Nagroda Honorowa SAJ

0
466

W roku 25-lecia powstania Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych Rada Armatorska (zarząd SAJ) ustanowiła Nagrodę Honorową Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych.

Postanowiono uhonorować nią uhonorowanie osoby fizyczne, którycg działanie żeglarskie może być wzorem dla innych, szczególnie w zakresie statutowych celów Stowarzyszenia. Uhonorowaniem mogą być objęte zarówno walory odbytych rejsów, startów w regatach, jak działalność popularyzatorska i publicystyczna, wychowawcza, edukacyjna oraz solidarna postawa wobec innych żeglarzy.

Rada Armatorska postanowiła w roku jubileuszu przyznac Nagrodę Honorową SAJ:

Iwonie i Markowi Tarczyńskim

Członkowie SAJ Iwona i Marek Tarczyńscy praktycznie realizują ideę naszego Stowarzyszenia „żeglowania swobodnego na prywatnym jachcie, czyniąc to skutecznie, bezpiecznie, opierając się na dobrym planowaniu, mogąc stanowić wzór dobrej praktyki żeglarskiej.

W ramach kilkuletniego, konsekwentnie realizowanego planu „Nurtem Schengen” pokazuję otwartość Europy. W roku 2015 odwiedzili kolejny 17 kraj strefy Schengen: Islandię, już sam ten świetnie przeprowadzony rejs mógłby zasługuje na nagrodę, do tego jednak należy dodać przejście przez Morze Irlandzkie i Zatokę Biskajską do Francji, a następnie kanałami na Morze Śródziemne.

Wszystko to może stanowić wzór żeglowania „na swoimi za swoje”, bez sponsorów, sensacji medialnej, a więc tak, jak praktycznie żegluje większość członków SAJ.

 

Iwona i Marek Tarczyńscy konsekwentie od lat realizuja program „Nurtem Schengen” odwiedzajac kolejno swoimi niewieklkimi rodzinnymi jachtami kolejno wszystkie kraje Strefy Schengen.

 

Oto resume oparte na materialach własnych Iwony i Marka Tarczyńskich publikowanych systematycznie w Internecie, szczególnie na stronie www.kulinski.navsi.pl:

 

I. Rejs paryski (2009 r.): Warszawa – Berlin – Paryż – La Havre – Dunkierka – Kilonia – Gdańsk – Warszawa. Cel – odwiedzenie miasteczka Schengen i opłynięcie północno – zachodniego odcinka naszej trasy. . Przepłynęli 2570 Mm, w tym ok. 1296 Mm na śródlądziu i 1274 na morzach, z tego ok. 1650 na silniku i 920 na żaglach.

Jacht mieczowy „Cerberyna–Mila”, typ Fokus 650, z silnikami zaburtowymi Honda 8 KM i 2,3 KM.

 

II. Rejs przez 6 rzek i 7 mórz (2010 r.) Renem do Kanału Ren – Marna. Kanałem Wogezów, przez  Epinal dopłynęli do Saony i dalej do Rodanu, skąd weszli do portu St. Louis, nad Morzem Śródziemnym. Po sklarowaniu łodzi i drobnych naprawach, ruszyli na odcinek wschodni południowej Europy, szlakiem Jazona i Odyseusza. Odwiedzili Marsylię, Tulon, Genuę, Neapol. Z Włoch, z St. Maria de Leuca, grecką wyspę Othoni, a z niej przez Itakę dotarli do Aten, następnie przez Sporady Północne, Limnos, Dardanele do Stambułu, przez Bosfor do Warny, Konstancy, Odessy i przez Liman Dnieprowy do Chersonia (Ukraina).

 

Przepłynęli ok. 3080 Mm, z tego ok. 649 po rzekach i kanałach i ok. 2431 po morzach; na żaglach ok. 1081 Mm, na żaglach i silniku ok. 810 Mm i na samym silniku ok. 1189 Mm.

 

Jacht mieczowy „Cerberyna–Mila 2”, typ Antila 24, dwa silniki zaburtowe Honda 10 KM i 8 KM, zamocowane na jarzmach.

 

III. Rejs pamięci generała Mariusza Zaruskiego Dniepr 2011

W grupie jachtów od Sławutycz pod Czarnobylem do Chersonia.

