Okulary żeglarskie – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?

0
839

Przysłowie głosi, że dobry żeglarz powinien mieć oczy dookoła głowy. W rzeczywistości jednak powinien mieć… porządne okulary żeglarskie — takie, które skutecznie ochronią wzrok, dzielnie przetrwają rejs, a przy okazji dodadzą właścicielowi 100 punktów atrakcyjności w oczach płci przeciwnej. Jeśli chcecie się dowiedzieć, w jaki sposób je wybrać i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu, zapraszamy do lektury. 

Czy okulary żeglarskie są niezbędne? 

Okulary na jachcie mogą pełnić szereg istotnych funkcji —  na przykład ćwiczyć Wasz refleks w chwytaniu upadających do wody przedmiotów; ale tylko wtedy, gdy kupicie kiepsko dopasowany model.

Żarty żartami, ale okulary to coś więcej, niż modny gadżet. Jeśli zostaną właściwie dobrane, będą Wam służyć naprawdę długo, sprawiając, że żeglowanie będzie jeszcze fajniejsze, a Wasza przyjemność z jego uprawiania —  większa. Aby jednak mogły spełnić te zadania, przed zakupem musicie zadbać o kilka istotnych kwestii.

Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych kwestii, które należy brać pod uwagę przy zakupie okularów żeglarskich. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom, rozpisanym krok po kroku, przebrniecie przez proces decyzyjny w sposób całkowicie bezbolesny, a satysfakcja z dokonanego wyboru wynagrodzi Wam włożony w niego trud. 

Najważniejsze cechy okularów żeglarskich

Idealne dopasowanie

Ludzie miewają rozmaite kształty twarzy i nosa; ma to pewne przełożenie na powodzenie u płci przeciwnej, ale przede wszystkim powinno znaleźć swoje odniesienie w kształcie okularów. 

Absolutnym priorytetem jest wasz komfort —  jeśli okulary będą źle dopasowane, to albo Wam spadną, albo będą uciskać i wcale nie będziecie ich nosić —  a wtedy równie dobrze możecie wyrzucić je za burtę.

Właściwie dobrane okulary żeglarskie powinny być:

  • lekkie —  pamiętajcie, że spędzicie w nich wiele godzin;
  • odpowiednio duże — jeśli jeszcze w sklepie uciskają Was tu i tam, wybierzcie inny model; nie, na pewno się nie „rozchodzą”. Sorry;
  • wykonane z nieślizgającego się materiału (nie wyobrażacie sobie chyba puszczenia szotów, żeby poprawić zsuwające się okulary?);
  • powinny też zakrywać całe pole widzenia, również kąciki oczu w okolicy skroni.

Soczewki z fitrem UV i polaryzacją

Chcąc zachować głębię ostrości, powinniście zdecydować się na szkła w odcieniach brązu. Pamiętajcie jednak, że ciemne, a nawet czarne okulary, niekoniecznie zatrzymują promieniowanie UV. Stopień ochrony nie zależy bowiem od koloru, ale od uszlachetnień, jakie zastosowano w soczewce. Powinna ona mieć indeks co najmniej 1,53. Jeśli będzie mieć niższy, np. 1,50, upewnijcie się, że ma też dodatkowy filtr UV 400.

Bardzo przydatna jest też polaryzacja soczewek; dzięki filtrowi przepuszczają one fale spolaryzowane pionowo, a zatrzymują te o polaryzacji poziomej; mówiąc prościej, chronią oczy przed oślepiającymi refleksami światła odbitego od wody.

Wytrzymałość

Powiedzmy sobie szczerze — kto z nas w warunkach rejsowych ma czas/ochotę/możliwości, by uważać na okulary? Otóż to. Nikt. 

Wasze okulary na jachcie będą więc cierpieć: będziecie je odkładać w przypadkowe miejsca, dotykać brudnymi rękami, albo rzucać byle gdzie. Istnieje nawet szansa, że ktoś nieopatrznie na nich usiądzie.

Innymi słowy, okulary żeglarskie powinny być maksymalnie trwałe i odporne na zarysowania oraz pęknięcia. Materiałem, który spełnia te założenia, jest poliwęglan – i, czego by nie mówić, trzymajcie się tego właśnie tworzywa: jest ono lekkie, sprężyste i wytrzyma prawie wszystko. 

Podsumowanie

Jak widzicie, znalezienie idealnych okularów dla żeglarza to spore wyzwanie. Wierzymy jednak, że dzięki naszym poradom uporacie się z nim bez strat w ludziach i dokonacie satysfakcjonującego zakupu, który będzie Wam dobrze służył przez wiele lat.

okulary żeglarskie

Komentarze