Podsumowanie etapu technicznego

0
734

Rejs 50lecia Trójki – Kuba Strzyczkowski na Atlantyku – to wspólna realizacja marzeń Kuby, oraz także osób w każdym wieku, wydarzenie społeczne i edukacyjne oraz częściowo – sportowe. Bezpośrednią inspiracją Rejsu jest – specjalne uczczenie 50ej rocznicy powstania Trójki – III Programu Polskiego Radia oraz przypomnienie 520 rocznicy pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba.

Jacht Delphia Trójka aby dotrzeć do Lizbony na 26 października wypłynął z Polski już 1 października. Dystans został pokonany w dwu etapach: Gdańsk – Cherbourg pod dowództwem szefa żeglarskiego Rejsu Kuby – kapitana Jarka Kaczorowskiego oraz Cherbourg – Portugalia pod dowództwem kapitana Darka Pękali. Kuba Strzyczkowski dołączył do załogi 21 października i już jako skipper doprowadził jacht Delphia Trójka do Lizbony, skąd od 27.X. 2012 r. TVP Info oraz PR III rozpoczęły nadawanie relacji z Rejsu, a następnie 31.X. do Vilamoury w portugalskiej prowincji Algarve. Etap z La Coruny do Vilamoura Kuba realizował przy bezpośredniej pomocy 1szego oficera – Jacka Pietraszkiewicza, odpowiedzialnego za nawigację i routing Rejsu,

Vilamoura oznacza koniec “Rejsu Technicznego z Gdańska” ok. 2,100 Mil morskich (ponad 3,900 km.). Jacht klasy DELPHIA 40.3 na całej trasie i w różnych warunkach pogodowych sprawdził się bardzo dobrze. Od teraz rozpoczyna się etap: „Szlakiem Kolumba”.  Ostateczne decyzje o dacie startu podejmie kapitan Kaczorowski, który oceniając stan przygotowań Kuby do Rejsu powiedział: „Vilamoura to bardzo dobre miejsce na ostatni trening. Mamy wszyscy nadzieję, że wszystko powinno się udać, ale tutaj najwięcej zależy od samego Kuby”. Żegnamy już media i nawigatora projektu. Ostatnie dni przed startem Kuba spędzi już tylko z Jarkiem Kaczorowskim i koordynatorem rejsu – Januszem Cieliszakiem.

Planowane wypłynięcie z Vilamoura nastąpi za tydzień, ok. 08. listopada, po zakończeniu ostatnich treningów przygotowanych przez kpt. Kaczorowskiego. Planowane przybycie i wypłynięcie do i z Las Palmas (Wyspy Kanaryjskie) – ok. 14 listopada. Planowane przybycie na Gwadelupę (Wyspy Karaibskie)  4 – 7 grudnia 2012. Odcinek Vilamoura – Las Palmas Kuba żegluje jeszcze z jedno-osobową asystą – kpt. Jarka Kaczorowskiego. Od Las Palmas zdany jest wyłącznie na siebie. Wszystkie ww. terminy uzależnione są od warunków pogodowych.

 

Szczegóły i mapa Rejsu: RejsKuby.pl Organizacja i koordynacja Rejsu: MediaPartners.pl. Zdjęcia – Piotr Kaja, MediaPartners.pl

Komentarze