MPDM. HALO… Czy mnie widzicie? Cz. I

0
1045

SYGNALIZACJA OBECNOŚCI. Jeśli już zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy być niewidoczni a uznamy że ten kontenerowiec powinien nam ustąpić to zastanówmy się jak mu to uświadomić.  Prawidła MPDM przewidują takie możliwości.

„Jeśli jest to konieczne każdy statek może nadawać w celu zwrócenia uwagi innego statku sygnały świetlne lub dźwiękowe, których nie można pomylić z jakimkolwiek innym sygnałem lub skierować światło reflektora w kierunku niebezpieczeństwa w taki sposób, aby nie przeszkadzać innemu statkowi”.

obraz nr 1

Oficer na mostku zobaczy nas dopiero gdy będziemy całkiem bliziutko

Każdy sygnał jakiego nie można pomylić; a więc może w dzień wybuch petardy jeśli taką mamy? Można to wziąć pod uwagę ale tylko jedną a nie parę po kolei, bo ktoś pomyśli że wzywamy pomocy  (detonacja co 1 min to sygnał wzywania pomocy). Z tego powodu taki sygnał jednak nie może być polecany jako najlepszy.

Może to być też długi, donośny sygnał dźwiękowy. Tutaj też musimy być ostrożni gdyżdługi sygnał ok. 5 sek. rzeczywiście jest przewidziany dla zwrócenia uwagi, ale długi nieprzerwany sygnał to także wzywanie pomocy.

Może tak w nocy oświetlimy żagle? Jeśli chcemy oświetlić żagle to latarka może się okazać zbyt słaba.  Użyjmy raczej reflektora jeśli go mamy  (a warto mieć). Jeśli oświetlanie żagli nie pomoże to możemy szperacz  skierować w stronę statku wskazując w jakim kierunku jest niebezpieczeństwo, którym właśnie my jesteśmy.

obraz nr 2

Właśnie tak; w stronę statku, a nie po szybach mostka

Taki sposób jest jak najbardziej godny polecenia jednakże kierujmy snop światła tak, aby rzeczywiście  wskazywał kierunek do naszej jednostki a nie oślepiał ludzi na mostku. Pamiętajmy, że swoim działaniem nie wolno nam przeszkadzać innym statkom.

Istnieje też inna możliwość, którą chyba należy uznać za najlepszą. To jest sygnał wątpliwości, czyli co najmniej pięć krótkich i szybko po sobie następujących dźwięków, które mogą być nadawane łącznie z sygnałem świetlnym lub jeden po drugim. Taki sygnał należy uznać za najbardziej skuteczny a prawidło MPDM mówi, że jeśli mamy wątpliwość to taki sygnał powinniśmy nadać.

obraz nr 3

Chmury burzowe i deszcz na ekranie radaru. Jeśli to spory statek to my  go zaoczymy wzrokowo, ale on nas nie ma nawet na ekranie jeśli jesteśmy pod chmurą.

Pamiętajmy jednak, że możemy go używać tylko wtedy gdy zbliżają się do siebie dwa statkiwzajemnie widoczne.  W przypadku ograniczonej widoczności obowiązują  inne zasady oraz inne sygnały. Wyposażając nasz jacht, a tym bardziej statek żaglowy, warto pomyśleć o tym aby było czym nadawać potrzebne sygnały.

Rozdział, na który powołujemy się próbując egzekwować nasze pierwszeństwo jest zatytułowany: Zachowanie się statków widzących się wzajemnie”. Stąd wynika, że nie mając pewności iż sami jesteśmy widoczni nie mamy podstaw do oczekiwania od statku zmian kursu czy też prędkości.

c.d.n.

obraz nr 4

Za zgodą: http://zeglarstwo-kursy.pl/ 

 

Komentarze