Mistrzostwa Świata Finn Masters w Sopocie

0
758

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Finn Masters, które odbędą się w Sopocie od 6 do 13 czerwca to jedna z największych imprez żeglarskich rozgrywanych w Polsce w tym roku. Sopot o organizację tej imprezy rywalizował z Los Angeles (USA) i Tihany (Węgry). Na wodach Zatoki Gdańskiej rywalizować będzie ponad 200 zawodników z całego świata. Walka o międzynarodowe złoto rozgrywać się będzie w kategorii wiekowej 40 plus.

Mistrzostwa Świata w Finn Masters to wielkie wydarzenie dla miłośników żeglarstwa i fanów sportów wodnych. Regaty zapowiadają się widowisko, a kibice będą mieli możliwość obejrzenia zmagań z sopockiego molo. Dekoracje najlepszych zawodników odbędą się na sopockiej plaży.

Klasa Finn jest najbardziej wymagającą fizycznie i mentalnie, jednoosobową klasą na świecie. Tworzy wyjątkowych, wszechstronnych żeglarzy testując wszystkie aspekty żeglugi regatowej.

Łodzie tej klasy skonstruowane przez Rickarda Sarby’ego biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich od 1952 roku. Jest to nowoczesna klasa dla wymagających zawodników.Pływając Finnem łączy się precyzję delikatnego sterowania na słabszych wiatrach z taktyką i strategią na najwyższym poziomie, a także potężną siłą, która razem z dużą wytrzymałością jest niezbędna przy silnych wiatrach.

– Za kilka dni Zatoka Gdańska będzie akwenem największej dorocznej imprezy finnistów z całego świata. Byli mistrzowie olimpijscy, zdobywcy tytułów mistrzów świata lub Europy czy po prostu żeglarze – nie porzucili swojej klasy, a wręcz odwrotnie spowodowali jej wspaniały renesans. Przyjeżdżają do Sopotu z rodzinami, przyjaciółmi, by po prostu pobyć razem, spotkać się, popływać. Wystarczy skończyć 40 rok życia i kochać łódkę, która nieprzerwanie od ponad 60 lat jest niezastąpioną, szlachetną klasą olimpijską. Nie mam wątpliwości, że sopocki SKŻ przyjmie ponad dwie setki żeglarzy – mówi Jan Okulicz-Kozaryn, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Regatowego Klasy Finn.

Organizatorem regat jest Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot. Klub położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, z której będą startować zawodnicy Finn Masters. Zarówno Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot, jak i miasto Sopot z pewnością zapewnią niezapomnianą atmosferę i dobrą zabawę podczas Mistrzostw Świata Finn Masters 2014. 

Strona imprezy: www.finnmasters.pl

www.pozz.org.pl 

Komentarze