Mistrzostwa Polski Katamaranów

0
517

Do Sopotu zjechali najlepsi żeglarze z różnych stron Polski, aby na Zatoce Gdańskiej rywalizować o krajowe czempionaty. Przez trzy dni (23-25 sierpnia) ponad 50 załóg walczyło w Mistrzostwach Polski Katamaranów, a także w Morskich Mistrzostwach Polski klasy Hornet i Sopot Finn Cup. Organizatorem regat był Uczniowski Klub Sportowy NAVIGO. Regaty odbyły się pod patronatem Prezydenta Miasta Sopotu i Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiemu oraz dzięki wsparciu Nordea Bank Polska S.A.

 W regatach wystartowali również nasi sąsiedzi z Czech i Niemiec. Było to wielkie żeglarskie święto w Sopocie, które odbyło się równolegle z finałem regat Otimistów – Energa Sailing Cup.

Pierwszego dnia warunki na akwenie były wręcz wymarzone. Wiało 3-4 Bf z północnego wschodu, co mocno rozfalowało zatokę.
W takich warunkach rywalizacja katamaranów była wyjątkowo widowiskowa dla licznie zgromadzonych widzów na sopockim molo. Pierwsze trzy wyścigi w najsilniej obsadzonej A-Class wygrał Jacek Noetzel. Tegoroczny wicemistrz Europy w tej klasie pokazał, że bardzo poważnie chce odzyskać utracony przed rokiem tytuł. W tych ciężkich warunkach dobrze żeglował też Piotr Baryżewski meldując się na mecie dwa razy drugi i raz trzeci. W klasie F18 walka była bardziej wyrównana, a po trzech pierwszych wyścigach na prowadzeniu była załoga Adam Lenkow i Bernard Afeltowicz. W klasie Open, gdzie żeglarze walczyli na różnych typach katamaranów
z przelicznikiem Texel, bezkonkurencyjni byli Seweryn Krajewski i Ewa Górska (z Biura Prasowego Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego), startujący na Tornado. Do MP klasy Hornet zgłosiło się pięć załóg. Pierwszy dzień pokazał, że faworytami do złota będą Anna Miller oraz Adrian Seredyński, którzy trzy razy mijali linię mety na pierwszym miejscu.

Drugi dzień rywalizacji w Sopocie przyniósł zmianę pogody. Wprawdzie nadal było ciepło i słonecznie, ale niestety wiatr osłabł na sile. Z samego rana żeglarze schodzili na wodę z nadzieją na większe podmuchy, ale nic takiego się nie stało. Tuż przed pierwszym startem wiało zaledwie 1-2 Bf ze wschodu. W tych warunkach sędzia zdecydował się puścić aż cztery wyścigi. W rywalizacji katamaranów A-Class Jacek Noetzel utrzymał prowadzenie, ale w tak słabym wietrze musiał odpierać ataki lżejszych zawodników.
Do walki o medal dołączył Marcin Badzio, który jeden wyścig wygrał i trzy razy był 2, wychodząc na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. W klasie F18 na słabych wiatrach najszybciej żeglowały oba Explodery, a na prowadzenie wyszła załoga Łukasz Wroczyński i Rafał Schleifer. W klasie Open sytuacja na prowadzeniu nie uległa zmianie, Tornado powiększało swoją przewagę nad rywalami.
Do walki o podium dołączyli goście z zagranicy: Niemiec Toni Olkusznik na Top Cat K3 oraz Czesi Vladislav i Jachym Ptasnik na F20.
W drugim dniu do rywalizacji na Zatoce Gdańskiej dołączyli żeglarze z klasy Finn. Od pierwszego wyścigu swoją wysoką formę potwierdził Jakub Marciniak, wygrywając trzy spośród czterech biegów. Za nim po pierwszym dniu plasowali się Bogusław Nowakowski oraz Dariusz Czapski.

W trzecim dniu walki na akwenie w Sopocie warunki były zmienne. Poranny brak wiatru spowodował opóźnienie w startach, co zmusiło komisję sędziowską do przeprowadzenie tylko jednego wyścigu punktowanego do regat. W większości klas wyniki tego biegu nie miały już większego wpływu na klasyfikację generalną mistrzostw. I tak w klasie A-Class po raz kolejny mistrzem kraju został Jacek Noetzel, który wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora – Marcina Badzio. Trzecie miejsce wywalczył Piotr Baryżewski. Największym pechowcem okazał się zwycięzca dwóch ostatnich regat Pucharu Polski – Tymoteusz Bendyk, który po dobrych dwóch wyścigach złamał miecz i do końca regat startował na pożyczonym katamaranie. W pozostałych klasach Mistrzami Polski zostali: F18 – Łukasz Wroczyński i Rafał Schleifer, Open – Seweryn Krajewski i Ewa Górska, Open Młodzież – Andrzej Senkus i Kacper Slepowroński, Hornet – Anna Miller oraz Adrian Seredyński, a w klasie Finn triumfował Jakub Marciniak.

Wyniki oficjalne A-CLASS

1 Jacek Noetzel (UKS Navigo Sopot)

2 Marcin Badzio (UKS Navigo Sopot)

3 Piotr Baryżewski (UKS Navigo Sopot)

Wyniki oficjalne A-CLASS – JUNIOR

1 Marcin Badzio (UKS Navigo Sopot)

2 Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo Sopot)

3 Piotr Weltrowski (UKS Navigo Spot)

Wyniki oficjalne OPEN

1 Seweryn Krajewski, Ewa Górska (LKS Charzykowy, YKP Gdynia)

2 Sobala Jakub, Talaśka Jan (UKS Navigo Sopot)

3 Toni Olkusznik (Niemcy)

Wyniki oficjalne OPEN – MŁODZIEŻ

1 Andrzej Senkus, Kacper Slepowronski (UKS Navigo Sopot)

2 Iga Żołnowska, Anna Świtajska (UKS Navigo Sopot)

3 Robert Maryks, Franciszek Grzonka (UKS Navigo Sopot)

Wyniki oficjalne F18

1 Łukasz Wroczyński, Rafał Schleifer (UKS Navigo Sopot)

2 Dariusz Grzegorzek, Michał Kraskowski (UKS Navigo Sopot)

3 Adam Lenkow, Bernard Afeltowicz (UKS Navigo Sopot)

Wyniki oficjalne HORNET

1 Anna Miller, Adrian Serdyński

2 Tomasz Pikuła, Łukasz Eljaszuk

3 Tomasz Derwinis, Piotr Ukleja

Wyniki oficjalne FINN

1 Jakub Marciniak

2 Bogusław Nowakowski

3 Dariusz Czapski

Więcej na www.katamaran.sopot.pl.

Rafał Czepułkowski

 

Fot. katamarany.sopot.pl

Źródło: http://www.pozz.org.pl

Komentarze