Pierwsze wodowanie legendarnej Rivy

0
411

 

Gruntowny remont motorówki Riva Super Florida, który wykonała na zlecenie kancelarii premiera szczecińska prywatna stocznia jachtowa Marina Yachting, został zakończony! Jej oficjalna premiera i pierwsze wodowanie nastąpią w poniedziałek 28 października o godzinie 12:00, na przystani jachtowej MARINA’CLUB przy ul. Przestrzennej 11 w Szczecinie.

Riva Super Florida, rocznik 1963 to mahoniowa motorówka włoskiej produkcji, którą miały wszystkie szanujące się gwiazdy – Brigitte Bardot, Sophia Loren, Sean Connery czy Brad Pitt. Po 6 miesiącach renowacji z Marina’Club wychodzi egzemplarz kupiony dla premiera Cyrankiewicza, a obecnie należący do kancelarii premiera.

Supermotorówka trafiła do Marina’Club dokładnie 5 kwietnia. – W jachtingu Rivę można uznać za małe dzieło sztuki. Mieliśmy tu prawdziwy skarb  – mówi Marcin Raubo, prezes Marina’Club ze Szczecina, który wygrał przetarg ogłoszony przez Centrum Usług Wspólnych. – Obchodziliśmy się z nią z największą starannością i jesteśmy niezwykle dumni, że taki rarytas wyszedł spod naszej ręki jak nowy! – dodaje.

Mimo że motorówka ma dokładnie 50 lat, licznik wskazuje zaledwie 90 motogodzin. Silnik był w pełni sprawny, ale łódź nadgryziona zębem czasu.  – Niespodziankę zrobiło nam przegnite dno pod silnikiem, które trzeba było całkowicie wymienić – mówi Witomierz Witkowski, szkutnik Marina’Club. – Ściągnęliśmy też nową kierownicę bezpośrednio z fabryki Rivy we Włoszech, skąd także zamówiliśmy oryginalny lakier do pokrycia kadłuba. Elementy chromowane wykonaliśmy w Polsce – dodaje pan Witomierz. 

Plotka mówi, że premier Cyrankiewicz, za którego czasów motorówka została kupiona, miał słabość do pływania. Podobno lubił urywać się ochronie i gubić na mazurskich jeziorach. Łódź stacjonowała w Łańsku i tam trafi po remoncie. Ośrodek był prawdziwą perełką władzy ludowej, do której nikt oprócz partyjnych dygnitarzy nie miał wstępu. Obecne władze ośrodka w Łańsku nie wiedzą, czy po remoncie motorówkę będzie można wynajmować, czy też jej użytkowanie będzie leżeć wyłącznie w gestii szefa rządu. O jej dalszym losie zdecyduje kancelaria premiera.

 

KALENDARIUM:

CO: pierwsze wodowanie Rivy
KIEDY: poniedziałek 28 października, godz. 12:00
GDZIE: przystań jachtowa MARINA’CLUB, ul. Przestrzennej 11, Szczecin.
W mediach o Rivie tuż przed remontem: www.marina-yachting.pl/media-zone-2

Komentarze