Relacja z Sopot Match Race 2013

0
342

PRZEMYSŁAW TARNACKI TRIUMFOWAŁ W REGATACH SOPOT MATCH RACE. W FINALE DZIESIĄTYCH REGAT ŻEGLARSKICH Z TEGO CYKLU FAWORYT GOSPODARZY POKONAŁ KAROLA JABŁOŃSKIEGO. TRIUMFATOR DWÓCH POPRZEDNICH EDYCJI I NAJWYŻEJ ROZSTAWIONY W TYM ROKU UCZESTNIK RYWALIZACJI, PIERRE-ANTONIE MORVAN Z FRANCJI, ZOSTAŁ POKONANY W PÓŁFINALE.

Do jubileuszowych regat matchracingowych przy sopockim molo przystąpiło ośmiu sterników. Każdemu z nich towarzyszyła trzyosobowa załoga.

Impreza otrzymała najwyższy współczynnik rankingowy – Grade 1. Rywalizowano na jachtach Daimant 3000, które mają 10,6 m długości oraz 2,5 m szerokości, rozwijają prędkość do 18 węzłów, a ich powierzchnia żagli to: grot – 30, fok – 15 oraz spinaker – 85 m kw.

Połowa ze startujących plasowała się w czołowej „20” światowego rankingu. Najwyżej klasyfikowany żeglarzem był Pierre-Antonie Morvan. Numer trzy światowej listy w Sopocie czuł się doskonale, gdyż triumfował tutaj w latach 2011-12.

Pierwszy etap rywalizacji składał się Round Robin. Żeglarze mierzyli się każdy z każdym dwukrotnie. Łącznie każdy zaliczył 14 wyścigów. Inauguracyjnego dnia najlepiej radził sobie Karol Jabłoński. Były mistrz świata i Europy w tej specjalności rozpoczął 10. Sopot Match Race od pięciu zwycięstw w siedmiu wyścigach. Za jego plecami plasowali się: Eric Monnin (Szwajcaria) oraz Reuben Corbett (Nowa Zelandia), którzy mieli o jeden bieg wygrany mniej.

Drugiego dnia zmagań regaty jeszcze bardziej się wyrównały. Między pierwszym, a piątym w klasyfikacji różnica wynosiła zaledwie jedno zwycięstwo! O kolejności musiały rozstrzygać dodatkowe tabele uwzględniające bezpośrednie pojedynki między zainteresowanymi.

Ostatecznie Round Robin wygrał Tarnacki, który osiągnął identyczny bilans, jak dwóch innych żeglarzy. Równa liczba punktów była również na pozycja 4-5. Jeden z nich musiał jednak już w tej fazie pożegnać się z marzeniami o zwycięstwie, gdyż do półfinałów kwalifikowało się tylko czterech najlepszych.
Zwycięzcy eliminacji przysługiwało prawo wyboru rywala w półfinale. Tarnacki wskazał na Nowozelandczyka Corbett’a. Tym samym drugą parę utworzyli Jabłoński i Morvan.

W tej fazie rywalizacja trwała do trzech zwycięstw. Oba pojedynki dostarczyły niesłychanych emocji i rozgrywane były na pełnym możliwym dystansie. Finalistami zostali Polacy. Tarnacki pokonał Corbett’a 3-2, a Jabłoński w takim samym stosunku odprawił Morvana. Tym samym Francuz stracił szansę na trzeci triumf w Sopocie z rzędu.

W finale dramaturgia była jeszcze większa. Przemek w bardzo ciężkim położeniu postawił siebie w pierwszym wyścigu. Za staranowanie łódki rywala jego konto obciążono ujemnym dorobkiem (0,75). Mimo to sopocianin wyszedł z tych tarapatów, wygrywając trzy kolejne wyścigi.

Następny bieg padł łupem Jabłońskiego i dla wyłonienia zwycięzcy całych regat trzeba było przeprowadzić jeszcze jeden strat. Tym razem to Karol otrzymywał w nich kary i musiał kręcić karne kółka. Ostateczny wynik finału to 3,25:2 dla Tarnackiego.

– Jest wielkie szczęście. Nie tylko ze zwycięstwa, ale także z tego, że zostało odniesione w jubileuszowych, dziesiątych regatach. Ponadto w finale zmierzyliśmy się z Karolem, który nie tylko jest naszym przyjacielem, ale także wielkim mistrzem i wzorem do naśladowania – podkreśla Przemek.

Dla Tarnackiego to największy sukces w karierze. Osiągnął go z załogą, którą od lat tworzą: Łukasz Wosiński, Przemysław Płóciennik i Marcin Banaszek

Końcowa klasyfikacja – 10. Sopot Match Race
1. Przemysław Tarnacki – Polska
2. Karol Jabłoński – Polska
3. Pierre-Antonie Morvan _Francja
4. Reuben Corbett – Nowa Zelandia
5. Joachim Aschenbrenner – Dania
6. Eric Monnin – Szwajcaria
7. Rafał Sawicki – Polska
8. Piotr Przybylski – Polska

Organizator:

Prime Group Sp. z o.o.

PARTNERZY GŁÓWNI:
Ferrari Katowice
New Age Media
Albert Riele Swiss Watchess
Zlotewyprzedaze.pl
The SPA at Sheraton Sopot
Moet&Chandon
Villeroy&Boch
Apart
Garmin
Henri Lloyd

Partner Technologiczny
SONY

Partner Lotniczy
Eurolot

Partner Energetyczny
Tauron

Partnerzy:
Clever Frame
Bavaria Yachts
Dufour Yachts
Tag Heuer Eyewear
Sopot Marina
Kąpielisko Morskie Sopot
Sail Service
Wiatr i Woda
Tele Trade
CrewSaver
Socializer

Patroni medialni:

TVP
NC+
Cinema City
GAzeta
Sport.pl
Chilli ZET
Forbes
Newsweek
Żagle

Partnerzy organizacyjni:
Urząd Miasta Sopotu
Polski Związek Żeglarski
Międzynarodowa Federacja Żeglarska ISAF

Tekst i foto: Materiały prasowe organizatora

Źródło: http://sport.pya.org.pl

Komentarze