Przepłynęli ok.700 Mm, z tego 370 Mm na żaglach i ok. 330 Mm na silniku. Rejs przysłużył się bardzo pamięci o gen. Zaruskim. Doroczne regaty w Chersoniu, które nosiły imię księcia Potiomkina, teraz nazywają się Regatami Potiomkinowskimi pamięci gen. Mariusza Zaruskiego o puchar Prezydenta RP, a grób Generała został otoczony opieką.

 

Jacht mieczowy „Cerberyna–Mila 2”.

 

IV. Pierwszy polski rejs jachtem mieczowym z Morza Śródziemnego na Północne (2012 r.)

La Grande Motte, (na zachód od Marsyli), Gibraltar, Atlantyk, Biskaje, La Manche, spod Marsylii do Amsterdamu.

Przepłynęli 3411 Mm, z tego na żaglach 1515 Mm, na żaglach i silniku 1083 Mm, a na samym silniku 813 Mm. Jacht mieczowy „Cerberyna–Mila 2”.

 

V. Baltyk i Morze Północne (2013)

Rejs trwał 86 dni, w trakcie których przebyli 1800 mil, odwiedzili 55 portów w 9 krajach. Trasa wiodła z Kilonii, Kanałem Kilońskim, rzeką Eider, Morzem Północnym, Limfjordem przez Kattegat, Kanał Gota do Sztokholmu i dalej na Alandy, porty fińskie, Tallin, przez Vainameri, Zatokę Ryską i Bałtykiem do Gdańska.

Jacht mieczowy „Cerberyna-Mila 2”.

W ramach nagrody Rejs Roku 2013 jury „Żagli”pod przewodnictwem Redaktora Naczelnego Waldemara Heflicha przyznało Iwonie i Markowi Tarczyńskim nagrodę w kategorii „małych

jachtów na morzu”, uznajac rejs za wzorcowy przykład bezpiecznego żeglowania na własnym małym jachcie i na własny rachunek.

 

VI. Nurtem Schengen 2014

Trasa Gdynia – Skagen – Arendal – Oslo – Bornholm – Gdynia

Podczas rejsu, trwającego 74 dni przepłynęli 1600 Mm. Odwiedzili 42 porty, położone w 5 krajach.

Jacht balastowy „Cerberyna-Mila 3”, typ Supero 800, konstruktor Jorn Hansen, rok budowy 1975, laminat, Dania, odnowiony 2014 r. (stocznia Michał Kozłowski), parametry: dł. 8,00 m, szer. 2,70, zan.1,40, wyporność 2300 kg, balast 1160 kg, ożaglowanie slup, grot 14 m2, genua 22 m2, silnik stacjonarny Yanmar 3YM20 z przekł. SD 25, silnik zab. Yamaha 4, zbiornik paliwa 60 l, zbiornik wody słodkiej 150 l.

 

VII. Nurtem Schengen 2015 z lodowca pod palmy

To była wyprawa po 17 banderę, do kolekcji 19 bander morskich krajów Europy, które przystąpiły do strefy Schengen. Teraz sięgnęli po banderę Islandii.

Rejs trwał 108 dni, z tego 73 dni żeglowania i 35 dni postojów. Spośród dni postojowych 12 dni remontowo – gospodarczych, 10 dni sztormowych i 13 dni krajoznawczych. Trasa rejsu prowadziła przez wody Bałtyku, Morza Północnego, Morza Norweskiego, Morza Irlandzkiego, Morza Celtyckiego, Oceanu Atlantyckiego, (Zatoka Biskajska), kanały francuskie i brzeg Morza Śródziemnego.

Zawinęli do 56 portów, leżących w Polsce, Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii, Szkocji, Anglii i Francji oraz na terytoriach ograniczonej autonomii, jak Szetlandów, Wysp Owczych, Orkadów, Wyspy Man i na wody terytorialne Irlandii. Wg wskazań GPS (komputera podróży) pokonaliśmy ok. 3500 Mm i drogą lądową ok. 2500 km.

Jacht „Cerberyna-Mila 3”.

 

Uroczyste wręczenie Nagrody Honorowej SAJ odbędzie się podczas Walnego Zebrania czlonków Stowarzyszenia w sobotę 5 marca, w siedzibie Jachtklubu „Neptun”, Gdańsk Górki Zachodnie, ul. Przelom 10 po godzienie 12.00. 

 

Opr. Andrzej Remiszewski

www.saj.org.pl 

 

 

Komentarze