Portoryko

0
243

Portoryko fot. Katarzyna Nurowska

Portoryko, jedna z wysp na Morzu Karaibskim. Odkryta przez Kolumba w 1493 roku i jako jedna z nielicznych wysp została pod panowaniem Hiszpanów przez ponad 400 lat. W 1898 roku Portoryko stało się częścią Stanów Zjednoczonych. Jeśli ktoś z was grywa w planszówki to wyspa ta kojarzy wam się z plantacjami indyga, kawy, tytoniu czy trzciny cukrowej. Faktycznie w XIX wieku wyspa ta posiadała duże plantacje. Aktualnie na wyspie odradza się pomysł plantacji, głównie zajmujących się wyrobem kawy gourmet. W okolicy San Juan znajduje się wytwórnia rumu Bacardi.

San Juan jest najstarszym miastem na wyspie i ośrodkiem kulturalno-turystycznym jak i głównym portem. W 1539 roku rozpoczęto budowę fortu San Felippe del Morro, który miał bronić miasta jak i zatoki. Fort ten jak i starówka zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W okolicach fortu zawsze wieje wiatr, dlatego w sobotę i niedzielę można spotkać wiele rodzin puszczających latawce. 

Starówka to malownicze wąskie uliczki z kolorowymi domkami z czasów Kolumba. Zwiedzając starówkę warto też przejść się Paso de La Princesa, jest to droga wiodąca wzdłuż murów przy nabrzeżu. W mieście znajduje się też najstarszy przykład gotyckiego kościołana zachodniej półkuli. Mueso de Las Americas jest to miejsce w którym można się zapoznać z historią Indian w Ameryce jak i wytworami sztuki.

 

Jeśli jesteście fanami Jamesa Bonda (bądź astrofizyki) warto zwiedzić obserwatorium w Arecibo. Znajduje się tu największy  na świecie radioteleskop. Działa on przez 24 godziny na dobę, każdy z naukowców prowadzący badania ma wyznaczony czas w którym to teleskop należy do jego projektu. Część scen do filmu Golden Eye była kręcona właśnie w tym miejscu.

Jeśli lubicie jaskinie to na Puerto Rico jest ich dużo. Najlepiej wybrać się do „dzikich” jaskiń jak np. La Cueva. Oczywiście należy zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt, latarki i dobre buty na pewno się przydadzą. 

Wyspa ta ma niesamowitą faunę jak i florę. Jako, iż temperatura nie zmienia się przez cały rok, kwiaty kwitną tu na okrągło. Na wyspie występuje endemiczny gatunek żaby. Coqui słyną z wieczornych koncertów, które zapamiętacie na zawsze. Mam nadzieję, że uda wam się zwiedzić to przepiękne miejsce i zapoznać z resztą sekretów wyspy.

© Katarzyna Nurowska

Za zgodą: http://www.odysea.org.pl/ 

Komentarze