Piotr Kuźniar i Zygmunt Choreń laureatami nagrody im. Wiktorowicza

0
668

Kapitan Piotr Kuźniar został laureatem piątej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza –  wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy.

Zygmunt Choreń, konstruktor jachtowy, projektant największych żaglowców świata, w tym „Daru Młodzieży”, otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.

Kapitan Piotr Kuźniar został nagrodzony za przygotowanie i zrealizowanie wyjątkowej wyprawy żeglarskiej „Selma-Antarktyda-Wytrwałość 2014/2015″, projektu powstałego z pasji do żeglowania po trudnych wodach Antarktyki, śladami Ernesta Shackletona, z finalnym etapem na antarktycznym Morzu Rossa. Dotarcie do poz.: 78°43’926 S uznano za Rekord Świata w Żegludze „Najdalej na Południe” i wpisano do Guinness World Records (kategoria: „Nawigacja – Najdalej na Południe”). W 2015 roku jacht „Selma Expeditions”  dowodzony przez Kapitana Piotra Kuźniara wziął także udział w słynnych regatach Sydney – Hobart i pokonał arcytrudne nawigacyjnie Przejście Północno Zachodnie – „Śladami arktycznych wypraw polarnych i Amundsena”.

W nominacji do nagrody podkreślono zrealizowanie wszystkich założonych celów wyprawy, w tym pobicie rekordu świata w żegludze najdalej na południe, a także utworzenie przez kapitana Kuźniara doświadczonego zespołu wzajemnie wspierających się przyjaciół.

Nagrodę stanowią medal oraz kwota pieniężna w wysokości dziesięciu tysięcy złotych.

Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wyróżniony został Zygmunt Choreń, konstruktor i projektant kilkunastu wielkich żaglowców, które pływają po morzach i oceanach, w tym „Daru Młodzieży”, „Pogorii”, „Iskry”, „Fryderyka Chopina”, “Alexandra von Humboldta” i “Royal Clipper” – największego pływającego na świecie żaglowca.

Nagrodę Specjalną stanowi medal. 

Nagrody przyznała kapituła w składzie:

  •     Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły)
  •     Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców   
  •     Bohdan Sienkiewicz, Bractwo Kaphornowców
  •     Joanna Zielińska, przedstawicielka Prezydenta Gdyni
  •     Marek Łucyk, przedstawiciel Prezydenta Gdyni
  •     Waldemar Heflich, Press Club Polska

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w marcu w Warszawie.

Dodatkowe informacje: www.nagrodawiktorowicza.pl

informacja prasowa Press Club Polska

Komentarze