Pasja 1800

0
1097

Na desce projekt nowego wnętrza dla czekającego na kapitalny remont Daru Szczecina. Nie ingerując w sylwetkę doskonałej konstrukcji Ryszarda Langera wpasowuję w smukły kadłub funkcje odpowiadające dzisiejszym wymaganiom. Na marginesie kilka kresek zaczyna tworzyć oryginalną koncepcję współczesnego odpowiednika. Jachtu przestronnego i szybkiego. Kabiny dwuosobowe z łazienkami. Sześć w 18 metrowym jachcie. Sterówka. Olbrzymia reprezentacyjna mesa. Kambuz w miejscu najmniej narażonym na ruchy fal. Odpływowa komora rufowa na ponton i sprzęt do nurkowania. Takielunek pozwalający żeglować bardzo ostro. Po dwóch latach, we Wrocławiu rozpoczęto realizację.

Założenie.
Morski szybki jacht turystyczny dający załodze możliwie dużo satysfakcji, czuły na działanie steru – idący za ręką sternika, wchodzący w ześlizgi z fali, zdolny do wyraźnego przekraczania prędkości wypornościowej. Kadłub przekładkowy, w części dennej miejscami lity ze względu na wytrzymałość i trwałość. Balast przykręcony na wyjątkowo dużej powierzchni do silnie usztywnionego dna, część usztywnień płetwy schowana w ruszcie dennym. Płetwa balastowa jest szczególnie mocno połączona z kadłubem, by wejście na mieliznę nie musiało oznaczać konieczności napraw. 
Ster zrównoważony, przy większości użytecznych kątów natarcia wypadkowa siła znajduje się tuż za osią obrotu, posiada połączone dwa oryginalne rozwiązania konstruktora. Dolna część płetwy sterowej może zostać oderwana bez uszkadzania głównej części steru. Oderwany fragment jest połączony z resztą steru ukrytą linką. Rozwiązanie to zastosowano wcześniej w balastowej Pasji 801 i Pasji 1200. Trzon sterowy ustawiony jest tak by nie było możliwe zablokowanie steru liną wchodzącą między kadłub a płetwę od strony kila. Rozwiązanie stosowane wcześniej na Pasji 620, 800 i 801. Końcówka trzonu sterowego zakończona została „kwadratem” dla możliwości zamontowania rumpla awaryjnego. Umiarkowane, jak na tak duży jacht, zanurzenie. Dwie wersje, 2m lub 2,5m.
Duża stateczność pozwala nieść pełne żagle do 6B. Jacht przystosowany do obsługi jednoosobowej. Wyjątkowo przestronne i funkcjonalne wnętrze. 
Pokład ma konstrukcję przekładkową. Przewiduje się wykonanie powierzchni przeciwpoślizgowych na pokładzie w wersji zgodnej z wymaganiami armatora. Luki wpuszczone w pokład.
Przewidziano makietę teakową na pokładzie oraz wykończenie tkaniną węglową pozostałych powierzchni. Szerokie półpokłady, wygodne miejsce do pracy i opalania na dziobie. Kokpit głęboki, obszerny, dobrze osłonięty. Nadburcie jest przedłużeniem burty. Szerokie, pozwala postawić stopę bez obawy o jej uszkodzenie. Kotwica zawsze gotowa do rzucenia. Półpokłady szerokie, stójki relingu i knagi mocowane w nadburciu. Pokład przed sztagiem pozwala wygodnie wchodzić na jacht od dziobu. Kokpit szeroki z centralnym składanym stołem. Konsola stołu stanowi oparcie dla nóg osób siedzących w kokpicie. Sternik ma pełną widoczność z pozycji siedzącej. Platforma kąpielowa dostatecznie wygodna dla czterech osób.

Takielunek.
Zaprojektowano sprawny, prosty, stawiający mały opór, takielunek ułamkowy. Szeroko rozstawione podwięzie i duże kąty między masztem a wantami pozwalają zmniejszyć obciążenia masztu. W efekcie uzyskujemy osprzęt mocny i lekki. 181 m2 żagli niesionych na wiatr, przy małej powierzchni zmoczonej i dużych momentach prostujących, pozwoli żeglować wyjątkowo szybko i ostro. Podczas dłuższej żeglugi kursami pełnymi stawiamy genaker. Jego róg halsowy mocujemy do okucia kotwicznego, nie ma potrzeby stosowania bukszprytu.

