Regaty Lotto 49er Grand Prix Gdynia 2013

0
247

LOTTO 49er Grand Prix Gdynia 2013 to już trzecia odsłona międzynarodowych regat żeglarskich w  najszybszej klasie olimpijskiej 49er. Z roku na rok do Gdyni przybywa co raz większa liczba czołowych zawodników żeglarskiej Formuły 1. Impreza przyczynia się do popularyzacji w Polsce tej widowiskowej klasy, dzięki czemu rośnie również liczba rodzimych żeglarzy startujących na „czterdziestcedziewiątce”. Regaty zdobywają coraz większe zainteresowanie wśród widzów oraz amatorów żeglarstwa.

Gospodarzem regat jest miasto Gdynia z tętniącą życiem mariną i plażą miejską. Organizatorzy spodziewają się prawie dwudziestu załóg światowego formatu, a do faworytów należeć będzie olimpijczyk z Londynu Łukasz Przybytek, który wystartuje z Marcinem Rymerem w załodze.

Wsparcie miasta i Pana Prezydenta, Wojciecha Szczurka, jako patrona honorowego regat jest nieocenione, gdyż z roku na rok mocno przyczynia się do rozwoju wydarzenia. Takie imprezy przyczyniają się do budowania wizerunku Gdyni jako Żeglarskiej Stolicy Polski. Regaty objął również honorowym patronatem Marszałek Województwa Pomorskiego, Pan Mieczysław Struk, a także Prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Pan Bogusław Witkowski, który wspiera je również organizacyjnie.

Wyścigi rozgrywane są w Gdyni przy plaży miejskiej oraz Bulwarze Nadmorskim. Dzięki doskonałym warunkom terenowym, zgromadzona publiczność ma okazję do oglądania widowiskowych zmagań znakomitych zawodników rangi światowej. Regaty LOTTO 49er Grand Prix są jednymi z ważniejszych imprez sportowych na polskim wybrzeżu.

Nowością na tegorocznej edycji będzie wyścig nocny. Teatralnie oświetlone z brzegu oraz dodatkowo oznaczone łodzie, na których zawodnicy będą się ścigać o atrakcyjne nagrody na specjalnie przygotowanej trasie tuż koło plaży miejskiej.  Start prosto z plaży, kilkanaście metrów biegu do wody. Niecodzienna trasa wyścigu z metą również na piasku.

Termin regat: 2 – 4 sierpnia 2013

Miejsce: Akwen przy plaży miejskiej i bulwarze nadmorskim

Formuła zawodów została przygotowana specjalnie dla podwyższenia widowiskowości rywalizacji. Trasa jest zaplanowana maksymalnie blisko brzegu. Zawodnicy będą okrążać boje w odległości kilkudziesięciu metrów od publiczności. Prędkość, ostra rywalizacja oraz spektakularne wywrotki będą niemal na wyciągnięcie ręki plażowiczów odpoczywających w Gdyni.

Do rozegrania będą wyścigi:

  • trzy okrążenia na kursie pod wiatr i z wiatrem
  • night race

Załogi rywalizują o cenne nagrody – łącznie do wygrania sześć tysięcy Euro oraz wiele innych nagród rzeczowych.

 

Atrakcje na brzegu

Dla podniesienia emocji na bulwarze miejskim, o aktualnych wydarzeniach na wodzie informować będzie dobrze znany w środowisku żeglarskim komentator i dziennikarz Dariusz Urbanowicz. Pomiędzy wyścigami, kibice będą mogli uczestniczyć w bogatym programie kulturalnym. W Game Zone na plaży miejskiej odbywać się będą szkolenia ratownicze organizowane przez Gdyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, gry i zabawy dla dzieci w nagrodami oraz warsztaty fitness organizowane przez Fitness House, które przygotowało m.in. pole dance, zumbę oraz ciekawe zajęcia dla dzieci. Całe miasteczko regatowe zostanie umieszczone na plaży przy wyjściu na bulwar nadmorski w okolicach Cafe Minga.

Komentarze