 grudnia
odprawa meteorologiczna
13:00 start wyścig

Od poniedziałku, 28 grudnia
planowane witanie pierwsze jachty na mecie w Hobart
(Rekord wyścigu do pobicia: 07: 23.12)

Piątek, 01 stycznia
Końcowe rozdanie nagród w Royal Yacht Club of Tasmania (RYCT)

ZWYCIĘZCY od 2002 roku

Rok Ilość startujących
Pierwszty na mecie zwycięzca w klasyfikacji generalnej
2014 117 Wild Oats XI (AUS)
Bob Oatley
Wild Rose (AUS)
Roger Hickman
2013 94 Wild Oats XI (AUS)
Bob Oatley
Victoire (AUS)
Darryl Hodgkinson
2012 76 Wild Oats XI (AUS)
Bob Oatley
Wild Oats XI (AUS) 
Bob Oatley
2011 88 Investec Loyal (AUS)
Anthony Bell
Loki (AUS)
Stephen Ainsworth
2010 87 Wild Oats XI (AUS)
Bob Oatley
Secret Men’s Business (AUS)
Geoff Boettcher
2009 100 Alfa Romeo II (NZL)
Neville Crichton
Two True (AUS)
Andrew Saies
2008 100 Wild Oats XI (AUS)
Bob Oatley
Quest (AUS)
Bob Steel
2007 82 Wild Oats XI (AUS)
Bob Oatley
Rosebud (USA)
Roger Sturgeon
2006 78 Wild Oats XI (AUS)
Bob Oatley
Love & War (AUS)
Simon Kurts & Lindsay May
2005 85 Wild Oats XI (AUS)
Bob Oatley
Wild Oats XI (AUS)
Bob Oatley
2004 116 Nicorette (AUS)
Ludde Ingvall
Aera (GBR)
Nicholas Lykiardopulo
2003 56 Skandia (AUS)
Grant Wharington
First National Real Estate (AUS)
Michael Spies & Peter Johnston
2002 57 Alfa Romeo (NZL/AUS)
Neville Crichton
Quest (AUS)
Bob Steel

 

* Wszystkie godziny podane są wg lokalnego czasu australijskiego

Tłum. Izabela Kaleta
Źródło: info@regattanews.com

Komentarze