Puchar Gryfa Pomorskiego w Bakista Cup

0
437

W 1958 roku przystąpiono do organizacji pierwszych po wojnie regat bałtyckich – Międzynarodowych Regat Gryfa Pomorskiego. Patronat nad imprezą objął Przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, który ufundował nagrodę główną – srebrny puchar. Autorem projektu był przewodniczący Okręgu Szczecińskiego Kazimierz Haska, a wykonawcą firma Rytosztuka z Poznania. W celu podkreślenia ciągłości regat nagrodę główną ustanowiono jako przechodnią. Puchar otrzymywał ten spośród kapitanów startujących w regatach, który pokonał trasę o długości około 300 Mm w najkrótszym czasie bezwzględnym.

Trasa wyścigu, utrzymana do 1989 roku (z okresową zmianą kierunku), prowadziła ze Świnoujścia z ominięciem od północy wyspy Bornholm, przy czym należało minąć prawą (lewą) burtą latarniowiec FALSTERBOREV i wyspę Christianso. Meta regat znajdowała się w główkach świnoujskiego portu. Na wniosek żeglarzy dwukrotnie skracano trasę wyścigu. Dzisiaj jest ona znacznie krótsza; prowadzi ze Świnoujścia do pławy “Koł” na podejściu do portu w Kołobrzegu i z powrotem. Do 1973 roku równolegle z wyścigiem głównym, na Zatoce Pomorskiej odbywały się regaty jachtów zatokowych i mieczowych. W Międzynarodowych Regatach Gryfa Pomorskiego startowały załogi NRD, RFN, ZSRR i nadbałtyckich republik radzieckich. W regatach jachtów mieczowych oprócz załóg z Polski startowały załogi z Węgier i Czechosłowacji.

Początkowo MRGP odbywały się corocznie, jednak od 1960 roku, to jest od czasu zorganizowania konkurencyjnych regat w ramach Tygodnia Zatoki Gdańskiej, regaty Gryfa Pomorskiego postanowiono rozgrywać w latach nieparzystych. W 1965 roku włączono je do Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski, co znacząco podniosło ich rangę. Taka sytuacja trwała do 1993 roku. Do tradycji powrócono w 2001 roku w Świnoujściu, inicjując po długiej przerwie kolejną edycję mistrzostw Polski z inicjatywy Wiceprezesa Zachodniopomorskiego Związku Żeglarskiego j.k.ż.w Zbyszka Jagniątkowskiego. Po latach Zbyszek Jagniątkowski powraca do Regat .w roku bieżącym Puchar Gryfa Pomorskiego, zdobędzie kapitan jachtu, ktory pokona w najkrótszym czasie bezwzględnym trasę regat Bakista Cup po Zachodniopomorskim Szlaku Zeglarskim.

W Morskich Regatach Gryfa Pomorskiego startowali najwybitniejsi polscy żeglarze. Wśród zwycięskich kapitanów są i tacy, którzy puchar zdobywali kilkakrotnie:

– j.k.ż.w. Jerzy Kraszewski, w 1958 i 1959 roku na s/y CONRAD (SJKM LOK Szczecin), w 1969 i 1971 roku na s/y DAR SZCZECINA (MKS POGOŃ Szczecin),
– j.k.ż.w. Tadeusz Siwiec, w 1975, 1977, 1987 i 1989 roku na s/y TORNADO (JK MW KOTWICA Gdynia),
– j.k.ż.b. Jerzy Siudy, w 1983 i 1985 roku na s/y CETUS.

Regaty Gryfa Pomorskiego to znaczący, wciąż otwarty rozdział historii polskiego żeglarstwa regatowego na Bałtyku.

 

Powrót Pucharu Gryfa Pomorskiego to ważna wiadomość, w ten sposób nawiązujemy do najlepszych tradycji żeglarstwa zachodniopomorskiego. 

Zapraszamy do zgłoszeń: piotr.stelmarczyk@gmail.com

Zawiadomienie

Zgłoszenie

Komentarze