„Morska i oceaniczna żegluga jachtowa w świetle prawa międzynarodowego publicznego”

0
646

Właśnie ukazało się pełne opracowanie prawa morza – to ważna informacja dla pasjonatów jachtingu oraz wszystkich osób związanych z żeglugą morską.

W książce Barbary Stępień „Morska i oceaniczna żegluga jachtowa w świetle prawa międzynarodowego publicznego” omówione zostały podstawowe konwencje międzynarodowe, takie jak COLREG, STCW, SOLAS, MARPOL i MLC w zakresie dotyczącym jachtów żaglowych i motorowych oraz załóg tych jachtów (m.in. przepisy międzynarodowe dotyczące prawa bandery, prawa drogi, prawa pracy, przepisy dotyczące bezpieczeństwa życia i mienia na morzu czy zasady pełnienia wacht).

Pozytywne recenzje uznanych autorytetów, profesora Kazimierza Lankosza w dziedzinie prawa międzynarodowego i kapitana Romana Paszke wskazują, że publikacja ta stanowi niezbędną pozycję książkową dotyczącą prawa morza nie tylko dla prawnika internacjonalisty, ale przede wszystkim dla każdego żeglarza.

W związku z wymaganiami egzaminacyjnymi na poszczególne stopnie żeglarskie i motorowodne, napisana przystępnym językiem książka stanowi cenny podręcznik z zakresu prawa morza.

Osobiste doświadczenia wyniesione z wieloletniej praktyki morskiej upewniają mnie, że nie można mówić o profesjonalnym podejściu do żeglarstwa bez znajomości prawa morza. Dla skippera, czy kapitana jachtowego znajomość podstawowych pojęć z zakresu prawa morza jest w dzisiejszych czasach tak samo ważna, jak wiadomości z zakresu nawigacji, czy meteorologii. Prawo drogi (COLREG), zagadnienia bezpieczeństwa na morzu (SOLAS), czy też konwencja STCW to żeglarski elementarz, a znajomość innych przepisów opisanych w tej książce może się przydać każdemu, jak to w żeglarstwie bywa, całkiem niespodziewanie…..”

Kpt. Roman Paszke


Książka napisana jest nie tylko z pasją i z dużą znajomością praktyki żeglarskiej oraz życia na morzu, ale (co jest okolicznością szczególnie ważną) z perspektywy prawnika internacjonalisty. Autorka w sposób przekonujący, a zarazem ciekawy i przystępny objaśnia nieraz bardzo skomplikowane przepisy prawne, które omawia szczegółowo z bardzo dobrą znajomością tematu. Bardzo szeroki materiał dokumentacyjny świadczy o rzetelności opracowania stanowiącego według mojej wiedzy jedyne tego rodzaju opracowanie w literaturze polskiej. Publikacja wypełnia zatem istotną lukę na polskim rynku wydawniczym, a jej uważną lekturę polecałbym wszystkim zainteresowanym żeglugą morską, pasjonatom jachtingu, a także pracownikom urzędów morskich i służby konsularnej…”

Prof. UJ dr hab. Kazimierz Lankosz


Barbara Stępień – prawnik internacjonalista, doktorantka UJ w zakresie prawa międzynarodowego. Posiada wieloletnie, bardzo szerokie doświadczenie żeglarskie zdobyte w czasie rejsów, w ramach których pokonała ponad 30 000 mil morskich. Posiada patent kapitana jachtowego oraz certyfikat Master of Yachts 200 GT.


Dodatkowe informacje:

Rok wydania: 2013, okładka: miękka, ilość stron: 164, format: A5

ISBN: 978-83-936305-0-9

Książka w sprzedaży detalicznej: http://allegro.pl/morska-i-oceaniczna-zegluga-jachtowa-stepien-i3400902798.html


W przypadku zainteresowania zakupem większej ilości egzemplarzy (np. dla szkół, klubów czy sklepów żeglarskich) obowiązują ceny hurtowe. Zamówienia prosimy kierować na adres:
jbs.handlowy@pro.onet.pl

Komentarze