Prezent dla żeglarza – praktyczny czy śmieszny? Poradnik

0
4035

Jaki prezent dla żeglarza kupić? Czym obdarować miłośnika żeglarstwa? Wybrać prezent praktyczny czy śmieszny? Takie pytania to nieodłączny element każdych zbliżających się świąt i rocznic. Żeby ułatwić znalezienie wymarzonego prezentu dla żeglarza, przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże w wyborze najlepszego prezentu i ucieszy obdarowywanego.

Połowa listopada to czas, kiedy zaczynamy nerwowo spoglądać w kalendarz, w którym coraz krótszy dystans dzieli nas od świąt. Dlaczego nerwowo? Przecież święta to dla większości z nas czas wyczekiwany i radosny. Dlatego, że to także czas wzajemnego obdarowywania się, a dzisiejsze czasy naznaczone są coraz większą rozterką w temacie: „co mu/jej kupić w tym roku?”.

Śmieszne skarpety, sweter z reniferem, krawat, kubek czy czapka to droga łatwa ale czy najlepsza? Jeśli Twój bliski to żeglarz lub żeglarka, pomyśl o czymś, co przyniesie mu najwięcej satysfakcji. Czy będzie to praktyczny prezent czy śmieszny zestaw gadżetów żeglarskich?

Jaki prezent dla żeglarza wybrać?

Lista prezentów dla żeglarza jest długa i ograniczona naszą pomysłowością oraz oczywiście budżetem. Warto zastanowić się, jaki prezent najbardziej ucieszy miłośnika żeglarstwa, któremu kupujemy prezent. Jeśli to doświadczony żeglarz, który posiada swój dobrze wyposażony jacht i nie znamy zbyt dobrze jego potrzeb, może warto wybrać śmieszny prezent? Dla osoby zaczynającej swoją przygodę z żeglarstwem, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup praktycznego prezentu. Dodatkowe wyposażenie żeglarskie osobiste lub dla jachtu z pewnością przyniesie dużo radości, szczególnie podczas czasu spędzonego na wodzie.

Praktyczne prezenty dla żeglarza

Wspólnie z doświadczonym instruktorem żeglarstwa morskiego ze szkoły żeglarskiej OTSS.pl – Krystianem Szypką, przygotowaliśmy ranking najlepszych praktycznych prezentów dla żeglarza. Oto TOP10 najlepszych prezentów żeglarskich:

1. Automatyczna kamizelka ratunkowa (budżet 300 – 1300zł). Jeżeli obdarowany/a regularnie przemierza morskie mile na pokładzie jachtu, osobista kamizelka jest nieodzownym artefaktem takiego podróżnika. Osobista, znaczy pewna i sprawdzona, dopasowana i znana użytkownikowi, w przeciwieństwie do niespodzianek zastanych na czyimś jachcie. Wybór ogromny, zależny od wyporności (150-300N), konstrukcji, dodatkowych bajerów (sprayhood, lampka, kieszonka na nadajnik, nożyk, itp) no i oczywiście od marki (która nie zawsze gwarantuje jakość proporcjonalną do ceny!). Jeżeli szukasz optimum jakości do ceny to spójrz np. na ten model: 

Nie zapomnij o zestawie rezerwowym (nabój+zwalniak). 

2. Osobisty nadajnik wezwania pomocy. Tu do wyboru mamy dwa najważniejsze urządzenia (budżet 800-1500zł):

 • nadajnik PLB (Personal Location Beacon), który pracuje w obejmującym swym zasięgiem cały świat systemie Cospas-Sarsat. Jeśli Twój podróżnik znajdzie się w niebezpieczeństwie, uruchamiając PLB natychmiast powiadomi system ratunkowy o potrzebie pomocy na konkretnej pozycji, w której się znajduje (i chodzi tu nie tylko morza i oceany, ale cały świat). Ze względu na rozmiar polecam PLB Rescue-Me firmy Ocean Signal
 • nadajnik MOB-AIS (Man Over Board-Automatic Identification System), który zamontowany w kamizelce żeglarza zacznie nadawać wezwanie o pomoc, gdy tylko kamizelka się otworzy (nie wymaga dodatkowego działania ze strony rozbitka). Wezwanie to uruchamia alarm akustyczny na wszystkich urządzeniach AIS oraz przystawkach DSC radiotelefonów morskich, które znajdą się w zasięgu. Jeśli zatem Twój żeglarz rozstanie się z jachtem przez wypadek, to dzięki MOB-AIS jego szybkie odnalezienie będzie zdecydowanie łatwiejsze. Tu też polecam urządzenie firmy Ocean Signal, ze względu na bardzo kompaktową budowę i łatwość montażu w każdej kamizelce automatycznej. 
 • które z powyższych będzie lepsze? Oba są znakomite, ale jeśli musisz wybrać jedno, to wybór zależy od typu jachtingu, jaki obdarowany uprawia. Jeśli najczęściej pływa załogowo, to wybrałbym MOB-AIS. Jeśli często przemierza morza i oceany w pojedynkę lub z mało doświadczonymi załogami, to zdecydowanie lepszy będzie PLB. 

