„Optimista” – dokumentalny film o małych żeglarzach w „Kinie pod żaglami”

0
707

Jutro tj. w najbliższy czwartek, 28 listopada, o godz. 17, w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni odbędzie się kolejny pokaz filmowy z cyklu „Kino pod żaglami”. Tym razem zaprezentowany zostanie film dokumentalny pt. „Optimista” w reżyserii Kryspina Pluty. Jest to emocjonująca, subtelna opowieść o przeżyciach 8-letniego bohatera podczas kursu żeglarskiego dla najmłodszych dzieciaków.

8-letni Mateusz rozpoczyna naukę w szkółce żeglarskiej. Wychodząc w morze na jednoosobowej łódeczce sam obsługuje żagiel i ster, sam walczy z nieokiełznanymi falami Bałtyku, a przede wszystkim – z własnym strachem. Nauka żeglarstwa to twarda szkoła charakterów. Czy Mateuszowi uda się pokonać swoje słabości i zdać swój pierwszy życiowy egzamin?

Zdjęcia do filmu realizowano przez sezon w roku 2011 na terenie gdyńskiej przystani jachtowej, we współpracy z Uczniowskim Klubem Żeglarskim OPTI CWM. Film uzyskał wsparcie Miasta Gdyni w ramach konkursu Gdyńskiego Funduszu Filmowego oraz dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem filmu jest gdyńska firma DAREK DIKTI Biuro pomysłów. Koproducentem – Video Studio Gdańsk.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie ze scenarzystą i reżyserem filmu Kryspinem Plutą oraz producentem Dariuszem Dikti.

„Kino pod żaglami” to cykl poświęcony filmom o tematyce żeglarskiej. Każdy pokaz połączony jest ze spotkaniem z twórcami poszczególnych filmów albo ich bohaterami. Cykl ten to nowy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego realizowany wspólnie z Andrzejem Minkiewiczem, organizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film.

Projekcje „Kina pod żaglami” odbywają się w każdy czwartek o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11 (wejście od strony Skweru Kościuszki). Każde spotkanie połączone jest z losowaniem drobnych upominków dla widzów. Dla gości „Kina pod żaglami” na czas pokazów udostępniony jest parking POZŻ. Wstęp wolny.

Profil projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/kino.pod.zaglami.

Fot. kadr z filmu „Optimista”

Źródło: http://www.pozz.org.pl 

Komentarze