Mistrzostw Europy ORC w Polsce!

0
431

W Sanya w Chinach odbyło się Walne Zgromadzenie ORC (Offshore Racing Congress) na którym zatwierdzone zostały lokalizacje Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy ORC 2016 i 2017. Mistrzostwa Europy ORC za 2 lata odbędą się w Gdańsku, a ich gospodarzem ma być Pomorski Związek Żeglarski.

W czasie zgromadzenia podkreślano rozwój klas ORC Club i ORCi (do końca października zgłoszonych 10007 jednostek) oraz dobry debiut klasy ORC Superyacht – 107 wydanych certyfikatów w ciągu zaledwie kilku miesięcy od wprowadzenia klasy. „Przekroczenie liczby 10 tys. certyfikatów ORC jest dla nas kamieniem milowym” – powiedział prezes ORC Bruno Finz. Dzięki współpracy z SYRA (Super Yacht Racing Association) wprowadzonych zostało kilkadziesiąt poprawek do reguł ORCsy. Z nowej reguły korzystać będę kolejne imprezy m.in. Swan Cup od 2016 r. i X-Yacht Cup od 2017 r.

Dobre informacje przyniosły raporty z imprez korzystających z reguły ORC odbywających się w Europie (Mistrzostwa Europy SportBoat ORC nad Balatonem, Mistrzostwa Świata ORC w Barcelonie, Volvo Estonia – Mistrzostwa Europy ORC w Parnu) – imprezy te opisywane były jako wielkie sukcesy zarówno pod względem konkurencji regatowych jak i organizacyjnych.

Kongers w Sanya zatwierdził lokalizacje Mistrzostw Świata i Europy ORC w 2016 r. ME Sportboat ORC odbędą się we Włoszech (Chioggia), MŚ ORC w duńskim Skovhoved, a ME ORC w Salonikach w Grecji. Mistrzostwa Świata ORC w 2017 roku odbywać się będą we Włoszech, a Mistrzostwa Europy ORC gościć będzie Gdańsk (organizatorem ma być Pomorski Związek Żeglarski). Polska przystąpiła do ORC niedawno – można, więc potraktować wybór naszego kraju jako swego rodzaju wyróżnienie. Mamy nadzieję, że organizacja tej imprezy również oceniona zostanie jako sukces.

* ORC (Offshore Racing Congress) jest systemem wyrównawczym korzystającym z Międzynarodowego Systemu Pomiarowego (IMS) oraz Programu Prognozowania Prędkości (ORC VPP) do określania wartości regatowej jednostek różniących się od siebie (wymiarami, kształtami, takielunkiem, powierzchnią żagli i in.). System ten rozwijany jest od lat 70 tych XX w. Więcej o ORC znaleźć można na stronie: http://www.orc.org/

Komentarze