NOWY JACHT OCEANICZNY – de gustibus non est disputandum

0
1220

Za zgodą Jerzego Kulińskiego

 

Zbudowano nowy jacht oceaniczny według projektu samego Bruce Robertsa. Juz nazwisko Mistrza powinno zamknąc mi gębę. Ale ja sobie troche pofolguję – nie ma co ukrywać, że nawet najwięksi projektują, to co jest aktualnie „trendy”, czyli to, za co klient natychmiast zapłaci. A dzisiejszy klient juz nie zadawala się „wysokością stania” i chce mieć na jachcie cztery niekrępujace kabiny z trzema toaletami i „z osobnymi prysznicami (?)”. No i oczywiście ster strumieniowy na dziobie. Jacht jest stalowy, ale krągłości poszycia wygladają całkiem laminatowo. Do tego – jak się błyszczy. Juz starożytni Rzymianie coś wspominali o pekunii, która nie oletuje, a ja bezczelnie przywołam jeszcze inne starożytne stwierdzenie, że de gustibus etc.
Jako człowiekowi starej datyod razu narzucają się porównania stylizacji Forda Mustanga i Citroena Picasso. Przepraszam Dominiczku.
Korespondencja i obrazki dotarły do mnie od Piotra Adamowicza (foto), który podejrzewam w tym przedsięwzieciu maczał palce. W końcu to inżynier – okrętowiec od półwiecza (to nie aluzja) w branzy.
Oglądam, czytam. Od razu widać, że jacht będzie woził ludzi. Utwierdza mnie w tym obecność Wojtka Zientary (oby żył wiecznie !). Rozczula mnie natomiast wiara emanująca z opisu technicznego: „…co umożliwi uzyskanie dokumentów żeglugowych zapewniające bezpieczną eksploatację na wszystkich akwenach morskich świata..” Przypomina to ufność z jaką armatorzy corocznie odbierali z Urzędów Morskich obowiązkowy papier zatytuowany „Kata Bezpieczeństwa”. Że niby są już bezpieczni.
Drodzy Czytelnicy,
Pod newsem znajdziecie fotografię jachtu, który bym zbudował lub nabył, gdybym miał 20 lat mniej. To taka ilustracja powiedzenia, że starzy ludzie nowych czasów nigdy nie zrozumieją.
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
_______________________________________________________________________________
Witaj Jerzy!
s/y „MALBORK” w Malborku. Dnia 27.04.2014 W Malboku, po 2,5 latach budowy ochrzciliśmy i zwodowaliśmy jacht o imieniu „MALBORK”
Matka chrzestną była Prezes Firmy PRINO-PLAST z Malborka Pani Maria Prior-Nowak. Po sprawdzeniu instalacji, silnika w środę 30.04.2014 roku jacht ruszył do Białej Góry. Do śluzy w Szonowie z zanurzeniem 2,1m w
zasadzie tarliśmy o szlam denny prawie ciągle, ale udało się. Po śluzie do Białej Góry bez przeszkód 2,5-3m bez przerwy. 1 maja dalej do Gdańska gdzie jacht dostanie maszt i żagle.
— 
Pozdrowienia,
Piotr
——————————————————–

Opis jachtu z danymi technicznymi

Jacht ten, typu Yoyager 495 – zaprojektowany przez Bruce Robertsa. Zbudowany z niezwykłą starannością przez firmeę PRINO-PLAST, pod nadzorem PRS, co umożliwi uzyskanie dokumentów żeglugowych zapewniające bezpieczną eksploatację na wszystkich akwenach morskich świata, oraz Certyfikatu zgodności UE.

 

Głównym materiałem konstrukcyjnym jest atestowana stal okrętowa podwyższonej wytrzymałości, zabezpieczona antykorozyjnie najwyższej jakości malarskimi zestawami epoksydowymi.

 

Termoizolację kadłuba stanowi natryskowa pianka poliuretanowa. Wnętrze jachtu wykonane z wodoodpornych sklejek i drewna mahoniowego. Pokład i kokpit wyłożony makietą z drewna teakowego, pokładówka i nadbudówka pomalowana okrętową farbą przeciwślizgową zapewniającą bezpieczną pracę załogi w warunkach morskich. 4 kabiny, 9 koi stałych, 3 toalety z osobnymi prysznicami, obszerną mesą, funkcjonalnym kambuzem, ciepłą wodę, lodówkę i zamrażarkę, umożliwią komfortową wielotygodniową oceaniczną żeglugę dla nawet 10 osób a w krótkich kilkunastodniowych rejsach nawet dla 12 osób.

Duża autonomiczność żeglugi jachtu stanowią 4 zbiorniki na wodę słodką o łącznej pojemności 1120 litrów, dodatkowo wspomagane odsalarką wody morskiej o wydajności 100 l/h oraz 2 integralne zbiorniki paliwowe o poj. ok. 2000 l. Zbiornik wody szarej i 3 zbiorniki fekalii spełniają wymogi ekologii morskiej.

   

.

Napęd żaglowy to jednomasztowy, topowy takielunek typu kuter. Żagle podstawowe to grot rolowany w maszcie o pow. 51m2, genoa rolowana na forsztagu o pow. 85m2 i kliwer 25 m2 na kuter sztagu. Żagle sztormowe w postaci trajsla 16,5m2 i foka sztormowego 11m2, umożliwią bezpieczną żeglugę w najcięższych sztormach. Dodatkowo jacht wyposażono w przedni żagiel zwany Code 0 o pow. 110 m2 na lekkie wiatry. Potencjalna maksymalna prędkość jachtu może dojść do 14 węzłów ok. 26 km/h

 

Oczywiście, oprócz napędu żaglowego jacht posiada dieslowski silnik pomocniczy o mocy 135 KM i stałą 3 płatową śrubę napędową, zapewniającą uzyskanie prędkości do 10 węzłów ok. 18,5 km/h. 2000 l. paliwa umożliwi 2000 mil nieprzerwanej żeglugi na silniku.

 

W dziobowej części podwodnej kadłuba zamontowano ster strumieniowy, ułatwiający manewrowania w portach.

Piotr Adamowicz

.

Wojciech Zientara – to ten pan z „4” na piersi

.

Oświetlenie wnętrza ledowe, instalacja El 12 V z 7 akumulatorami morskimi o łącznej pojemności 1540 Ah, dieslowski agregat prądotwórczy 230V zapewnią wystarczającą moc do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych dla długich wypraw oceanicznych.

 

Jacht wyposażony jest we wszystkie niezbędne najnowocześniejsze urządzenia nawigacyjne, z satelitarną łącznością włącznie, radar oraz autopilota, które umożliwią bezpieczną i łatwą żeglugę nawet dla samotnego żeglarza.

 

 

Wymiary jachtu:

Lc = 15,78m

Lk=14,93m

Lklw= 13,7m

Bc=4,54m

T=2,1m

D=32 T

H masztu nad klw 21,2m

__________________________

www.kulinski.navsim.pl 

Komentarze