Wraki statków – TOP10 najbardziej znanych wraków

0
5933

Wraki statków są niezwykle cennym odkryciem, dzięki któremu możemy poszerzyć naszą wiedzę o „dawnych czasach”. Nie sposób policzyć, ile jednostek znalazło się na dnie mórz i oceanów. W tym artykule przebrniemy przez karty historii z najbardziej znanymi wrakami statków, aby przedstawić kilka perełek, które znalazły się pod wodą.

Zobacz TOP10 najpopularniejszych wraków statków:

 • Titanic: Titanic był największym statkiem tamtych czasów. Został zbudowany w Irlandii w stoczni Harland and Wolff. Uznano go za najnowocześniejszy statek tej epoki. Jednak, jak pamiętamy z historii, Titanic zatonął po zderzeniu z górą lodową podczas swego dziewiczego rejsu 14 kwietnia 1912 roku. Wówczas życie straciło około 1 517 osób.
  Proces odkrywania wraku Titanica rozpoczęto w 1985 roku. Sporo artefaktów zabrano na powierzchnię i obecnie można je oglądać w National Maritime Museum w Anglii.
 • Estonia: wypadek statku Estonia jest jednym z tych, które wydarzyły się stosunkowo niedawno. Estonia, zbudowana w niemieckiej stoczni Meyer Werft, zatonęła 28 września 1994 na Morzu Bałtyckim. Ponad 800 osób straciło życie w tym przerażającym wypadku, którego przyczyny nie są do końca jasne i budzą kontrowersje. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku są złe warunki pogodowe, na które statek natrafił. Jednak inne źródła mówią o tym, że z powodu wojskowego zaangażowania statku, rywalizujące kraje zniszczyły go przy pomocy bomb. Miejsce, w którym spoczywa wrak jest mocno chronione. Ludziom nie wolno zbliżać się do niego ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia się szkieletu. Nurkowanie w pobliżu wraku jest nielegalne i surowo karane.

obraz nr 1 

 • Vampire: oryginalna nazwa tego statku to HMS Wallace. Był to brytyjski statek marynarki, który w roku 1933 został przekazany Royal Australian Navy (RAN) jako pożyczka. Tego samego roku jego nazwa została zmieniona na HMAS Vampire. Vampire jest bardzo dobrze znanym okrętem wojennym. Został zniszczony w 1942 roku przez japońskie siły powietrzne, gdy starał się sprowadzić samolot HMS Hermes bezpiecznie z Trincomalee.
 • Andrea Doria: Andrea Doria był włoskim statkiem, który w 1956 roku próbując dotrzeć do portu w Nowym Jorku, zatonął po kolizji ze szwedzkim statkiem MS Stockholm. Jednak, pomimo powagi incydentu, niewiele osób straciło życie dzięki właściwemu postępowaniu dowództwa obu jednostek. Dziś, wrak jest bardzo znanym miejscem, często odwiedzanym przez nurków, a samo miejsce katastrofy Doria jest określane jako Mt. Everest dla nurkujących.
obraz nr 2
 •  Victory: HMS Victory został zwodowany w roku 1737, a w 1744 r. w Kanale La Manche doszło do wypadku z jego udziałem. Statek zniknął z pola widzenia na Wyspach Normandzkich na ponad 250 lat, nie odnaleziono też żadnych szczątków. Wrak został odkryty w 2008 roku przez Odyssey Marine Expedition ze Stanów Zjednoczonych, około 43 mile morskie od miejsca, gdzie natrafił na burzę i zniknął z pola widzenia. Na mocy prawa morskiego, wrak jest własnością rządu brytyjskiego.
 • Carpathia: Carpathia była statkiem, który ruszył na ratunek Titanicowi, kiedy ten zaczął tonąć. Lecz także Carpathię spotkał smutny koniec – statek został zniszczony przez niemiecki okręt podwodny w 1917 roku, tj. w czasie I wojny światowej. Wrak został odnaleziony w 1999 roku przez firmę Argosy International Ltd.
 • Mary Rose: Mary Rose była okrętem wojennym w marynarce króla Henryka VIII Tudora. Została zniszczona podczas kampanii prowadzonej przeciwko francuskiemu statkowi w Solencie, Isle of Wight. Wrak został odkryty w 1982 roku przez fundację Mary Rose i teraz artefakty są wystawiane w zabytkowej stoczni w Portsmouth. Są to wyjątkowe przedmioty, które dostarczyły dużo informacji o urządzeniach stosowanych podczas bitew morskich w tamtej epoce.
 • Vasa (Waza): Vasa była szwedzkim statkiem wojennym, który został zbudowany w XVII wieku. Statek zatonął podczas dziewiczego rejsu w roku 1628. W 1961 r. prowadzono obszerną akcję ratowniczą, aby wydostać Vasę z dna morskiego. Obecnie jej szczątki są przechowywane w Muzeum Vasa w Sztokholmie, gdzie jest najważniejszą atrakcją turystyczną.
 • Rhone (Rodan): Rhone był jednym ze statków, które wykorzystywano do transportu poczty. Statek zaginął w roku 1867 podczas huraganu w okolicy Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Około 120 osób zginęło podczas tego zdarzenia. Obecnie, z uwagi na położenie wraku w wodzie, Rhone jest uważany za najlepsze miejsce do nurkowania na Karaibach.
 • Sultana: Jednym z najmniej znanych wraków jest SS Sultana. Pod koniec wojny secesyjnej statek został wykorzystany do transportu jeńców z armii Unii do domu. Eksplozja kotła w roku 1865 spowodowała śmierć około 1800 ludzi, którzy utonęli w Missisipi, w pobliżu Memphis. Wrak został znaleziony w 1982 roku na plantacji soi.

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.marineinsight.com

Komentarze