Oracle Team USA ukarane za niedozwolone modyfikacje

0
735

Międzynarodowa komisja skończyła wczoraj dochodzenie w sprawie niedozwolonych modyfikacji przeprowadzonych na trzech jachtach AC45 przez Oracle Team USA w 2012 r. Z dochodzenia jasno wynika, że przeprowadzone zmiany, bez względu na to jak mały wpływ w mniemaniu winnych miały na osiągi podczas regat, stanowiły ewidentne złamanie regulaminu America’s Cup i wpłynęły negatywnie na wizerunek tego sportowego wydarzenia na świecie.

Przypomnijmy, że chodzi o trzy katamarany AC45 biorące udział w America’s Cup World Series – cyklu regat przygotowawczych do tytułowego Pucharu Ameryki. Komisja miernicza odkryła wówczas niedozwolone obciążenie przy pionowym wsporniku głównej belki. W toku postępowania odkryto kolejne zmiany: m.in. kevlarową torbę zawierającą ołowiane obciążniki (o wadze 1,8 kg) umieszczoną w przednim wsporniku bukszprytu oraz powiększone i wzmocnione okucia zarówno przedniego jak i głównego wspornika.

Ustalono, że działania te miały na celu poprawienie osiągów i w normalnych okolicznościach (gdyby nie restrykcje regulaminowe) pozostałe drużyny również chętnie by takie modyfikacje wprowadziły. Nowozelandczycy z Emirates Team twierdzą, że zmiany jakie nielegalnie zastosowali żeglarze z Oracle Team usprawniły rozłożenie obciążenia na wantach i polepszyły profil żagla. Postępowanie wykazało również, że zmiany najprawdopodobniej zostały dokonane bez wiedzy dyrektora oraz pozostałych osób zarządzających Oracle Team USA. Na polecenie jednego z żeglarzy Dirka de Riddera, troje członków obsługi technicznej zamontowało niedozwolone obciążenia na jachtach AC45 wiedząc, że jest to złamanie regulaminu. Zaangażowany był również tajemniczy Żeglarz X, ale komisja nie znalazła wystarczających dowodów, więc utajniono jego tożsamość.

Decyzją międzynarodowej komisji, Oracle Team USA zostało ukarane kwotą 250 000 dolarów kary na cele charytatywne (po połowie dla Fundacji Żeglarskiej Andrew Simpsona oraz na pomoc dla młodych bezdomnych z San Francisco). Ponadto wyłączeni z tegorocznych wyścigów o Puchar Ameryki zostali: trymer skrzydła Dirk de Ridder oraz technicy Bryce Ruthenberg i Andrew Walker, z kolei Matt Mitchell został zawieszony tylko na pierwsze 4 wyścigi. Ale najdotkliwszą karą mogą się okazać dwa minusowe punkty z jakimi Oracle Team będzie musiał wystartować już za parę dni w finałach Pucharu Ameryki. W starciu z Emirates Team New Zealand, by utrzymać tytuł będą musieli wygrać nie 9, a 11 wyścigów. Biorąc pod uwagę styl w jakim Nowozelandczycy wygrali Puchar Louis Vuitton, to zadanie może się okazać zbyt trudne.

Regaty America’s Cup to najstarsze wydarzenie w historii nowożytnego sportu – po raz pierwszy zostały rozegrane w 1851r. Od tego czasu zawsze przyciągały uwagę szerokiego grona odbiorców a nierzadko wydarzenia z poszczególnych edycji przebijały się do masowych mediów. Jedno jest pewne – tegoroczny finał Pucharu Ameryki dostarczy niespodziewanie wiele emocji zarówno na wodzie i poza nią.
Po więcej informacji zapraszamy na główną stronę regat.

Tomasz Iwaniak

Komentarze