Regaty UK FASTNET – polska załoga na podium!

0
646

Regaty UK FASTNET – polska załoga trzecia w PROTO!

Zakończyły się najtrudniejsze regaty we współczesnej Europie, Regaty Fastnet UK w klasie jachtów Mini 650. Zawody rozgrywane na trasie ponad 600 Nm (1000km) na kapryśnych wodach Morza Irlandzkiego z okrążeniem słynnej skały Fastnet Rock.  

Niebywała trudność tegorocznej edycji była ponad ludzkie siły.  Z powodu trudnych warunków żeglugowych, silnego przeciwnego wiatru i przenikliwego zimna wycofała się ponad połowa z 17 startujących jednostek. Nie wytrzymywały też jachty, rozpadające się od uderzeń w strome fale. Ogromne przeciążenia działające na płaskodenne jachty, bijące o fale podczas 3 dobowego halsowania powodowały poważne uszkodzenia. Na polskim jachcie uszkodzeniu uległ system wychylania balastu. Po prowizorycznej naprawie od drugiego dnia wyścigu nasi żeglarze płynęli niedobalastowanym jachtem, co zmuszało do większego redukowania powierzchni ożaglowania i tym samym mniejszych prędkości jachtu. Szkwały o sile 40 węzłów tym bardziej nie ułatwiały żeglugi. Polacy przecięli linię mety w Plymouth w sobotę po 6 dniach żeglugi.

Nasza załoga Radosław Kowalczyk i Wojciech Szpor, startująca na jachcie CALBUD ukończyła wyścig na podium. Sukces cieszy tym bardziej, że konkurenci startowali na jachtach o wiele bardziej zaawansowanych technicznie. Jednak to Polacy wykazali się wysokimi umiejętnościami i  dzielnością morską. Do mety dopłynęli na 8 pozycji i 3ciej w grupie PROTO. Witani gorąco przez tamtejszą Polonię i polskich żeglarzy przygotowujących się do startu w tegorocznym OSTAR.

Relacja żeglarzy z pokładu CALBUD wkrótce…

 

Z żeglarskim pozdrowieniem

oceanTEAM

Komentarze