„Prawo dla żeglarzy”

0
539

Wydawnictwo Almapress wydało następną bardzo ciekawą książkę „Prawo dla żeglarzy”. Jest to już 188 publikacja w serii „książki dla żeglarzy”. Gratulacje! Jak tak dalej pójdzie to w pod koniec przyszłego roku pojawi się książka z numerem 200!!! Trzymam kciuki, aby ten rozwój był nadal tak szybki.

Wróćmy jednak do samego podręcznika „Prawo dla żeglarzy”. Przeznaczony jest on zarówno dla żeglarzy pływających po morzu, jak i po wodach śródlądowych. Autor Bartosz Ziemblicki, żeglarz, radca prawny, doktor prawa omawia tutaj wszystkie akty prawne, które mogą być przydatne żeglarzom. Bardzo duży nacisk kładzie na międzynarodowe prawo drogi morskiej, bezpieczeństwu i ratownictwu morskiemu a także administracji morskiej i ochronie środowiska.

W książce omówiono regulacje publicznoprawne i prywatnoprawne. Do tych pierwszych zalicza się stosunki między państwami (prawo morza) oraz stosunki między państwami i jednostkami (prawo administracyjne, prawo karne). Do tych drugich stosunki między jednostkami (prawo cywilne). Podstawowym kryterium decydującym o ich uwzględnieniu była zawsze przydatność dla żeglarzy. 

Ta bogato ilustrowana książka, z twardą okładkę, dość wysoka ceną (70zł) spełnia oczekiwania żeglarzy?? Pewnie tak, ale prawniczy język może troszeczkę studzić zapał czytelników. Książka na pewno jest ciekawa i z czasem może stać się obowiązkową w każdej biblioteczce jachtowej.

Książka dostępna jest w Księgarni Morskiej: http://www.ksiegarniamorska.pl/

Katarzyna Koj

Komentarze