Najmłodsza Polka na Antarktydzie!

0
415

21-letnia gdańszczanka Małgorzata Czujko, już za kilka dni, w ramach projektu Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, rozpocznie rejs przez dwa oceany. Na jachcie „Nekton” odbędzie podróż z Singapuru do Patagonii. Wyprawa zamierza dotrzeć do polskiej stacji polarnej na Antarktydzie. Małgosia stanie się w ten sposób najmłodszą Polką, która postawiła nogę na tym kontynencie.

 – Pomysł na taką wyprawę, wyłonił się po uczestnictwie w zeszłorocznym projekcie „Pomorska Młodzieżowa Reprezentacja na Atlantyku” czyli prawie dwumiesięcznym udziale w międzynarodowym zlocie żaglowców The Tall Ships’ Races 2012 młodych pomorskich żeglarzy – wyjaśnia żeglarka. – To właśnie poznane tam osoby umożliwiły mi udział w tegorocznym rejsie przez Ocean Indyjski i Atlantycki.

Małgosia wyleciała dzisiaj (tj. 30 maja) do Singapuru. Tam zamustruje na jacht, który w sobotę wyruszy w dalszy rejs. „Nekton” to polski stalowy jacht, na pokładzie którego pokonano Przejście Północno-Zachodnie, co w 2006 roku zostało nagrodzone najwyższym polskim wyróżnieniem żeglarskim – Srebrnym Sekstantem.

Małgosia wejdzie w skład załogi, którą dowodzi doświadczony kapitan Łukasz Natanek. Podróż potrwa pół roku. W jej trakcie Małgosia propagować będzie polskie żeglarstwo i, wszędzie gdzie dotrze, prezentować flagę Pomorza, którą 19 maja, podczas tegorocznego otwarcia pomorskiego sezonu żeglarskiego i motorowodnego, otrzymała od przedstawiciela marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

– Bardzo się cieszymy, że możemy angażować się w tego rodzaju projekty – mówi prezes Pomorskiego Okręgowe Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. – Dzięki temu młodzi pomorscy żeglarze mogą realizować swoje marzenia.

Rejs Małgosi śledzić można na bieżąco na stronie internetowej: http://dwaoceany.wordpress.com/ oraz na Facebooku:  https://www.facebook.com/DwaOceanyI?fref=ts.

Młodej żeglarce, na co dzień niezwykle aktywnej i sympatycznej wolontariuszce Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, życzymy pomyślnych wiatrów! Trzymaj się Gosiu!

Fot. Tadeusz Lademann

Źródło: www.pozz.org.pl

Komentarze