„Pomiędzy domem” (2012 rok) reż. Jack Rath czas trwania: 94 min. (film z polskimi napisami)

0
607

„Nigdy nie oglądaj się do tyłu, chyba że masz zamiar tam właśnie podążać”. 

Wszystko zaczęło się w maju 2007 roku, gdy w klimatycznym berlińskim pubie Australijczyk spotkał innego Australijczyka.

Pierwszy z nich był reżyserem, dokumentalistą i nazywał się Jack Rath, drugim był 25-letni Nick Jaffe. Nick znalazł się w Niemczech, by spotkać się z rodzinną „przeszłością” – jego biologiczny ojciec był Niemcem i zmarł gdy ten był jeszcze dzieckiem. Teraz, po dwuletnim pobycie w Berlinie, planował powrót do Australii. Choć nigdy wcześniej nie żeglował, postanowił, że będzie to podróż jachtem.

Niektórzy nazywają to odwagą, inni pomyślą że to szaleństwo, ale zdecydował się pożeglować samotnie z Europy do Australii. Napędzany młodzieńczą determinacją kupuje 26-stopowy jacht, który wymaga dość solidnego remontu. Różni ludzie w kolejnych portach pomagają Nickowi przeżyć i remontować jacht. Ich dobra wola i chęć niesienia pomocy młodemu idealiście pomaga realizować marzenia. Kamera na pokładzie jachtu jest najczęściej jedynym towarzyszem Nicka w tej długiej podróży. Uwiecznia momenty zabawne i śmieszne, jego stany podniecenia, indywidualne obawy i problemy w poetyckiej życiowej przygodzie.

Podczas ostatniego etapu podróży, przez Pacyfik, Nick przeżywa miłość, później jej stratę, przeżywa też tsunami. Gdy kończy swą podróż w Australii, czeka na niego tylko jedna osoba. Na samym końcu, ta wielka życiowa podróż, ta historia samotności, przygody, zwątpienia, wątpliwości i odkrywania, prowadzi do bardzo nietypowego zakończenia. Jest to również droga od kompletnego nowicjusza do doświadczonego żeglarza w ciągu trzech lat przepełnionych wodą, solą i wiatrem.

Film realizowany był przeszło cztery lata. Jack Rath dokumentuje wszystkie podróże Nicka, także te lądowe, w miejscach gdzie Jack ze swoją kamerą mógł spotkać się z Nickiem, w portach, a także podczas długiej podróży przez Stany Zjednoczone z jachtem na przyczepie od Atlantyku do Pacyfiku. Materiał jest przeplatany własnymi nagraniami Nicka. Podczas podróży są w kontakcie mejlowym. Korespondują, wymieniają pytania. Tworzy się dialog pomiędzy reżyserem a bohaterem filmu. Dla Jacka Ratha pragnienie, wręcz obsesja realizacji dobrego filmu jest tak wielka jak dla Nicka jego podróż.

 

 obraz nr 1

 obraz nr 2

 

 

Za zgodą: http://www.jachtfilm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=139&Itemid=319

Komentarze