Patryk Zbroja Yacht Racing Team: Zurych zdobyty!

0
535

Szczecińska załoga Patryk Zbroja Yacht Racing Team z tarczą wraca ze Szwajcarii, wygrywając prestiżowe regaty Zurich Volvo Match Race Cup!

Do trzydniowych zmagań na zuryskim jeziorze w samym centrum znanej bankowej aglomeracji, Polacy przystąpili bardzo skoncentrowani. Należeli do faworytów. Dodatkową mocną stroną była znajomość jachtów Blu26, na których ścigali się w ubiegłym sezonie, zwyciężając również
w Szwajcarii Kreuzlingen Match Race. Pewną niepewność wprowadzała jednak prognoza pogody, która w czasie całego weekendu przewidywała bardzo trudne, zmienne i słabowiatrowe warunki.

Niestety prognoza sprawdziła. W celu poszukiwania wiatru, Komisja Regatowa – dość nietypowo jak na imprezę w centrum miasta – podjęła decyzję o przesunięciu areny w głąb jeziora. Ustawianie trasy oraz nieustanna jej korekta to były główne wyzwania. Zadania rywalizujących żeglarzy koncentrowały się natomiast na zapewnieniu optymalnej prędkości jachtów oraz umiejętne czytanie i przewidywanie zmian wiatru. Co oczywiście nie było łatwe w tych warunkach. Dość przypomnieć, że w czasie rundy eliminacyjnej dochodziło do bardzo zaciętych i równych pojedynków oraz często  nieoczekiwanych rozstrzygnięć. Natomiast końcowa kwalifikacja na tym etapie wyglądała w ten sposób, że 5 załóg odnotowało identyczny rezultat 3 wygrane i 4 porażki, 2 załogi 4 wygrane i 3 porażki. Samodzielnym liderem po pierwszym dniu okazali się jedynie szczecinianie (choć pływali ze zmiennym szczęściem) z bilansem 5 zwycięstw – 2 porażki. W pamięci licznych kibiców i sponsorów zebranych na statkach szwajcarskiej „białej floty” na pewno zapisał się wyścig polskiej załogi ze wschodzącymi gwiazdami szwajcarskiego match-racingu, załogą Nikolasa Anklina, w którym prowadzenie zmieniało się co chwila, a próba wykonania przez szczecinian karnego obrotu na ostatnim kursie z wiatrem była bardzo spektakularna (choć niestety nieskuteczna). W najważniejszy, ostatnim wyścigu dnia, który decydował o pierwszym miejscu w rundzie eliminacyjnej, Polacy jednak nie zawiedli i pewnie, z pełną kontrolą, pokonali „etatowych” rywali, tj. wicemistrzów Niemiec Feliksa Oehme wraz z załogą.

W niedzielę, z powodu początkowego braku wiatru, nie udało się przeprowadzić zaplanowanych półfinałów. To spowodowało wymuszoną zmianę formatu imprezy i przystąpiono od razu do rozgrywek finałowych.
W walce o 3 miejsce F.Oehme pokonał N.Mattreux (SUI). W Finale zmierzyli się ponownie N.Anklin (który w rundzie eliminacyjnej zajął ostatecznie 2 miejsce) i P.Zbroja. Pierwszy wyścig, dość niespodziewanie padł łupem młodych Szwajcarów, którzy nieznacznie wygrali rozgrywkę przedstartową, załapując się dalej na korzystną, dość niespodziewaną zmianę wiatru i utrzymali prowadzenie do mety.
Kolejne wyścigi to pobudzona, sportowa złość szczecinian, wygrane rozgrywki przedstartowe oraz dobra kontrola przeciwników. Ostateczne zwycięstwo 3:1 było w pełni zasłużone!

Team płynął w następującym składzie:

Maciej Gonero – trymer żagli przednich,

Marcin Zubrzycki – dziobowy,

Krzysztof Żełudziewicz – trymer grota, pitman,

Patryk Zbroja – sternik.

W załączeniu udostępnione dzięki życzliwości organizatorów zdjęcia autorstwa Juerg’a Kaufmanna.

Oficjalna strona organizatora: http://www.volvomatchracecup.ch

Zapraszamy na profil załogi:

facebook.com/pages/Patryk-Zbroja-Yacht-Racing-Team

Sponsorem załogi jest Spółka HORYZONT. Jedną ze sztandarowych marek spółki jest doskonale znany nie tylko na polskim rynku sklep żeglarski BAKISTA, z główną bazą w Szczecinie. Oferta sklepu, to kilkadziesiąt tysięcy produktów najlepszych światowych (w tym producenta odzieży żeglarskiej SLAM) i polskich producentów, atrakcyjne cen i jedyny w swoim rodzaju katalog, który można zamawiać również w sieci (bakista.pl).

Partnerami załogi są:

– MARINA HOTELE sp. z o.o. – właściciel marki MARINA CLUB i MARINA RESTAURANT w Szczecinie;

– SLAM Szczecin przedstawiciel na Polskę włoskiej firmy SLAM produkującej zaawansowaną technologicznie odzież żeglarską

– Enterprise Logistics – spółka transportowa z siedzibą w Szczecinie;

– Miasto Szczecin – team bierze udział w projekcie „Szczecin_z całego serca polecam. AMBASADOR” promującym markę SZCZECIN FLOATING GARDEN,

– Polish Match Tour – pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych rozgrywany nieprzerwanie od 2007 r.
Organizatorem cyklu jest firma MT Partners. Patronem regat jest Ministerstwo Sportu. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej
stronie cyklu – www.polismatch.pl

Partnerami medialnymi załogi są:

– ogólnopolski magazyn „ŻAGLE” oraz zagle.com.pl

– portalzeglarski.com

– sailportal.pl

 SailBook.pl

Komentarze