Rejs architektów – Pokonali Morze Północne

0
609

Lekko ponad dwa dni zajęło przejście „Chopinowi” ze Stavanger do Kopenhagi. Po drodze uciekaliśmy przed wiatrem, który dopadł na Atlantyku „Rzeszowiaka” i płynęliśmy wspólnie z „Pogorią” w stronę Dani. Tu STS „Fryderyk Chopin” pozostanie dwa dni, żeby już w niedzielę wejść do portu w Gdyni.

 

 

Uczestnicy 5 Rejsu Architektów realizują plan rejsu, omawiając w Kopenhadze poszczególne budynki ich architekturę. W pierwszym dniu podzielono załogę na dwie duże grupy, wynajęto dwadzieścia dwa rowery i w ten aktywny i tani sposób rozpoczęto podbój miasta.

 

Podczas przelotu „goniliśmy” się z „Pogorią”, która raz nas wyprzedzała, a raz była za nami. Efektem jest seria niepowtarzalnych zdjęć „Pogorii” na tle zachodzącego słońca.

Wczesnym rankiem doszliśmy do kei i załogi obu żaglowców rozpoczęły integrację. Korzystając z okazji, że załogę „Pogorii” stanowili bracia Baiłorusini, w klasie na pokładzie „Chopina” rozpoczął się wieczór piosenki polsko-białorusko-rosyjskiej. Wrażenia niezapomniane.

 

W niedzielę, 9 września, STS „Fryderyk Chopin” dobije do kei w Gdyni, w miejscu gdzie zwykle stoi „Dar Młodzieży”. Tym samym zakończy się 5 Rejs Architektów.

Gdynia będzie pierwszym polskim portem do którego dotrze żaglowiec, który wygrał tegoroczne Tall Ships’ Races. Żaglowiec zacumuje około godziny 12. O godzinie 14 przewidziany jest na pokładzie briefing dla dziennikarzy, a po godzinie 14 żaglowiec zostanie udostępniony dla zwiedzających.

 

W Gdyni załoga „Chopina” oraz uczestnicy Rejsu Architektów, zostaną przywitani przez przedstawicieli miasta oraz jego mieszkańców.

 

5 Rejs Architektów zorganizowany został przez Bractwo Brygowe przy udziale Koła Naukowego Architektury Rodzimej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Patronami medialnymi rejsu są Sailbook.pl, Architektura Murator, bryła.pl, oraz londyński tygodnik Cooltura.

Na rejsie uczestnicy oprócz zwiedzanych miejsc, mieli okazję uczestniczyć w kursie obsługi ArchiCAD, jednego ze sponsorów rejsu, który przeprowadzili architekci z BIMteam.

5 Rejs Architektów jest również partnerem kampanii społecznej „Pływamy bez promili”.

 

 

Piotr Dobroniak, Kopenhaga

Komentarze