3. Dobry, żeglarski nóż (budżet 100-500zł). Jeden z najbardziej osobistych gadżetów, bez których żeglarz nie powinien pojawiać się na pokładzie. Mocny, ostry, składany ale nieskomplikowany, a do tego gustowny oczywiście. Nóż powinien mieć możliwość dowiązania linki, która przymocowana do ubrania użytkownika, zapobiegnie przypadkowej utracie noża.

4. Latarka czołowa (budżet 50-400zł). To także ten element wyposażenia, który żeglarz powinien mieć zawsze przy sobie w każdym rejsie. Ponieważ tego typu latarki dawno temu rozpanoszyły się najpierw na głowach speleologów i grotołazów, to także dla morskich nocnych marków najlepsze latarki oferuje firma Petzl. Ale nie tylko. Ważne, żeby latarka: była wodoszczelna, miała opcjonalne światło czerwone (bez tego nie będzie „czołówką” żeglarską) i standardowe zasilanie (proste baterie typu AAA lub akumulatorek ładowany z portu USB). Dobrze, jeśli latarka ma kilka faz natężenia świecenia i opcję czerwonego światła ostrzegawczego.

5. Czapka… Miało nie być czapki? (budżet 100-300zł) Ale tu mowa o typowej czapce żeglarskiej, która ochroni głowę przed chłodem na wachcie. Nawet letnim czasem na nocnej wachcie czapka będzie potrzebna. Jeśli ma być chętnie zabierana na kolejne rejsy, musi być lekka, ciepła ale oddychająca (np. z tkanin typu wind-stopper), dobrze trzymająca się głowy i łatwa w utrzymaniu higieny. Oczywiście ładna i markowa do tego. 

6. Namiernik kompasowy (budżet ok. 300zł). Dodaje powagi żeglarzowi, ale przede wszystkim świadczy o jego dobrym przygotowaniu żeglarskim. W czasie wachty, kiedy obserwując dany obiekt nie jest pewny, czy nie jest on na kursie kolizyjnym – w prosty i pewny sposób może to zweryfikować za pomocą takiego namiernika właśnie. Do tego szybkość i precyzja podania namiaru, tak ważna w klasycznej nawigacji. Najlepszy na świecie to Plastimo Iris 50.

7. Lornetka z namiernikiem (budżet 500-7000zł). O ile prezent nr 6 jest ważnym elementem wyposażenia osobistego dla żeglarza, o tyle dobra lornetka z wbudowanym namiernikiem kompasowym jest prezentem, który spowoduje, że obdarowany będzie skakał wokół choinki wyrażając swoją radość. Lornetka musi być do zastosowania morskiego (wypełniona azotem, aby nie parowała, dobre szkła 7×50, regulacja ostrości w obu okularach, pewna w uchwycie i najlepiej pływająca). Ferrari w tej dziedzinie to lornetki Steiner’a, ale naprawdę nie trzeba przepłacać i można kupić świetny sprzęt za 500-1000zł. 

8. Barometr Fitzroy’a (budżet ok. 500zł). Tym razem coś, czego zabierać w morze raczej nie będziemy ale za to pięknie ozdobi biurko żeglarza. Stylowy, a jednocześnie autentycznie skuteczny barometr chemiczny, ładnie wygląda i podpowie Ci kiedy szykować się na deszcz.

9. Zegarek żeglarski (budżet 1000-3000zł). Noszony na co dzień będzie spełniał swoje normalne zegarkowe zadania (czas, stoper, data, itp.), ale na morzu będzie dodatkowym wyposażeniem nawigacyjnym. Zależnie od modelu funkcje są przeróżne w tym zakresie: GPS, zegar regatowy, łączenie z elektroniką jachtu (Garmin Quatix 5), dane pływów morskich, dane podróży a do tego elementy związane ze zdrowiem (puls, licznik kroków i aktywności sportowych itp.).

