Puchar Świata w żeglarstwie – Klepacka i Miarczyński faworytami

0
405

 

Kadra narodowa polskich żeglarzy olimpijskich Energa Sailing Team Poland w pełnym składzie przystąpi do kolejnych regat pucharu świata. Do zawodników startujących trzy tygodnie temu u wybrzeży Majorki dołączy nasza najmocniejsza grupa czyli klasa RS:X z Przemysławem Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotrem Myszką (AZS AWFiS Gdańsk) na czele. Regaty rozegrane zostaną u wybrzeży francuskiego Hyeres i potrwają od 21 do 26 kwietnia.

 

Polscy żeglarze nie odpoczywają podczas świąt wielkanocnych. Śmigus-dyngus w świąteczny poniedziałek mają gwarantowany, gdyż właśnie wtedy odbędą się pierwsze wyścigi regat pucharu świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Na starcie zobaczymy przeszło 1100 żeglarzy z całego świata.

 

Dla zawodników Energa Sailing Team Poland będzie to kolejny etap przygotowań do najważniejszej, tegorocznej imprezy czyli wrześniowych mistrzostw świata w Santander, które będą pierwszą kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich Rio 2016. Jednocześnie jest to dobry sprawdzian po ciężkim okresie przygotowawczym, który trwał od jesieni ubiegłego roku.

 

Do rywalizacji na najwyższym światowym poziomie powracają nasi windurfingowcy, którzy już tradycyjnie, właśnie regatami w Hyeres, rozpoczynają sezon startowy. Do grona faworytów bez wątpienia należeć będą wśród pań Zofia Klepacka (YKP Warszawa), a w gronie panów Przemysław Miarczyński oraz Piotr Myszka. Szczególnie trudna rywalizacja odbędzie się we flocie męskiej, gdyż na starcie zobaczymy komplet medalistów Igrzysk w Londynie. Poza Miarczyńskim wystartują złoty medalista Dorian Van Rijsselberge (NED) oraz srebrny Nick Dempsey (GBR). W poprzednim sezonie regaty wygrał Miarczyński, a Myszka zajął drugie miejsce.

 

Na powtórkę dobrego rezultatu z przed trzech tygodni liczymy w klasie Finn. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) po piątym miejscu na Majorce bardzo liczy na kolejny występ w wyścigu medalowym. Zawodnik pochodzący z Biskupca jest od początku sezonu w znakomitej formie i zapowiada walkę nawet o podium.

 

W klasie Laser Standard Kacper Ziemiński (Pogoń Szczecin) będzie chciał się zrehabilitować po fatalnym ostatnim dniu w Hiszpanii, gdzie przez falstart wypadł z walki o podium. Na wysoką pozycję liczy również Jonasz Stelmaszyk (KS Spójnia Warszawa). Wicemistrz Europy z roku 2011 zawsze dobrze czuje się na francuskim akwenie gdzie chce powalczyć o czołowe lokaty.

 

W klasie 470 kobiet duże nadzieje wiążemy ze startem naszej eksportowej załogi Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik (Pogoń Szczecin). Załoga była zmuszona do wycofania się z poprzednich regat pucharu świata ze względu na chorobę załogantki, dlatego też zawodniczki są teraz ogromnie zmotywowane i bardzo chcą powalczyć , nawet o podium.

 

Łącznie na wodach wzdłuż lazurowego wybrzeża wystartuje 41 polskich zawodników w 8 konkurencjach. Zawody potrwają od 21 do 26 kwietnia. Wyścigi medalowe we wszystkich klasach odbędą się ostatniego dnia regat.

 

Oficjalna strona regat:

http://swc.ffvoile.com

 

Skład reprezentacji Polski:

 

Energa Sailing Team Poland

Maja Dziarnowska, Paweł Tarnowski, Piotr Myszka, Przemysław Tarnowski – RS:X

Anna Weinzieher – Laser Radial

Kacper Ziemiński – Laser Standard

Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik – 470

Łuksza Przybytek / Paweł Kołodziński – 49er

Piotr Kula – Finn

 

RS:X (kobiet i mężczyzn)

Zofia Klepacka

Maja Dziarnowska

Małgorzata Białecka

Kamila Smektała

Hanna Zembrzuska

Zuzanna Czuryło

Patrycja Lis

Przemysław Miarczyński

Piotr Myszka

Paweł Tarnowski

Marcin Urbanowicz

Piotr Nowacki

Radosław Furmański

Maciej Kluszczyński

Łuksza Buderaski

Dawid Furmański

 

Laser Standard

Kacper Ziemiński

Jonasz Stelmaszyk

Aleksander Arian

Tadeusz Kubiak

 

Laser Radial

Anna Weinzieher

Agata Barwińska

Paulina Czubachowska

Anna Brzozowska

 

49erFX

Zuzanna Rybicka / Marcelina Śliwińska

Ewa Bartosiewicz / Marta Jackowska

 

49er

Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński

Tomasz Januszewski / Jacek Nowak

Przemysław Filipowicz / Jacek Piasecki

 

470 kobiet

Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik

 

Finn

Piotr Kula

Miłosz Wojewski

Michał Jodłowski

Jakub Marciniak

Mikołaj Lahn

 

 

***

 

Polski Związek Żeglarski (www.pya.org.pl) – celem Związku jest zrzeszanie klubów i stowarzyszeń żeglarskich, popieranie rozwoju żeglarstwa we wszystkich jego formach,  reprezentowanie  interesów stowarzyszonych w nim osób. Jako Narodowy Związek Sportowy prowadzi szkolenie żeglarskie na wszystkich poziomach rywalizacji sportowej. Odpowiada za przygotowania Kadry Narodowej w żeglarstwie do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy. W roku 2014 żeglarstwo, po raz kolejny, uznane zostało jako jedna z priorytetowych dyscyplin sportowych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Starty Kadry Narodowej w żeglarstwie wspierają: MSiT, ENERGA SA, Volvo Auto Polska.

 

Energa Sailing Team Poland – najlepsi zawodnicy kadry narodowej PZŻ, których przygotowania do Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016 wspiera Grupa Energa.

Komentarze