Ogólnopols​ki konkurs „Wszyscy dbamy o Bałtyk” zakończony​!

0
600

Autorzy szesnastu najlepszych prac wypłyną w wakacyjny rejs na pokładach jachtów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku! Gimnazjaliści z całej Polski udowodnili, że wszyscy możemy dbać o Bałtyk!

Konkurs rozpoczął się 22 marca, który na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Wody, a od 1996 roku również jako Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Zrealizowany został w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Komendą Miejską Policji w Gdańsku.Do udziału zaproszeni zostali uczniowie szkół gimnazjalnych.Celem konkursu było uświadomienie młodym mieszkańcom naszego kraju, że prawie 100% wód w Polsce należy do zlewiska Morza Bałtyckiego i niezależnie od tego, w jakim regionie mieszkamy, wszyscy mamy wpływ na stan czystości Bałtyku. Do ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń – do 22 maja, z całej Polski napłynęło kilkaset prac! Gimnazjaliści wykazali się bardzo dużą kreatywnością i co najważniejsze poczuciem odpowiedzialności za otaczające środowisko. Ekologia okazała się bardzo inspirującym tematem, a młodzież udowodniła, że dbając o wodę w swoim najbliższym otoczeniu, można dbać o Bałtyk. Na stronie www.programedukacjimorskiej.pl opublikowane zostały artykuły przygotowane przez Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, dotyczące wpływu człowieka na faunę i florę Morza Bałtyckiego. Dla wszystkich miłośników polskiego wybrzeża jest to interesująca i pouczająca lektura.

Jury wyłoniło 14 zwycięskich prac oraz przyznało dwa wyróżnienia. Na laureatów konkursu czeka wspaniała żeglarska przygoda – wypłyną w wakacyjne rejsy na jachtach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku! W trakcie tygodniowych rejsów po Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym młodzież będzie miała sposobność nauczyć się sztuki żeglarskiej pod okiem wykwalifikowanych sterników oraz odbyć szkolenie w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i w tamtejszym fokarium.

Patronat medialny nad konkursem „Wszyscy dbamy o Bałtyk” objęły: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, magazyn e!stilo oraz dwutygodnik Victor Gimnazjalista. Wyniki konkursu „Wszyscy dbamy o Bałtyk” oraz protokół z obrad jury znajdują się na stronie www.programedukacjimorskiej.pl w zakładce Konkursy.

 Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Do końca czerwca trwa wiosenna edycja rejsów w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, w czasie których uczą się podstaw żeglowania, uzyskują informacje z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Program ma na celu przybliżenie tradycji morskiej i dziedzictwa Gdańska jego młodym mieszkańcom oraz pokazanie im możliwości, jakie daje życie w mieście położonym nad wodą. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2012 objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki RP. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.

 

ZWYCIĘZCY:

Jolanta Malaga
– praca nr 22
Gimnazjum nr 17 w Krakowie, woj. małopolskie.

Marta Strumińska – praca nr 32 (opiekun: Dorota Domańska)
Zespół Szkół we Wróblewie Publiczne Gimnazjum, woj. łódzkie.

Natalia Kaczmarczyk – praca nr 50, (opiekun: Katarzyna Jarych-Bartczak)
Zespól Szkół w Sieroszewicach, woj. wielkopolskie.

Klaudia Luchowska – praca nr 61, (opiekun: Grażyna Rymarz)
Zespół Szkół im. Z. Krawieckiej, woj. lubelskie

Agata Sudoł – praca nr 92, (opiekun: Ewa Bielec)
Gimnazjum im. Orła Białego, woj. zachodniopomorskie

Daria Skuza – praca nr 104, (opiekun: Żaneta Majchrzak)
Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Mecince – Gimnazjum w Mecince, woj. dolnośląskie

Dominika Furgała – praca nr 119, (opiekun: Stefania Kubejko)
Publiczne Gimnazjum Nr2 im. ks. St. Konarskiego, woj. podkarpackie

Karolina Kasprzyk – praca nr 134, (opiekun: Krzysztof Deska)
Zespół Szkół – Gimnazjum w Ostrowach nad Okszą, woj. śląskie

Tomasz Rydzewski – praca nr 136, (opiekun: Dorota Zielińska)
Gimnazjum nr 1 im. ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, woj. kujawsko-pomorskie

Liwia Kamecka – praca nr 158, (opiekun: Bożena Rekowska)
Gimnazjum nr 2, woj. pomorskie

Jesicca Majos – praca nr 165, (opiekun: Lidia Roszak)
Zespół Szkół w Kowalowie, woj. lubuskie

Katarzyna Borkowska
– praca nr 196, (opiekun: Dorota Dobrowolska)
gimnazjum nr 77 im Ignacego Domeyki w Warszawie, woj. mazowieckie

Ewa Stawicka – praca nr 228, (opiekun: Monika Wocial)
Gimnazjum nr 2 im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, woj. warmińsko-mazurskie

Gabriela Szypnicka – praca nr 270, (opiekun: Urszula Orkisz-Wiącek)
Gimnazjum nr 1 im. Kacpra Fodygi, woj. świętokrzyskie


WYRÓŻNIENIA:


Gabriela Kasprzyk
– praca nr 118, (opiekun: Marzena Mikołajczyk)
Gimnazjum Dobczyce, woj. małopolskie

Krystian Kamiński – praca nr 263, (opiekun: Katarzyna Pierzchalska-Kmieć)
Gimnazjum nr10, woj. lubelskie

Komentarze