Parada Żagli w Petersburgu

0
621

W piątek 14 czerwca jacht Barlovento II wziął udział w Paradzie Żagli, która rozpoczęła regaty „Adventure Race 80 dg” stanowiące jeden z etapów trasy wyprawy Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013.

Flotylla 23 jachtów reprezentujących 7 krajów świata wyszła z mariny Krestovskij o 11.30 czasu lokalnego (0730 UTC) i przez wody Zatoki Fińskiej udała się w górę Wielkiej Newy.

„Powoli zaczynamy rozumieć rosyjskie „maniana”  Nikt nic nie wie, o planowaniu nie ma mowy, trzeba się po prostu wyluzować..” – napisała Pani Kapitan – „szyk parady został zaburzony już w pierwszych minutach. Wiało dużo, w mieście szkwały dochodziły do 25 węzłów. Gdy na odprawie kapitanów dostaliśmy prikaz utrzymywania prędkości 3 węzłów i hasło „jakby co, wrzucicie wsteczny” najpierw zapadła cisza, a potem ktoś skomentował „under sails…3 knots… it’s very, very strange”… Ostatecznie postawiliśmy po skrawku żagla i wszystko wyszło OK”.

Około 14.00 jachty dotarły do mostu Zwiastowania, gdzie wykonały kilka pokazowych kółek, a następnie udały się do przystani, gdzie szykowała się już impreza dla załóg.
„Czuć, że między załogami jachtów nawiązują się kontakty, zaczyna się dostrzegać atmosferę wspólnej podróży. Jedyny problem to fakt, że dzień kończy się o północy, a zaczyna dwie godziny później. Nie da się ocenić, która jest godzina i wobec tego na spanie pozostaje niewiele czasu…”

Impreza dla załóg była rewelacyjna. Miała wspaniały catering i dobrą muzykę, a załoga Barlovento II spontanicznie rozkręciła zabawę.. Małgosia, wyraźnie ubawiona, napisała do nas – „Właśnie wróciłam z party – Barlovento bez wątpienia rozkręcił imprezę!!! Serio, ta załoga tak się roztańczyła, że skumplowaliśmy się przez to z wieloooma ludzmi ” . Podobno duże zainteresowanie wzbudził „wąż” popularny na polskich weselach:)

Informacje o wyprawie oraz wszystkie relacje z trasy dostępne są na www.rosyjska-arktyka.pl

Komentarze