Mini CALBUD 894 już z certyfikatem klasy

0
423

 

 

Najnowszy z wyprodukowanych jachtów Mini Proto – CALBUD 894 – przeszedł w piątek pomyślnie wszystkie testy i pomiary, uzyskując certyfikat klasy Mini. W sobotę 13 czerwca, o godzinie 1400, na francuskich wodach zatoki Douarnenez rozpoczną się regaty prologu przed 30 edycją regat Mini Fastnet.

 

Na jachcie ze Szczecina, zbudowanym w Polsce przez stocznię Yacht Service i noszącym polską banderę, wystartuje polsko-francuska załoga: Radek Kowalczyk i Etienne Bertrand (projektant jachtu).

 

 

Bardzo się cieszę, że pomyślnie przeszliśmy te “badania techniczne” i mamy już świadectwo klasy” – mówił dziś wieczorem przez telefon Radek Kowalczyk. “Po pomiarach okazało się, że jacht jest nawet lżejszy, niż zakładał to jego projekt, a przypadku jachtu klasy Mini lekkość jest bardzo pożądana. Jutrzejszy prolog będzie jednak absolutnie pierwszym rejsem naszej łódki” – dodawał. “Plany były trochę inne, chcieliśmy przed startem zdążyć sprawdzić jacht na wodzie przynajmniej częściowo. Pogoda trochę je zweryfikowała. Mogę jednak z czystym sumieniem powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, żeby znaleźć się jutro na linii startu. Na pewno nie będzie to start jakiego byśmy chcieli, w pełni sportowy, ale i tak nie możemy się już doczekać, żeby sprawdzić, jak żegluje 894.”

 

 

Regaty Mini Fastnet, rozgrywane w tym roku już po raz 30, są we Francji ważnym wydarzeniem sportowym. Na starcie zobaczymy 48 jachtów i 96 żeglarzy 11 narodowości. Radek Kowalczyk jest jedynym Polakiem w stawce i jedynym czynnym zawodnikiem klasy Mini w Polsce.

 

Mini Fastnet to 600-milowy wyścig non-stop, rozpoczynający się w tym roku 14 czerwca z francuskiego portu Douarnenez. Trasa biegnie wokół znajdującej się na angielskim wybrzeżu słynnej latarni Fastnet i z powrotem do Douarnenez. Jest to również, oprócz Mini Transat, najdłuższy z wyścigów rozgrywanych w tej klasie. Strona regat znajduje się pod adresem: http://minifastnet.winchesclub.org/.

 

 

Projekt OCEAN650 realizowany jest dzięki wsparciu firmy CALBUD, stoczni Yacht Service oraz Miasta Szczecin. Wciąż jednak można dołączyć do grona partnerów wyjątkowego żeglarskiego przedsięwzięcia Radka Kowalczyka, jakim jest ponowny start w regatach Mini Transat jesienią tego roku. 

 

Komentarze