10. Hulajnoga elektryczna (budżet ok. 1700zł). Jeśli obdarowany jest armatorem i spędza wiele czasu w marinach, to taki prezent będzie w sam raz. Zajmująca mało miejsca hulajnoga na pewno znajdzie swój kąt na jachcie, a armator zaoszczędzi sporo czasu na krótkich podróżach w portach na całym świecie. Przy okazji zyskując radość z jazdy i uznanie sąsiadów w marinie  🙂

Tanie prezenty dla żeglarza

Jeśli szukamy taniego prezentu dla żeglarza, lista propozycji jest niewiele krótsza. Możemy wybierać spośród kilkunastu propozycji, które zadowolą każdego miłośnika żeglarstwa. Większość z prezentów proponowanych poniżej jest praktyczna i przydatna podczas każdego rejsu. Zatem, jaki tani prezent dla żeglarza kupić?

Prezent dla żeglarza do 100 zł

 • nóż lub multitool
  Nie musi być to „nóż McGivera”, bardziej niż ilość funkcji żeglarz doceni jakość wykonania. Zwróćcie uwagę by był odporny na rdzewienie, posiadał dobre mocne ostrze najlepiej z możliwością szybkiego rozkładania kciukiem (bo żeglarz musi się stale trzymać na jachcie!) i… możliwość przypięcia linki.
 • książka lub podręcznik
  To dobry pomysł również dla tych, którzy nie przepadają na co dzień za lekturą. Dla początkujących żeglarzy (lub tych, którzy jeszcze dopiero planują) polecimy podręczniki dla Żeglarza Jachtowego, Jachtowego Sternika Morskiego lub Sternika Motorowodnego (w zależności od preferencji), dla bardziej zaawansowanych Vademecum Żeglarstwa Morskiego, Utracone Jachty, podręczniki do nawigacji czy meteorologii. Każdy żeglarz ma swoją działkę wiedzy z której chętnie się dokształca
 • książeczka żeglarska
  Obecnie książeczki żeglarskie stanowią rodzaj pamiątki, ale dla osób dopiero rozpoczynających karierę żeglarską będzie to świetny pomysł. Do książeczki wpisuje się odbyte rejsy – dane jachtu, trasę, staż godzinowy.
 • skarpetki
  Tak! Coś dla fanów nieśmiertelnego prezentu, ale w odsłonie dla wodniaka. Skarpetki wodoodporne, będące świetnym uzupełnieniem dobrego sztormiaka. One istnieją! Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze. Istnieją i działają. A jeśli nie wierzycie zapraszamy do obejrzenia filmiku z testu (wprawdzie w warunkach górskich, jak wodoodporne to wodoodporne ?

Prezent dla żeglarza do 200 zł

 • latarka czołowa
  Dobra latarka czołowa została już opisana jako praktyczny prezent dla żeglarza. Ale w budżecie do 200 zł spokojnie kupimy dobrą latarkę czołową i zadowolimy każdego żeglarza, nie wydając dużej kwoty.
 • czapka żeglarska
  Praktyczna czapka żeglarska to wydatek 100-200 zł i choć może wydawać chybionym pomysłem, to jest świetnym prezentem, który przyda się podczas każdego rejsu
 • ubrania
  Tu wybór jest bardzo duży. Koszulki z żeglarskimi napisami, dla osób wolących elegantszy styl – polo lub koszule. Z pewnością znajdziecie jakieś propozycje wśród odzieży żeglarskiej
 • biżuteria
  I to zarówno dla Niej jak i dla Niego. W tym temacie jest coraz więcej możliwości. Dla mężczyzn na przykład spinki do mankietów czy krawatów z kotwicami lub żaglówkami. A dla Pań tak naprawdę pełen zakres możliwości – kolczyki, pierścionki, bransoletki.
 • torby, torebki, kosmetyczki

Śmieszny prezent dla żeglarza 

Szukając śmiesznego prezentu dla żeglarza, możemy wybierać spośród koszulek ze śmiesznymi obrazkami i napisami czy kolorowych skarpetek. Jednak naszym zdecydowanym faworytem wśród prezentów z przymrużeniem oka jest jachtowy zestaw naprawczy: zapas power tape, WD40, taśma izolacyjna i mały palnik gazowy. Wierzcie nam – właściciel jachtu doceni i wykorzysta! Prezent dla żeglarza jednocześnie śmieszy i praktyczny!

Komentarze