„Oceania” obejrzana

0
491

Wczoraj (tj. w czwartek 14 listopada), podczas kolejnego spotkania z cyklu „Kino pod żaglami”, został zaprezentowany film Moniki Mazanek-Wilczyńskiej „Oceania” – morskie laboratorium” opowiadający o pracy żaglowca „Oceania” – statku badawczego Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

 Gościem specjalnym spotkania była prof. Joanna Szczucka, która kieruje tamtejszą Pracownią Akustyki Morza i która brała udział w wielu ekspedycjach badawczych, głównie na „Oceanii”.

 Zaprezentowany film opowiedział historię żaglowca oraz pokrótce pokazał jak wygląda praca badawcza na statku. „Oceania” została wybudowana w 1985 r. według projektu znanego polskiego konstruktora żaglowców – inż. Zygmunta Chorenia. Zastosowano na niej nowatorskie jak na tamte czasy ożaglowanie – trzy trapezowego kształtu żagle rejowe podnoszone nie przy pomocy mięśni załogi, ale hydrauliki. Dzięki temu podnoszenie żagli trwało tylko kilka minut po przyciśnięciu jednego przycisku.

W 2010 r., po 25 latach użytkowania, „Oceania” przeszła duży remont: zmianę typu ożaglowania – teraz ma trzy wielkie żagle sztakslowe (trójkątne) oraz gruntowną modernizację prawie całego wyposażenia (która dotknęła m.in. silnik, przyrządy nawigacyjne, urządzenia pokładowe, wnętrze jednostki). Zmodernizowane zostały też laboratoria i sieć komputerowa. Dzięki remontowi żaglowiec dostał „nowe życie” i jest nadal gotowy do służby na rzecz nauki. Jest najbardziej „zapracowanym” polskim żaglowcem – na morzu spędza średnio 240 dni w roku, z czego 70 dni w Arktyce i 170 dni na Bałtyku.

Po filmie prof. Szczucka przedstawiła przyrządy badawcze używane przez naukowców na statku oraz opowiedziała o wybranych projektach naukowych realizowanych na tej jednostce. Z pokładu żaglowca prowadzone są badania z zakresu fizyki, hydrodynamiki, chemii i biochemii, ekologii i genetyki organizmów morskich przy użyciu najnowocześniejszej aparatury badawczej. Do najbardziej spektakularnych osiągnięć z udziałem dokonanych na pokładzie OCEANII można na przykład zaliczyć odkrycie ośmiu nowych gatunków zwierząt!

– Dzięki „Oceanii” mogliśmy dołączyć do bardzo elitarnego klubu krajów prowadzących badania oceaniczne – podsumowała pani profesor.

Oceania” to jednak nie tylko naukowcy. Żaglowiec obsługuje 13 osobowa stała załoga. Podczas 28-letniej działalności przez jednostkę przewinęło się ponad 100 osób załogi. Na czwartkowym spotkaniu obecni byli również jej byli członkowie, tak więc licznie zgromadzona publiczność, oprócz wiedzy „naukowej” mogła usłyszeć anegdoty i wspominki z długiego życia „Oceanii”.

Zapraszamy na następną projekcję „Kina pod żaglami” 21 listopada na film „Kartka z historii POZŻ”. Zostaną wtedy pokazane, nieznane dotąd filmy, odnalezione w archiwum Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Taśmy sprzed niemal pół wieku będzie komentował wieloletni prezes POZŻ, wybitny polski okrętowiec, prof. Bolesław Mazurkiewicz. Taśmy, nakręcone amatorską kamerą 8 mm, pokazują kilkadziesiąt scen z działalności Związku – regaty, uroczystości i zebrania.

Kino pod żaglami” to cykl poświęcony filmom o tematyce żeglarskiej. Każdy pokaz połączony jest ze spotkaniem z twórcami poszczególnych filmów albo ich bohaterami. Cykl ten to nowy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego realizowany wspólnie z Andrzejem Minkiewiczem, organizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film.

Projekcje „Kina pod żaglami” odbywają się w każdy czwartek o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11 (wejście od strony Skweru Kościuszki). Każde spotkanie połączone jest z losowaniem drobnych upominków dla widzów. Dla gości „Kina pod żaglami” na czas pokazów udostępniony jest parking POZŻ. Wstęp wolny.

Konto projektu na Facebooku:  https://www.facebook.com/kino.pod.zaglami?fref=ts.

Fot. Ewa Górska

Źródło: http://www.pozz.org.pl

Komentarze