Puchar Prezydenta Sopotu Zakończony

0
579

PRESTIŻOWE ZAWODY O PUCHAR PREZYDENTA SOPOTU ORAZ MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI FORMULA WINDSURFING ZAKOŃCZONE. W DNIACH 6-9 CZERWCA WINDSURFERZY Z CAŁEGO ŚWIATA WALCZYLI Z WIATREM I FALĄ W KLASACH RS:X JUNIOR, RS:X SENIOR, RACEBOARD, TECHNO 293 I FORMULA.

Doskonała pogoda pierwszego dnia rywalizacji umożliwiła przeprowadzenie wszystkich planowanych wyścigów- trzech dla każdej z klas rywalizujących o Puchar Prezydenta Sopotu i czterech dla klasy Formula Windsurfing. W Piątek deskarze walczyli w dwóch biegach w klasach RS:X, Raceboard i Bic Techno. Dzięki bezwietrznej pogodzie trzeciego dnia regat, miłośnicy żagli podziwiali wyścig w Techno293, UKS oraz wariacje na deskach z użyciem wioseł (czyli Stand up Pudle). Ostatniego dnia zmagań surferzy ścigali się w trzech wyścigach w każdej z klas z wyjątkiem Formuly.

W klasie RS:X senior, złoto wywalczył bezkonkurencyjny Litwińczyk, Juozas Bernotas. Wśród juniorów odbyła się wspaniała rywalizacja pomiędzy Białorusinem, Artem Lavadovem, a debiutującym w tej klasie Adamem Sosnowskim (SKŻ ERGO HESTIA Sopot). Zeszłoroczny Mistrz Europy w Techno293 w pięknym stylu wywalczył złoto, pokonując w ostatecznej klasyfikacji Lavadova jednym punktem. Pierwszego miejsca na podium nie ustąpiła rywalkom ubiegłoroczna czempionka RS:X, Białorusinka Anastasii Valkevich. Zasłużony tytuł mistrza w klasie Raceboard trafił do Michała Pietrasiuka. Zawodnik SKŻ ERGO HESTIA Sopot zdobył ponad  dwukrotną przewagę nad pozostałymi rywalami.

Po zaciętej trzydniowej walce, w klasie Techno293 tryiumfowali: na największych żaglach (7,8) Norweg Theodor Sundbye i kaliszanka Patrycja Skórzewska („SZTURWAŁ” Kalisz), zaś w Techno 6,8 Bartosz Pawłowski (UKA HALS Sopot) i Aleksandra Zembrzuska (CŻ Szczecin). Regaty UKS pomiędzy najmłodszymi sportowcami wygrał Adam Żarnowski (GKŻ Gdańsk)

Najlepszy w klasie Formula Windsurfing był zeszłoroczny zwycięzca, Australijczyk Steve Allen. Natomiast najlepszym z Polaków i Mistrzem Polski okazał się Michał Polanowski (MOS2 Warszawa). Wśród windsurferek złoto w żagle złapała zawodniczka Agnieszka Pietrasik (AZS Łódź).

Po raz pierwszy w Sopocie odbyła się rywalizacja w widowiskowym Stand up Paddle (SUP). Improwizacja, w której deskarze surfują z wykorzystaniem wioseł, jest popularna na całym świecie. „Świetna zabawa i doskonały trening cardio”- śmieje się windsurferka z Turcji, Dilara Uralp- “To mój pierwszy raz w Polsce!”. Debiut na polskich wodach przyniósł zawodniczce spektakularne zwycięstwo. Wśród mężczyzn pierwszy finiszował Australijczyk Steve Allen, zdobywając drugie złoto w tegorocznych regatach na sopockim akwenie.

Swoich sił spróbował w SUPie również brązowy medalista olimpijski w windsurfingu, Przemek Miarczyński (5 miejsce). I choć w oficjalnych zawodach nie brał udziału z powodu przygotowań do Mistrzostw Europy we Francji, windsurfer pozytywnie podsumował organizację i przebieg mistrzostw.

Tekst: Justyna Jaranowska

Foto: SKŻ Sopot

Całe wyniki

Źródło: www.pya.org.pl

Komentarze