Wnętrze.
Plan wnętrza jest rozwiązaniem całkowicie oryginalnym. Pozwala uzyskać wygodę i funkcjonalność kabin niedostępną na innych jachtach tej wielkości. Dążeniem konstruktora było uzyskanie jak największej przestrzeni. Pomieszczenia mają być praktyczne i pojemne. Jacht powinien być urlopowym domem dla sześciu par. Otwarta przestrzeń od zejściówek do grodzi podmasztowej ma 6,5 m długości. Kabiny wyposażono w łazienki. Wszystkie koje nadają się do spania w morzu. Pojedyncze koje mogą być rozkładane. Sterówka zapewnia możliwość prowadzenia jachtu z wnętrza podczas sztormowej pogody. Wysokości wnętrz przeważnie ponad 200 cm. 

Wyposażenie
Kotwiczne i cumownicze :
kotwica Brucea lub CQR – 51 kg
kotwica Danfortha – 36kg
łańcuch kotwiczny 11mm – 130m 
dziobowa rolka kotwiczna min. szer. 80mm
stoper łańcucha
komora kotwiczna
4 knagi min.300mm
lina holownicza 70m 
4 cumy dł. 27m
Zaleca się zamontowanie wewnątrz komory kotwicznej wciągarki elektrycznej o uciągu minimalnym 3000 N.

Wentylacja
17 wentylatorów solarnych
10 luków
2 zejściówki

Kambuz
Kuchenka naftowa lub gazowa zasilana z jednej butli umieszczonej w szafce odpływowej przy pawęży na PB.
Ewentualne zapasowe butle gazowe przechowywać w odpływowym przez pawęż pojemniku w bakiście rufowej na LB.

Silnik.
Miejsce – maszynownia pod kabiną nawigacyjną.
Wersja podstawowa – Sole Diesel SM 105 o mocy 95 KM. Alternator min. 80 A. Przewidziane miejsce stwarza możliwość zastosowania również innego wysokoprężnego silnika stacjonarnego indywidualnie wybranego przez armatora spośród aktualnie dostępnych: Zalecana moc silnika – 90 do 150 KM.
Miejsce – maszynownia. Mocowanie silnika – na poduszkach.
Osprzęt silnika:
linia wału – zaleca się zastosowanie firmowej linii wału obejmującej wał, dławicę, łożysko gumowe, sprzęgło sztywne, śruba o średnicy do 520mm.
wydech – typowa linia wydechu mokrego z tzw. „łabędzią szyją”. Linię wydechu poprowadzono pod koją na lewej burcie do pawęży.
pobór powietrza do silnika – w pawęży.

Zbiorniki
Jacht wyposażony w:
– 6 niezależnych instalacji fekalii obsługiwanych w odpowiednich toaletach. Zbiorniki odpompowywane przez pokład lub opróżniane grawitacyjnie przez otwarcie zaworu umieszczonego przy toalecie. Takie rozwiązanie rozdziela odpowiedzialność załogi i ułatwia zachowanie sprawności urządzeń.
– 6 poborów wody zaburtowej do spłukiwania toalet. Z poborów, trójnikiem, można wykonać dodatkowe połączenie do umywalek zaopatrzonych w ręczne pompki.
– Instalację wody ciepłej z bojlera ogrzewanego płynem chłodzącym silnik. Woda doprowadzona jest do zlewozmywaka, 6 umywalek i 6 pryszniców.
– Instalację wody zimnej. Woda doprowadzona jest do zlewozmywaka, 6 umywalek i 6 pryszniców.
– Instalację oleju napędowego doprowadzającą paliwo do silnika i ewentualnie do urządzenia grzewczego
Zbiorniki kształtowe pasowane do kadłuba między dennikami. 

5 zbiorników umieszczonych pod podłogą mesy – łącznie ok. 1000 dm3
Zbiorniki na fekalia 6 x ok. 40 dm3
Zbiorniki na paliwo, pod kambuzem – ok. 500 dm3
Zbiorniki na brudną wodę
2 zbiorniki pod podłoga obok kambuza – łącznie ok. 300 dm3

Ogrzewanie
W maszynowni przewidziano miejsce na instalację ogrzewania wnętrza ciepłym powietrzem. Urządzenie grzewcze spalające olej napędowy. Wyprowadzenie spalin na rufę równolegle do wydechu silnika.

DANE TECHNICZNE

długość Lc – 18,00 m 
Lw – 16,84 m 
L – 17.42 m
szerokość B – 5,40 m

Fb – 1,82 m
S rzeczywista– 181 m2
Vk – 22,50 m3
balast – 6780 kg
masa jachtu pustego – 20300 kg
zanurzenie T – 2,50/2,00 m

 

Źródło: http://www.maderskiyachts.alpha.pl/ 

Komentarze