Regaty Sopot Match Race uzyskują rangę mistrzostw świata

0
885

                          obraz nr 1

Tegoroczna 11. edycja sopockich regat  jedną z sześciu eliminacji 2014 ISAF Match Racing World Championship – oficjalnych Mistrzostw Świata Alpari World Match Racing Tour

W dniach 31 lipca – 3 sierpnia 2014 roku na wodach wokół sopockiego mola odbędą się 11. regaty Sopot Match Race. Dzięki włączeniu sopockich regat do cyklu Alpari World Match Racing Tour po raz pierwszy przyjadą do Polski najlepsze światowe zawodowe ekipy żeglarskie.

Alpari World Match Racing Tour to w ciągu 12 miesięcy 6 prestiżowych imprez na 3 kontynentach (Europa, Azja, Ameryka Północna), ponad 30 rywalizujących załóg, pula nagród pieniężnych przekraczająca 1,4 miliona dolarów, uznane akweny rozgrywania poszczególnych eliminacji oraz relacjonujące zawody media o światowym zasięgu.

Wejście Polski do grona państw organizatorów to duże wyróżnienie i uznanie dla dotychczasowego dorobku sportowego i organizacyjnego polskich żeglarzy. Polska, Sopot oraz sponsorzy regat pozyskają dzięki temu pakiet mediów globalnych gwarantowanych przez IMG Worldwide o wartości 10M USD. Relację z sopockich zmagań obejrzeć będzie można min. w CNN, SKY, Bloomberg, CNBC, Eurosport oraz na pokładach samolotów linii Emirates na całym świecie. To doskonała okazja do globalnej promocji naszego kraju, polskich sportowców oraz Polski, jako miejsca zdolnego do organizacji imprez sportowych najwyższej rangi.

W Sopocie zobaczymy cztery załogi mające w swoim dorobku tytuły mistrzów świata: Adam Minoprio (Nowa Zelandia), Iana Williamsa (Wielka Brytania), Taylora Canfielda (Wyspy Dziewicze) oraz Karola Jabłońskiego. Barw naszego kraju bronić będzie również załoga Przemysława Tarnackiego (9. skipper świata, zeszłoroczny triumfator regat Sopot Match Race).

2014 Alpari World Match Racing Tour:
1 eliminacja: 5-9 czerwca, Match Race Germany, Langenargen, Niemcy
2 eliminacja: 30 czerwca-5 lipca, Stena Match Cup Sweden, Marstrand, Szwecja
3 eliminacja: 31 lipca-3 sierpnia, Sopot Match Race, Sopot, Polska
4 eliminacja: 17-21 września, Chicago Match Cup, Chicago, USA
5 eliminacja: 21-26 października, Argo Group Gold Cup, Hamilton, Bermudy
6 eliminacja: 25-29 listopada, Monsoon Cup, Malezja

Włączenie sopockich regat do prestiżowego cyklu Alpari World Match Racing Tour jest kolejnym etapem w rozwoju tej imprezy, ugruntowującym jej pozycję w polskim i światowym kalendarzu imprez żeglarskich z tradycjami. Sopockie zawody to nadal najważniejszy międzynarodowy cykliczny projekt żeglarski w Polsce.

Widowiskowa żeglarska formuła match racing, ta sama formuła, w której rozgrywana jest m.in. jedna z najważniejszych imprez w światowym żeglarstwie – regaty Pucharu Ameryki. Match racing to klarowne dla widzów, nawet tych nieznających żeglarskiego rzemiosła, pojedynki „jeden na jednego”. Dziennie odbędzie się około czterdziestu 20-minutowych, pasjonujących wyścigów, rozegranych na dystansie zbliżonym do połowy długości sopockiego mola.

Rywalizację zawodników obserwować będzie można zarówno bezpośrednio z wody, z jednostek pływających wokół areny regat, jak i z lądu – z trybuny zlokalizowanej w nowej marinie żeglarskiej na końcu mola lub z hotelu Sheraton Sopot oraz przylegającego doń Domu Zdrojowego, w których mieścić się będą biuro regat, strefa zawodników i gości oraz strefa VIP.

Analizę wyścigów wraz z bieżącym komentarzem na żywo prowadzić będą, tradycyjnie jak co roku, Waldemar Heflich, wybitny znawca jachtingu, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”, Dominik Życki olimpijczyk w żeglarskiej klasie Star i jednocześnie dziennikarz sportowy oraz Dariusz Urbanowicz, dziennikarz sportowy, znawca jachtingu.

O prawo startu w Sopot Match Race walczyć będą również załogi w regatach kwalifikacyjnych, które odbędą się w ramach cyklu Polish Match Tour. Organizatorzy zaproszą do Sopotu triumfatorów regat Szczecin Match Race i Kamień Pomorski Match Race.

Match racing – dyscyplina sportowa
Match racing to popularna forma żeglarstwa regatowego. W regatach tego typu jachty walczą w wyścigach jeden na jednego – tak jak w Pucharze Ameryki, najważniejszych zmaganiach regatowych świata. Każde regaty rozgrywane w tej formule składają się z rundy round robin – kilkudziesięciu krótkich wyścigów, gdzie zawodnicy rywalizują każdy z każdym. Następnie odbywa się runda pucharowa, do której kwalifikują się już tylko zawodnicy z największą liczbą zwycięstw.
Więcej informacji: www.sopotmatchrace.com

                                 obraz nr 2

Alpari World Match Racing Tour
Alpari World Match Racing Tour (AWMRT) jest cyklem regat organizowanych dla profesjonalnych żeglarzy. Cykl składa się z 6 imprez na 3 kontynentach, odbywających się pod egidą ISAF (Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej). Cały cykl posiada status „ISAF Special Event”.
Więcej informacji: www.wmrt.com

Alpari
Grupa firm występujących pod wspólną marką Alpari, świadczy usługi globalnym klientom na ponad 20 rynkach świata. Swoje biura ma w Londynie, Nowym Jorku, Tokio, Szanghaju, Dubaju, Moskwie, Mumbaju, Frankfurcie. Alpari oferuje usługi finansowe, wymiany walutami, technologie w tym zakresie, analizy rynków walutowych, szkolenia. Świadczy usługi na światowym rynku Forex w oparciu o zaawansowane platformy handlowe, jak np. popularna platforma MetaTrader 4.
Więcej informacji: www.alpari.co.uk

Prime Group Sp. z o.o.
Organizator regat Sopot Match Race. Firma, która w oparciu o flotę sześciu 11-metrowych jachtów klasy Diamant 3000, świadczy usługi eventowe, szkoleniowe, sportowe, marketingowe.
Więcej informacji: www.prime-group.pl

Komentarze