Padł żeglarski rekord – 45 jednostek na Regatach o Puchar Mariny

0
446

W miniony weekend aż 45 jednostek stawiło się pod żaglami na Zatoce Gdańskiej, by powalczyć o zdobycie głównego trofeum w VII Regatach o Puchar Mariny. To kolejny rekord frekwencji tej popularnej i nagrodzonej tytułem najlepszej imprezy żeglarskiej w ramach Pucharu Zatoki Gdańskiej.  Tak silna obsada gwarantowała wysoki poziom sportowy, a także doskonałe widowisko dla sympatyków żagli, którzy zechcieli pokibicować załogom ścigającym się miedzy molo w Gdańsku Brzeźnie a Sopotem. Żeglarze walczyli w trzech klasach: ORC, KWR i turystycznej.

obraz nr 1

Na dwudniową imprezę składały się 4 wyścigi, po dwa każdego dnia. Sobotnie warunki stanowiły spore wyzwanie dla żeglarzy. Zmienny wiatr nie ułatwiał zadania. W niedzielę również kierunek wiatru gwałtownie się zmienił. Zyskały na tym załogi, który wybierały lewy hals. Te zmienne warunki uczyniły rywalizację znacznie ciekawszą.

Spośród wszystkich załóg najbardziej imponowała ta dowodzona przez kpt. Konrada Smolenia /YKP Gdynia/ na jachcie Stocznia Ustka III. Czterokrotnie zameldowała się na mecie jako pierwsza. Po przeliczeniu zajęła jednak dopiero trzecie miejsce w klasie ORC. Tą zaś wygrał jacht Słoni z kapitanem Zbigniewem Rembiewskim /JK Stoczni Gdańskiej/. Drugi był Polled 2 Jacka Chabowskiego /JK Stoczni Gdańskiej/.  Polled 2 z charakterystyczną „buźką” to dwukrotny tryumfator tych regat z 2010 i 2011 roku.

obraz nr 2

W grupie KWR kolejny rok z rzędu najlepsza okazała się Argea /kpt Artur Rakowski, niezrzeszony/, która zdominowała regaty wygrywając wszystkie 4 wyścigi w swojej klasie. Drugie miejsce zajął Lotis /kpt Mieczysław Trzpis, niezrzeszony/. Trzecie miejsce przypadło załodze Jaricho /kpt Tomasz Richert, niezrzeszony/.

W klasyfikacji jednostek turystycznych zwyciężyła załoga Mipro /kpt Michał Ruciński, Akademicki Klub Morski/ wygrywając 3 z 4 wyścigów. Drugie miejsce przypadło załodze jachtu Filmar IV /kpt Stanisław Filipiak, niezrzeszony/. Na trzecim miejscu uplasowała się Zena II /kpt Marek Marcinkowski, niezrzeszony/.

Sporą ciekawostką był start Mipro, śródlądowej Omegi 3. Jak się okazuje, dobrze wyszkolona i doświadczona załoga może z powodzeniem ścigać się na takiej jednostce również w warunkach morskich.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, MOSiR Gdańsk, przy współpracy z Gdańską Federacją Żeglarską i Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim.
Sponsorzy: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A, Hotel Admirał, Eurogaz Gdynia Sp. z o.o., Związek Miast i Gmin Morskich, Sunreef Yachts, Agencja Nicety, Grand Coal, PBO Edbud, Code Zero, Henri Lloyd, Pezal, Apollo Sails, Ozoshi,  Centrum Joga i Pilates w Gdyni, Idee Kaffee, Restauracja Nova Pierogova
Patroni medialni: Radio Gdańsktrojmiasto.pl, sailbook.pl, Dziennik Bałtycki, Magazyn Wiatr, PortalMorski.pl, Magazyn Prestiż, TVP Gdańsk
Partnerzy projektu Kinomobilizacja:  Kulturalny Kolektyw UG, Akademickie Centrum Kultury UG, Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej (GTPKA), Uniwersytet Gdański i Urząd Miasta Gdańsk
Partnerzy imprezy: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Puchar Bałtyku Południowego

Źródło: http://www.mosir.gda.pl

Komentarze